Wieczorna rutyna i jej znaczenie dla dziecka
Czasami dzieci postrzegają moment pójścia do łóżka jako coś nieprzyjemnego. Wieczorna rutyna, którą możecie wspólnie powtarzać każdej nocy, może okazać się doskonałym rozwiązaniem tego problemu.
Kładzenie się do łóżka może czasami przypominać bitwę lub walkę o władzę a nie przyjemny moment, który chcesz dzielić razem ze swoim maluchem. Powtarzająca się każdego dnia wieczorna rutyna ułatwi cały proces.
Nawet nie zdążysz się zorientować, kiedy kładzenie się spać stanie się spokojnym i cichym momentem, którym możesz się rozkoszować razem ze swoim maluszkiem.
Dziecko nie chce iść do łóżka
Dzieci bardzo często nie lubią chodzić spać. Stoi za tym wiele powodów. W wyniku takiej niechęci opierają się i jak najbardziej starają się odwlec ten moment.
Stając twarzą w twarz z taką sytuacją rodzice często tracą cierpliwość oraz środki, aby wymóc na dziecku współpracę.
Wiele dzieci nie chce chodzić spać ze względu na lęk. Nocą dziecko jest samo i znajduje się w ciemnym pomieszczeniu. Nic dziwnego, że czasem odczuwa strach i wyobraża sobie liczne niebezpieczeństwa.
W innych przypadkach dzieci mają zbyt wiele zajęć, które nie pozwalają im się wytonować. Dzieci są z natury aktywne, pełne energii i chęci do odkrywania.
Lubią się poruszać, poznawać nowe rzeczy i być zajęte. To może utrudnić im rozluźnienie i uspokojenie.
Możliwe również, że dziecko chce po prostu spędzić czas ze swoimi rodzicami. Wiele dzieci spędza większość czasu nie widząc jednego lub obojga rodziców, ponieważ oboje długo pracują.
To zrozumiałe, że dzieci nie chcą się z nimi rozstawać, gdy nadszedł czas, aby położyć się spać.
Co warto wziąć pod uwagę?
Istnieje kilka ogólnych zasad, których mogą przestrzegać rodzice, aby pomóc swoim maluchom rozwijać dobre nawyki związane ze snem:
- Przede wszystkim rodzice powinni określić o której godzinie ma kłaść się ich dziecko. W tym celu należy pamiętać o tym ile godzin w nocy powinny spać dzieci adekwatnie do ich wieku.
- Postaraj się sprawić, aby czas przed pójściem spać był jak najbardziej zrelaksowany i spokojny. Najlepiej jest wyłączyć wszystkie ekrany przynajmniej na dwie godziny przed snem.
- Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby Twoje dziecko nie kładło się spać z negatywnym nastawieniem. Nigdy nie wysyłaj dziecka do łóżka w ramach kary za złe zachowanie.
- Uprzedź dziecko. Na około 15 minut przed pójściem spać daj dziecku znać, że zbliża się pora kładzenia się do łóżka. Dzięki temu będzie w stanie skończyć to, co robi, a zmiana nie będzie aż tak nagła.
Wieczorna rutyna: jak ją stworzyć?
Seria aktywności, które powtarzacie w ten sam sposób każdego wieczora, może zapewnić dziecku uczucie ciągłości i stabilności.
Jednocześnie pomaga mu w bardziej naturalny sposób przyjąć tą sekwencję i zamienić ją w nawyk.
Najistotniejsze elementy, które powinny znaleźć się w każdej wieczornej rutynie, to:
- Każdego dnia dbaj o tą samą godzinę chodzenia spać i budzenia się.
- Spraw, aby częścią wieczornej rutyny stały się obowiązki, które musi wykonać Twoje dziecko. Może być to na przykład mycie rąk, mycie zębów lub przygotowanie plecaka na następny dzień.
- Wykonuj spokojne aktywności, które pomogą dziecku się zrelaksować.
- Zadbaj o kontakt fizyczny i towarzysz maluchowi w drodze do łóżka.
Poza tym upewnij się, że miejsce, w którym Twoje dziecko śpi, umożliwia zaznanie odpoczynku.
Doskonale sprowadzają się ściemnione światła, odpowiednia temperatura, cicha muzyka i przyjemny zapach.
Aktywności, które sprawią, że wieczorna rutyna odniesie sukces
Poniżej znajdziesz listę aktywności, które możesz włączyć do wieczornej rutyny dziecka.
Poza wspomnianymi wyżej obowiązkowymi działaniami warto dodać do rutyny spokojne aktywności, które każdego wieczoru możesz wykonywać wspólnie z dzieckiem.
- Czytaj opowiadania. Każdy wie, że dzieci uwielbiają słuchać różnych historii. Dzięki nim może się rozwijać ich wyobraźnia. Ale to nie wszystko. Czytanie sprawia, że czują się doceniane i ważne, ponieważ poświęcasz im całą swoją uwagę. Dzieje się tak bez względu na to, czy ty czytasz dzieciom, czy one Tobie.
- Zachęcaj do pozytywnego myślenia. To pomoże zwalczyć wszelkie niepokoje, które drzemią w dziecku, jak również pomoże mu wyrobić optymistyczne nastawienie do życia. Polecamy, abyś poświęciła ostatnie chwile tuż przed zaśnięciem dziecka na przypomnienie mu o wszystkich dobrych rzeczach, które wydarzyły się tego dnia. Możesz również wykorzystać ten moment na wspólne wyobrażanie sobie różnych przyjemnych rzeczy.
- Pomóż dziecku zmniejszyć poziom aktywności. Jeżeli Twoje dziecko ma problem z uspokojeniem się przed snem, pomocne mogą okazać się proste techniki relaksacyjne. Możesz na przykład gładzić plecy dziecka lub jego włosy, a jednocześnie mu śpiewać. Możesz również poprosić je, aby zamknęło oczy i wyobraziło sobie, że schodzi po schodach. Używając głosu kieruj go na każdy kolejny stopień. Na samym dole schodów znajdzie pokój pełen miękkich i przytulnych poduszek, w którym będzie mogło spokojnie zasnąć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Adán, M. (2017, 15 febrero). Ejercicios de relajación para niños antes de ira a dormir. Recuperado de https://isepclinic.es/blog/ejercicios-relajacion-ninos-ir-dormir/
- Sánchez-Carpintero Abad, R. (s.f.). Trastornos del sueño en la niñez. Recuperado de https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/34-sueno.pdf