Jak wspierać optymistyczne nastawienie u dzieci?
Optymizm jest mocno związany z wytrwałością. Dlatego jeśli będziesz wspierać optymistyczne nastawienie u swojego dziecka, będziesz wychowywała człowieka, który będzie miał szansę odnieść sukces.
Wychowywanie dzieci nie polega jedynie na zapewnianiu im jedzenia, bezpieczeństwa i czułości. Musisz również wspierać ich optymistyczne nastawienie i nauczyć ich wartości oraz umiejętności, które będą musiały rozwinąć w życiu. Optymizm to bez wątpienia jedna z najważniejszych i najczęściej zaniedbywanych kwestii w zakresie wychowywania dzieci.
Rodzice często uważają tą wartość za drugorzędną i nieważną. Innymi słowy, wielu z nich kojarzy optymizm z takimi wyświechtanymi frazesami jak “Uwierz w siebie” czy “Walcz o spełnienie swoich marzeń”. Jednak psychologiczne implikacje tego pojęcia znacząco wykraczają poza to i mogą pomóc dzieciom wieść szczęśliwe i pełne sukcesu życie.
Optymizm i wytrwałość
Wytrwałość to to najważniejsza ludzka umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu, pokonywania ich i wychodzenia z takich doświadczeń silniejszym. Wynika to z faktu, że każdy człowiek, prędzej czy później, doświadczy trudności.
Dlatego też posiadanie takiej umiejętności może oszczędzić nam mnóstwo cierpienia w naszym życiu.
Oblanie egzaminu, zdrada ze strony przyjaciela, konieczność stawienia czoła rozpadowi związku lub stracie kogoś bliskiego… Te codzienne sytuacje mogą wywoływać spory dyskomfort u osób, które nie posiadają narzędzi emocjonalnych niezbędnych do tego, aby sobie z nimi poradzić.
Dlatego też należy starać się pomagać dziecku rozwinąć w sobie wytrwałość.
Jednak taka umiejętność wiąże się z innymi wartościami, których rozwój musisz wspierać. Za punkt startowy możesz obrać sobie pozytywne nastawienie, ponieważ jest on mocno związany z innymi umiejętnościami.
Oznacza to, że jeśli będziesz wspierać rozwój pozytywnego nastawienia w dziecku, pomożesz mu również rozwijać inne ważne umiejętności.
Czym jest optymistyczne nastawienie?
Optymizm to tendencja do znajdowania pozytywnych i korzystnych aspektów w każdej sytuacji. Dzięki temu optymista jest w stanie z odwagą i wytrwałością stawić czoła trudnościom, mając świadomość tego, co jest dobre w jego życiu i pracując nad tym, co nie jest.
Optymistyczne osoby mają wiele korzyści w swoim codziennym życiu. Mają tendencję do zachowywania nadziei oraz cechuje je lepsze poczucie własnej wartości i silniejszy układ odpornościowy.
Poza tym podejmują więcej skutecznych działań i są bardziej aktywne, gdy muszą zmierzyć się z trudnościami, podejmując działania, aby zapewnić sobie sieć wsparcia emocjonalnego.
Z kolei osoby o pesymistycznym nastawieniu mają niższe poczucie własnej wartości, tracą nadzieję i łatwiej się poddają. Kiedy muszą stawić czoła problemom, popadają w depresję. Dlatego też nie podejmują działania i mogą zacząć żywić w sobie urazę. Poza tym mają tendencję do częstszego doświadczania uczucia złości.
Widzisz więc, że optymizm to o wiele więcej niż naiwny trend czy motywacyjny cytat. To doskonały zasób psychologiczny, który pozwala ludziom polegać na własnych zdolnościach, aby osiągnąć sukces i pokonać trudności.
Właśnie dlatego, chociaż czasami odczuwamy pokusę położenia większego nacisku na edukację intelektualną, nie można zaniedbywać edukacji emocjonalnej.
Jak wspierać optymistyczne nastawienie, aby wychowywać zdolne dzieci
Optymizm stanowi klucz do umiejętności kroczenia przez życie z pewnością siebie i autonomią. Dlatego też, jeśli chcesz wspierać optymistyczne nastawienie u dzieci, musisz pamiętać o kilku podstawowych wytycznych:
- Dawaj przykład. Bądź wzorem aktywnego i wytrwałego nastawienia. Pozwól dziecku obserwować Twoje pozytywne i pełne nadziei podejście, gdy będziesz stawiać czoła trudnościom.
- Przekaż znaczenie wdzięczności. Bycie wdzięcznym za wszystkie dobre rzeczy, które Cię otaczają, pomoże Ci zawsze pamiętać, że masz szczęście i liczyć na to, co najlepsze.
- Kiedy Twoje dziecko zmaga się z trudnościami, poprowadź je w taki sposób, aby odnalazło pozytywne aspekty i możliwe rozwiązania. Zachęcaj je do podejmowania działania zamiast utykania w pasywności i cierpieniu.
- Oprócz tego wzmacniaj jego osiągnięcia i nagradzaj jego wysiłki. Jedna z kluczowych ról optymizmu to zapewnianie nam uczucia wewnętrznej kontroli. Nie ma sensu wierzyć, że pozytywne sytuacje przydarzają się nam przypadkiem lub fartem. Poza tym pomóż dziecku dostrzec, że jest w stanie wpływać na swoje okoliczności. Podkreśl, że jego działania mogą prowadzić do poprawy sytuacji i odniesienia sukcesu. Jeśli tylko spróbuje, będzie w stanie zrobić wszystko.
- Kochaj swoje dziecko i okazuj mu swoją miłość. Karmienie go miłością poprawi jego poczucie własnej wartości, pozytywny sposób postrzegania samego siebie oraz pewność siebie. Dodatkowo posiadanie bezwarunkowego wsparcia może stanowić dla niego swego rodzaju asekurację, której potrzebuje, aby odkrywać świat bez poczucia lęku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bragagnolo, G., Rinaudo, A., Cravero, N., Fomía, S., Martínez, G., & Vergara, S. (2002). Optimismo, esperanza, autoestima y depresión en estudiantes de Psicología. Recuperado de http://www.fpsico.unr.edu.ar/congreso/mesas/Mesa_15/bragagnolo_optimismo. pdf
- Martínez-Correa, A., Del Paso, G. A. R., García-León, A., & González-Jareño, M. I. (2006). Optimismo/pesimismo disposicional y estrategias de afrontamiento del estrés. Psicothema, 18(1), 66-72.