Noc i dzień: krótki film o akceptacji firmy Pixar
Społeczeństwo tworzą ludzie różni pod wieloma względami, zarówno, kulturowo i intelektualnie. Jest to bardzo wzbogacające dla naszego rozwoju, ponieważ gdybyśmy wszyscy byli tacy sami i myśleli w ten sam sposób, życie wcale nie byłoby interesujące! ”Noc i dzień” to film krótkometrażowy, który skłania nas do refleksji na ten temat, pokazując szacunek i akceptację dla odmienności.
W ciągu zaledwie sześciu minut ten animowany film krótkometrażowy firmy Pixar z 2010 roku opowiada historię dwóch zupełnie różnych bohaterów, czyli Dnia i Nocy, którzy odkrywają, że łączy ich o wiele więcej, niż sądzili na początku. Czy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym krótkim filmie?
„Zawsze pamiętaj, że jesteś absolutnie wyjątkowy”.
– Margaret Mead –
Noc i dzień , krótki film animowany o akceptacji
W pierwszej scenie tego filmu krótkometrażowego widzisz pianie koguta, co oznacza początek nowego poranka. Zaraz potem pojawia się pierwszy bohater opowieści, Dzień, który budzi się i rozpoczyna codzienną rutynę. Ale nagle spotyka drugiego bohatera tego krótkometrażowego filmu, Noc, który śpi spokojnie.
Zarówno Dzień, jak i Noc są bardzo dziwnymi postaciami, ponieważ w ich ciałach odtwarzane są różne sceny i sytuacje związane z tym, co zwykle się dzieje. Odpowiednio to, co dzieje się z reguły w ciągu dnia (świt ze słońcem, tęcza, cieszenie się plażą, basenem, wycieczką itp.) lub nocą (pojawienie się Księżyca, fajerwerki, świetliki, imprezy itp.).
Dlatego możemy powiedzieć, że obie postaci są zupełnie inne i są swoimi całkowitymi przeciwieństwami. Z tego powodu początkowo nie rozumieją się, a nawet walczą ze sobą agresywnie i brutalnie.
Jednak kiedy otworzą swoje umysły i docenią wszystkie wydarzenia, które zachodzą w nich nawzajem, zaczynają się dogadać i wspólnie bawić. Kiedy nadchodzi zachód słońca, stają się takie same, z tym samym pomarańczowym odcieniem. Potem łączą się w wielki uścisk. To sprawia, że Dzień staje się Nocą, a Noc Dniem.
Tą piękną historią twórca tego krótkiego filmu animowanego, Teddy Newton, zaprasza nas do refleksji nad tym, jak ważna jest akceptacja różnorodności.
W rzeczywistości, ze względu na oryginalny sposób przekazywania tego przesłania, film został nominowany do nagrody dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego podczas 83. gali rozdania Oscarów i zdobył także nagrodę Annie.
Akceptacja różnorodności
Podobnie jak w tym animowanym filmie krótkometrażowym, my też w wielu przypadkach boimy się nieznanego. Dlatego czasami trudno jest nam nawiązać kontakt z nowymi ludźmi, zwłaszcza jeśli uważamy, że są inni.
Ale jako dorośli musimy podjąć ten wysiłek i zrozumieć, że to nic innego jak tylko uprzedzenie. Ponadto idealnym rozwiązaniem jest poznanie wielu różnych ludzi, o różnych gustach, pomysłach, opiniach i przemyśleniach. Tylko wtedy będziemy się rozwijać jako ludzie.
Co więcej, konieczne jest wpajanie dzieciom tych wartości obywatelskich i społecznych od najmłodszych lat, ucząc je tolerancji i akceptacji. Innymi słowy, musimy je edukować, aby akceptowały i szanowały różnorodność, uznając pozytywne aspekty otaczania się różnymi i wyjątkowymi ludźmi.
Tylko w ten sposób będą mogły pokojowo współistnieć z różnymi ludźmi, ucząc się i ciesząc się tą wzbogacającą sytuacją.