Przyspieszony wzrost dziecka - w jaki sposób się z tym uporać?
Przyspieszony wzrost prowadzi do różnorodnych kryzysów i jest całkowicie normalną częścią rozwoju dziecka. Dowiedz się w jaki sposób ten proces przebiega i jak najlepiej radzić sobie z tymi wyzwaniami związanymi z macierzyństwem.
Kiedy masz dziecko w ramionach, odczuwasz silne emocje, które chcesz zatrzymać na zawsze. Jednak twój maluch w końcu dorośnie, a wraz z nim będziesz musiał zmierzyć się z pewnymi zmianami i wyzwaniami, na przykład takimi jak przyspieszony wzrost. Jest to całkowicie normalne. Oznacza to, że Twoje dziecko dorasta.
Co to jest przyspieszony wzrost?
Przyspieszony wzrost lub inne kryzysy to momenty, kiedy dzieci rosną na wysokość. W związku z tym czują się niezadowolone z ilości mleka, które otrzymują i wymagają jeszcze więcej.
W tych okresach normalne jest, że dzieci czują się niekomfortowo i płaczą, aby pokazać, że są nieszczęśliwe.
Ten naturalny proces sprawia, że matki produkują więcej mleka, aby zaspokoić potrzeby dziecka. Pamiętaj, że wymagania niemowlęcia regulują produkcję mleka matki. Oznacza to, że wszystko to dzieje się całkowicie naturalnie.
Dlaczego tak się dzieje?
Te etapy życia dzieci, jak sama ich nazwa mów, wskazują na wzrost. Dzieci rosną i wymagają więcej jedzenia, które zapewnia im więcej energii. Potrzebują jej do rozwoju neurologicznego, motorycznego i psychologicznego.
Ponadto ciało matki produkuje więcej mleka, aby zaspokoić potrzeby dziecka.
Jak często występuje przyspieszony wzrost dziecka?
Każde dziecko jest inne i ma określone potrzeby. Dlatego przedział czasowy dla impulsów wzrostu będzie różny. Częściej jednak pojawiają się one w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Generalnie występują w tych czasach:
Pomiędzy 15. a 20. dniem
Po urodzeniu niemowlęta mają zwykle mniej lub bardziej regularne potrzeby z przewidywalnymi wzorcami snu. Jednak w trzecim tygodniu ten wzór zmienia się wraz z podejściem dzieci.
Przez około 2 lub 3 dni niemowlęta będą chciały jeść co 30 minut. Ponadto będą zdenerwowane, jeśli mleko zostanie im zabrane.
Pomiędzy 6. a 7. tygodniem
Około 40 dni po urodzeniu dzieci mleko zmienia się w bardziej słony smak. Ponownie, dzieci doświadczają kryzysu. Dzieci stają się spięte i drażliwe, dostosowując się do tej zmiany. Ta faza trwa zwykle około 1 tygodnia.
3 miesiące
W tym czasie wiele matek przestaje karmić piersią, gdy dziecko zacznie ją odrzucać. W tym wieku dzieci wiedzą, w jaki sposób się szybko odżywiać i jeść. Jednak bodźce zewnętrzne powodują, że są rozproszone i przestają to robić.
W tym momencie dzieci rozumieją, że ich mama może produkować mleko, kiedy tylko o to poprosi. Jest to spowodowane różnymi procesami zachodzącymi w ciele matki. Ponadto może to trwać do 3 lub nawet 4 tygodni.
6 miesięcy
Po 6 miesiącach kryzysy wzrostu są rzadsze. Dzieje się tak, ponieważ dzieci zaczynają jeść normalne jedzenie o stałej konsystencji. Dlatego są łatwiejsze w organizowaniu czasu karmienia, a ich matka może lepiej zrozumieć, czego potrzebują.
“Dzieci rosną i wymagają więcej jedzenia, które zapewnia im więcej energii. Potrzebują jej do rozwoju neurologicznego, motorycznego i psychologicznego.”
1 rok i więcej
Po 12 miesiącach pojawia się nowa faza przyspieszonego wzrostu, która zwiększa liczbę razy, kiedy dzieci chcą być ciągle noszone na rękach. W tym okresie zdarza się to często. Dzieci szukają pocieszenia i wsparcia ze strony matki.
Co robić podczas kryzysów?
Ten stan może sprawić, że młode matki poczują się sfrustrowane, bezwartościowe i beznadziejne. Dlatego musisz zwracać uwagę na problemy psychologiczne, przez które przechodzisz. Postaraj się zmierzyć z nimi z cierpliwością, uczuciem i miłością.
Oto kilka wskazówek od ekspertów:
- Daj dziecku mleko z piersi, kiedy tylko go chce i potrzebuje. Jeśli Twoim celem jest wyłącznie karmienie piersią, unikaj karmienia butelką przez cały czas. Może to utrudniać produkcję mleka.
- Zjedz coś. W ten sposób możesz uzyskać energię i kalorie potrzebne do wyprodukowania wystarczającej ilości mleka dla Twojego dziecka.
- Nie zapominaj, że to tylko tymczasowe. Należy pamiętać, że ta sytuacja potrwa tylko przez krótki czas.
- Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść, nie zmuszaj go do tego pod żadnym pozorem. Nie pozwól mu płakać, bo jest głodne. Jeśli jest smutne, będzie mniej chętne do jedzenia.
Wreszcie, należy pamiętać, że proces naturalnego wzrostu obejmuje stres i płacz. Dlatego zrozumienie tego procesu może pomóc w korzystaniu z właściwych narzędzi i działaniu w najlepszy sposób.
Podsumowując, przyspieszony wzrost oznacza, że dzieci dorastają po to, aby być zdrowe. Przygotowanie może pomóc Ci czuć się mniej sfrustrowana przez proces tego rozwoju.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Naveed M et al. (1992). An autopsy study of relationship between perinatal stomach capacity and birth weight. Indian J Gastroenterol. 1992;11(4):156-158. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1398786
- Núñez, K. P. (2008). Lactancia en el infante: materna, artificial y sus implicancias odontológicas. REVISTA ODONTOLOGÍA PEDIÁTRICA, 7(02).
- World Health Organisation. (2018). Child growth standards http://www.who.int/childgrowth/standards/weight_for_age/en/