Nadmierny popęd seksualny u dzieci: jak temu zapobiegać?
Nadmierny popęd seksualny u dzieci jest zjawiskiem występującym z powodu takich czynników jak edukacja dzieci, interakcje z otoczeniem lub wpływ mediów. Czy wiesz jak temu zapobiec?
Nadmierny popęd seksualny u dzieci odnosi się do wzrostu seksualności u tych najmłodszych, zwłaszcza dziewcząt. Jego główną przyczyną jest ekspozycja na obrazy i wiadomości prezentowane za pośrednictwem mediów i internetu.
Nadmierny popęd seksualny u dzieci – w jaki sposób może zaszkodzić?
Nadmierny popęd seksualny u dzieci, inaczej hiperseksualność, sprawia, że rodzice stają w obliczu nieoczekiwanych sytuacji, które nie tylko ich szokują, ale także ingerują w ich wartości moralne.
Niebezpieczeństwo tego wszystkiego polega na tym, że dzieci skupiając się na swoim wyglądzie fizycznym, uczą się porównywać się z innymi, dewaluują własną indywidualność i zaczynają dostosowywać się do tego, co widzą w innych w czasach, w których budują swoją tożsamość.
Nie jest dziwne, gdy widzimy, jak u naszych dzieci rozwija się obsesja na punkcie swojej wagi w młodym wieku. Oczywiście przynosi to tylko problemy psychiczne i fizyczne.
Nadmierny popęd seksualny u dzieci wskazuje również na presję, jaką dzieci odczuwają w seksualnej agresji. Jest to nie tylko nieodpowiednie dla ich wieku, ale także upośledza proces rozwoju i tempo, w jakim uznają własną seksualność. Wszystkie te czynniki mają negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne.
Hiperseksualność u dzieci jest często uważana za powiązaną z ekspozycją na obrazy pornograficzne. Jednak w przypadku dziewcząt chodzi bardziej o ich wygląd i rolę kobiet w społeczeństwie. W rzeczywistości presja ta może nawet pochodzić od samych rodziców lub z mediów.
Nowe zjawisko: nadmierny popęd seksualny u dzieci
To zjawisko społeczne jest wytworem ewolucji społeczeństwa skupionego na sobie, które bawi się stereotypami, tym samym zachęcając do pewnych zachowań. Niestety, ta współczesna społeczność ma młodą publiczność jako łatwy do manipulowania cel dla celów marketingowych.
Niepokojące jest to, że hiperseksualność u dziewcząt zaczyna się w młodszym wieku niż u chłopców. Ogólna koncepcja została opracowana przez niektóre branże, takie jak przemysł modowy czy media społecznościowe, które chcą znaleźć nowych użytkowników.
Poprzez internet, muzykę lub telewizję przekazują swoje wiadomości o znaczeniu wyglądu i uwodzenia. Niestety, małe dzieci są szczególnie wrażliwe w tym kontekście.
Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta czasami naśladują pewne zachowania, które widzą w swoich dorosłych modelach – autorytetach. Niełatwo jednak wytłumaczyć swoim dzieciom, że niektóre z ich odniesień nie odpowiadają ich wiekowi. Ponadto, mogą zaszkodzić ich psychicznemu i fizycznemu zdrowiu.
Rodzice muszą być jeszcze bardziej uważni i ostrożni, aby utrzymać postęp w zakresie równości płci w społeczeństwie, zwłaszcza gdy pojawiają się takie zachowania i stereotypy.
Potwierdza to potrzebę szerszych perspektyw w zakresie edukacji i szkoleń we wszystkich programach nauczania, ale także poza szkołą.
“Dzieci powinny bawić się więcej narzędziami i zabawkami, powinny rysować i budować; powinny czuć więcej emocji i mniej obaw”.
-William Penn-
Jak możesz zapobiegać nadmiernemu popędowi seksualnemu u dzieci?
Aby uniknąć przypadków przedwczesnej hiperseksualności u dzieci, należy wziąć pod uwagę następujące sugestie:
- Dokonaj samokrytycyzmu i zastanów się, czy Twoje wartości są zgodne z tym, czego żądasz od swoich dzieci.
- Wprowadź własne ograniczenia i naucz ich mówić “nie”.
- Mów otwarcie o seksualności i szacunku do samego siebie.
- Pomóż swoim dzieciom rozwinąć własne krytyczne myślenie o pewnych zachowaniach i obrazach.
- Zachęcaj swoje dzieci do rozwijania zainteresowań, które wzmacniają ich wartości, takie jak sztuka czy sport.
- Upewnij się, że szkoła dostarcza kodeks etyczny w edukacji seksualnej.
Co więcej, pamiętaj, że poza poprzednią radą, jeśli chcesz stawić czoła nadmiernemu popędowi seksualnemu u dzieci, najważniejsze jest to, że upewniasz się, że czerpią najlepsze efekty z każdej chwili w swoim życiu.
Ucz je, że jest czas na wszystko oraz że wykonywane przez nich czynności i rutyny powinny być dostosowane do ich wieku.
Na koniec pamiętaj, że musisz chronić swoje dzieci przed wszechobecnym erotyzmem. Jak zawsze zalecamy zachowanie dobrej komunikacji z nimi, aby zapobiec wszelkim niewłaściwym zachowaniom.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Camacho Ordóñez, L. B. (2011). Teorías sexuales infantiles en niños y niñas. In III Congreso Internacional de Investigación y Práctica Profesional en Psicología XVIII Jornadas de Investigación Séptimo Encuentro de Investigadores en Psicología del MERCOSUR. Facultad de Psicología-Universidad de Buenos Aires. https://www.aacademica.org/000-052/283.pdf
- Gil, C. G. (2007). ‘Trabajando honestamente en casa de familia’: entre la domesticidad y la hipersexualización. Estudos Feministas, 699-716. https://www.jstor.org/stable/24327610
- Isaza Echeverri, L. E. (2016). La infancia como espectáculo. http://ayura.udea.edu.co:8080/jspui/handle/123456789/2190
- Serrano, B. (2013). Hipersexualización de la infancia: cuando los niños crecen antes de tiempo. Bebés y más, 8.
- Zúñiga Carrasco, I. R. (2012). Influencia sociópata de los dibujos animados en niños y adolescentes. Archipielago. Revista cultural de nuestra América, 20(76). http://revistas.unam.mx/index.php/archipielago/article/download/55914/49604