Twoje dziecko płacze w nocy - co należy zrobić?
Nadchodzi noc, a dziecko ma wszystkie swoje potrzeby spełnione, ale potem zaczyna płakać bez wyraźnego powodu. Dlaczego Twoje dziecko płacze w nocy i co możesz zrobić, aby je uspokoić?
“Co mogę zrobić, jeśli moje dziecko zawsze płacze w nocy?” – jest to częste pytanie, które rodzice zadają sobie, gdy pod koniec wieczoru ich dziecko zaczyna bardziej się denerwować niż zwykle, bez wyraźnego powodu. Po sprawdzeniu, czy dziecko nie jest głodne, nie jest mu zimno, cierpi z powodu bólu lub potrzebuje zmiany pieluchy, to dlaczego płacze dziecko w niekontrolowany sposób?
Istnieje kilka teorii, które mogą pomóc ci zrozumieć, dlaczego Twoje dziecko płacze w nocy. Poznanie ich może również pomóc w zmniejszeniu częstotliwości występowania tych epizodów. Więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Dlaczego Twoje dziecko płacze w nocy?
Dzieci płaczą, aby wyrazić swoje potrzeby. Jest to w zasadzie jedyny środek komunikacji, którego mogą użyć, by pokazać, że coś jest nie tak.
Głównymi czynnikami, które zmieniają ich nastrój są głód, potrzeba kontaktu z ludźmi, temperatura ich ciała (mogą być zimne lub gorące), dyskomfort fizyczny lub ból.
Jednak, w zależności od wieku malucha, przyczyna płaczu może być inna. Dzieje się tak na przykład z dziećmi, które mają zaledwie kilka miesięcy i które bez przyczyny zaczynają płakać w nocy.
Niektórzy eksperci łączą to zjawisko z “teorią lęku” w nocy. Mówi się, że w łonie matki godziny, podczas których dzieci są bardziej aktywne i niespokojne, są w nocy. Chociaż może to zabrzmieć dziwnie, zanim dzieci się urodzą, zachowują pewne nawyki, na które trudno im pozwolić po porodzie.
Okazuje się, że Twoje dziecko może czuć się sfrustrowane z powodu konieczności spania lub pozostawania w bezruchu w godzinach, w których było najbardziej aktywne lub pobudzone w łonie matki.
Czas trwania i konsekwencje nawyku płaczu
Po pierwsze musisz wiedzieć, że jest to faza przejściowa. Trwa to zwykle nie dłużej niż kilka miesięcy. Ostatecznie częstość płaczu w nocy się zmniejszy i stanie się nieregularne.
Innym ważnym aspektem, o którym trzeba wiedzieć, jest to, że epizody płaczu są zwykle krótkie. Nigdy nie trwają dłużej niż 40 minut, a niektóre sztuczki pomogą Ci uspokoić dziecko.
“Głównymi czynnikami, które zmieniają nastroje dzieci są głód, potrzeba kontaktu z ludźmi, temperatura ciała (mogą być zimne lub gorące), dyskomfort fizyczny lub ból”.
Czy Twoje dziecko płacze w nocy? Pediatrzy twierdzą, że jeśli przyjrzysz się bliżej jak płacze Twoje dziecko, zauważysz, że to niekontrolowany płacz, który dosłownie brzmi jak wściekły krzyk.
W rzeczywistości to właśnie się dzieje. Dzieci robią to, próbując złagodzić to, co pediatrzy nazywają “nagromadzonym lękiem”. Jest to spowodowane przez wszystkie nowe doświadczenia i uczenie się przez cały dzień.
Poza tym przyzwyczajają się do wszystkich nowych narzuconych nawyków poza macicą. Tak więc płacz w niekontrolowany sposób pomaga im uzyskać spokój i zrelaksować się.
Co robić, jeśli Twoje dziecko płacze w nocy?
Musisz wiedzieć, że Twoje dziecko będzie stopniowo kontrolować czas potrzebny na uspokojenie i przestanie płakać. Oczywiście, brak reakcji na płacz nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale istnieją różne sztuczki, które mogą w tym pomóc. Wszystko zależy od dnia, wieku dziecka i jego nastroju.
Niemniej jednak poniższe wskazówki mogą pomóc dzieciom poczuć się lepiej i przestać płakać.
- Przytul je oraz kołysz delikatnie i powoli, gdy mówisz spokojnym i łagodnym głosem. Ta akcja bardzo pociesza dzieci, ale nie powinna trwać dłużej niż 3 minuty. Po tym czasie należy umieścić je w łóżeczku.
- Pozwól dzieciom płakać w łóżeczku, ale nie dłużej niż 4-5 minut. Daj im szansę uwolnienia całego niepokoju. Dzięki temu poczują się spokojniej i będą mogli wygodnie spać.
Jako ostateczną rekomendację, ważne jest, abyś wiedziała, że nie możesz zakładać, że Twoje dziecko zawsze płacze w nocy tylko z powodu tego, co mówi teoria lęku.
Gdy zwrócisz uwagę i upewnisz się, że wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone, będziesz mogła spróbować je pocieszyć. Zrozum, że jest to tylko faza przejściowa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Barría H., Francisco, Pérez C., Francisca, & Brahm M., Paulina. (2022). Regulatory disorders in early childhood: identification, prevention and treatment guidelines. Andes pediatrica, 93(2), 159-166. https://www.scielo.cl/scielo.php?pid=S2452-60532022000200159&script=sci_arttext&tlng=en
- Ball, H. L., Taylor, C. E., Thomas, V., Douglas, P. S., & SBY working group (2020). Development and evaluation of ‘Sleep, Baby & You’-An approach to supporting parental well-being and responsive infant caregiving. PloS one, 15(8), e0237240. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32764810/
- Bell, G., Hiscock, H., Tobin, S., Cook, F., & Sung, V. (2018). Behavioral Outcomes of Infant Colic in Toddlerhood: A Longitudinal Study. The Journal of Pediatrics, 201, 154–159. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29887386/
- de Cock, E. S., Henrichs, J., Rijk, C. H., & van Bakel, H. J. (2015). Baby please stop crying: An experimental approach to infant crying, affect, and expected parenting self-efficacy. Journal of Reproductive and Infant Psychology, 33(4), 414-425. Disponible en: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/02646838.2015.1024212
- Ferrández, I. C., Irache, I. P., Torrero, C. B. B., García, J. L., Miró, I. R., & Bonel, R. B. (2022). Tratamiento del cólico del lactante. Revista Sanitaria de Investigación, 3(6), 24. https://enfispo.es/servlet/articulo?codigo=8516251
- Hamze, M., Osman, M., Mallat, H., & El Achcar, M. (2017). Prevalence and antibiotic susceptibility of ear pathogens isolated from patients in Tripoli, north of Lebanon. International Arabic Journal of Antimicrobial Agents 7(1). https://www.researchgate.net/publication/317091214_Prevalence_and_antibiotic_susceptibility_of_ear_pathogens_isolated_from_patients_in_Tripoli_north_of_Lebanon
- Henderson, J. M., France, K. G., Owens, J. L., & Blampied, N. M. (2010). Sleeping through the night: the consolidation of self-regulated sleep across the first year of life. Pediatrics, 126(5), e1081–e1087. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20974775/
- Khalilzad, Z., Hasasneh, A., & Tadj, C. (2022). Newborn Cry-Based Diagnostic System to Distinguish between Sepsis and Respiratory Distress Syndrome Using Combined Acoustic Features. Diagnostics (Basel, Switzerland), 12(11), 2802. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36428865/
- Pebrianthy, L., Aswan, Y., Sari Batubara, N., Nasution, A., Siregar, S., & Wari Harahap, Y. (2023). The effect of baby massage toward baby sleep pattern: A quasy experiment study. KnE Social Sciences. https://knepublishing.com/index.php/KnE-Social/article/view/12975/20904