Samodzielny prysznic dziecka: jaki jest najlepszy wiek?

Jaki jest odpowiedni wiek na samodzielny prysznic dziecka? O co trzeba zadbać aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo? Odpowiemy na te i wszystkie inne związane z tym tematem pytania w dzisiejszym wpisie!
Samodzielny prysznic dziecka: jaki jest najlepszy wiek?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jaki jest odpowiedni wiek na samodzielny prysznic dziecka? Pozwolenie dziecku na samodzielną kąpiel czy prysznic to ważna decyzja. Symbolizuje ona duży krok na drodze pociechy do pełnej samodzielności.

Jako rodzice musicie pomysleć o kilku kluczowych kwestiach zanim uznacie, że nadszedł dobry moment na samodzielny prysznic dziecka.

Kąpiąc dziecko na pewno zauważyłaś już wielokrotnie, że ma ono odruchy samodzielnego mycia się.

Jednakże do momentu w którym jego umiejętności ruchowe nie są w pełni rozwinięte, maluch nie będzie w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę. Pozwolenie mu na to wiąże się wręcz z poważnym ryzykiem wypadku.

Biorąc pod uwagę i bezpieczeństwo dziecka i jego potrzebę samodzielności i rozwoju, w tym artykule podpowiemy Ci jak zdecydować czy już nadeszła odpowiednia pora na samodzielny prysznic dziecka. Pokażemy Ci też jak zadbać o jego komfort. Przede wszystkim zaś przedyskutujemy wszystko to, co należy zrobić aby dziecko mogło bezpiecznie wziąć samodzielny prysznic.

Samodzielny prysznic dziecka: jaki jest odpowiedni wiek by na to pozwolić?

Dzieci mogą zacząć samodzielne kąpiele i prysznice mniej więcej w okolicach szóstego roku życia. Jest to oczywiście jedynie szacunkowa ocena. Podejmując tę ważną decyzję musisz wziąć pod uwagę rozwój dziecka (w tym ruchowy).

Wiele czterolatków potrafi samodzielnie zdjąć ubrania. Niejedno dziecko w tym wieku umie też namydlić ciało i spłukać szampon z włosów. Mimo to, dopiero w okolicach szóstego roku życia dzieci mogą wykonać samodzielnie wszystkie czynności związane z kąpielą czy prysznicem w bezpieczny sposób.

Decyzja związana z tym kiedy pozwolić na samodzielny prysznic dziecka ma także duże znaczenie symboliczne. Oznacza kolejny krok na drodze Twojej pociechy do niezależności.

Aby jednak dziecko mogło z powodzeniem wziąć samo kąpiel czy prysznic, musisz nauczyć je wykonywania po kolei wszystkich odpowiednich kroków.

Porozmawiaj z maluszkiem o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. To do Ciebie należy stworzenie dziecku warunków do optymalnego rozwoju i dążenia do samodzielności.

Samodzielny prysznic dziecka zakończy się powodzeniem jeśli odpowiednio przygotujesz do niego maluszka.

Co musi wiedzieć dziecko zanim zacznie brać prysznic bez pomocy rodziców

Aby dziecko mogło samodzielnie wziąć prysznic, musimy najpierw nauczyć je jak to zrobić.

Nie pomijaj nauki żadnego kroku. Choć może Ci się wydawać że branie prysznica składa się z prostych, oczywistych i naturalnych czynności, dzieci wciąż się uczą i z ich perspektywy może to wyglądać zupełnie inaczej.

Powiedz dziecku co powinno zrobić, krok po kroku:

  • Przypomnij mu listę wszystkich miejsc, na których powinno się skupić. Lista ta zawiera choćby szyję, łokcie, uszy, plecy i pośladki oraz klatkę piersiową i stopy.
  • Wyjaśnij, że mydło i szampon nigdy nie powinny dostać się do tak delikatnych obszarów ciała jak oczy. Podczas mycia twarzy i włosów dzieci powinny starać się chronić oczy przed pianą. Jeśli oczy zaczną je szczypać, podpowiedz, że nie należy ich trzeć.
  • Koniecznie porozmawiaj z dzieckiem o tym, jak niebezpieczne jest bieganie i skakanie w łazience i samej wannie czy kabinie prysznicowej. Podkreśl, że będzie musiało pilnować utrzymywania równowagi i uważać na to, gdzie stawia stopy.
  • Naucz też dziecko tego, ile kosmetyków do ciała i włosów powinno używać, oraz tego które są odpowiednie do mycia twarzy, ciała, włosów i do higieny intymnej.
  • Porozmawiaj też o oszczędzaniu wody! Dzieci powinny wiedzieć jak mogą przyczynić się do dbania o finanse domowe i o środowisko.

“Aby decyzja o tym, że naszedł czas na samodzielny prysznic dziecka prowadziła do sukcesu, należy nauczyć malucha jak krok po kroku poradzić sobie z higieną ciała.”

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Rodzice muszą koniecznie pamiętać, że nawet jeśli dziecko bierze już samodzielnie kąpiel czy prysznic, zawsze będzie potrzebowało tego, by to opiekunowie zadbali o podstawowe zasady bezpieczeństwa. Zalecamy rozważenie następujących kwestii:

  • Rodzice powinni odpowiadać za ustawienie optymalnej temperatury wody pod prysznicem. Dzięki temu dziecko się nie poparzy i nie zostanie zaskoczone lodowatą wodą.
  • Aby zmniejszyć ryzyko przewrócenia się pod prysznicem i uniknąć wypadku, możesz kupić maluchowi specjalne antypoślizgowe sandały. Dobrym pomysłem jest też ułożenie specjalnej maty na dnie brodzika czy wanny. Możecie również rozważyć specjalne krzesełka prysznicowe dla dzieci. Maluchowi łatwiej będzie umyć stopy siedząc. Kolejnym przydatnym sposobem jest też ustawienie stabilnego taborecika obok wanny – dziecku łatwiej będzie wyjść i wejść.
  • Upewnij się, że maluch ma pod ręką wszystko co konieczne. Niech gąbka, mydło, szampon, odżywka i ręcznik będą w jego zasięgu. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało wychodzić z wanny czy spod prysznica w trakcie kąpieli.
Rolą rodziców jest zadbanie o pełne bezpieczeństwo dziecka podczas kąpieli.

Dodatkowe zasady bezpieczeństwa

  • Przenieś poza zasięg dziecka wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Mogą to być na przykład maszynki do golenia, peelingi przeznaczone dla dorosłych i kosmetyki w szklanych butelkach.
  • Zawsze zostawiaj drzwi łazienki uchylone. Pod żadnym pozorem nie pozwalaj dziecku zablokować ich od wewnątrz.
  • Pozostań w pobliżu łazienki w czasie kiedy dziecko bierze prysznic. W ten sposób możesz zapytać je czy wszystko jest w porządku, a ono będzie mogło poprosić Cię o pomoc w razie potrzeby.
  • Powiedz dziecku aby zawołało Cię kiedy skończy brać prysznic czy kąpiel. Pomóż mu wyjść przytrzymując je za rączkę. Zapobiegniesz ryzyku poślizgnięcia się. Jeśli Wasza łazienka na to pozwala, możecie też ułożyć obok brodzika antypoślizgową matę.

Na koniec przypominamy, że dzieci potrzebują własnych kosmetyków. Ich skład jest dostosowany do potrzeb skóry i włosów dziecka. Kup też maluszkowi własną myjkę albo gąbkę. Ze względów higienicznych, każdy członek rodziny powinien mieć własną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.