Zmęczenie podczas karmienia piersią: jak sobie radzić?

Zmęczenie podczas karmienia piersią: jak sobie radzić?

Ostatnia aktualizacja: 05 marca, 2019

Zmęczenie podczas karmienia piersią jest dość powszechne. Miej na uwadze kilka poniższych wskazówek, aby walczyć z tym zmęczeniem i cieszyć się nowym członkiem rodziny.

W tym artykule powiemy Ci, jak możesz złagodzić zmęczenie podczas karmienia piersią.

Karmienie piersią jest bardzo dobre dla noworodka, ponieważ dostarcza składników odżywczych, których potrzebuje do wzrostu i rozwoju. Jednak od Ciebie wymaga dużo energii i może powodować większe zmęczenie, niż czułaś zazwyczaj.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by złagodzić zmęczenie podczas karmienia piersią.

Wiele kobiet karmiących piersią skarży się na zmęczenie i brak sił. Jednak w większości przypadków uczucie wyczerpania znika po kilku tygodniach. Co więcej, jest to całkowicie normalne.

Jak złagodzić zmęczenie podczas karmienia piersią

1. Zdrowa dieta

Prawidłowe odżywianie jest jednym z najlepszych sposobów na to, by złagodzić zmęczenie podczas karmienia piersią. Możesz zwiększyć swoją energię, przyjmując składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm.

W tym sensie upewnij się, że w Twojej diecie nie brakuje białka – dzięki temu poczujesz się pełna energii. Proste zmiany w codziennej diecie mogą być bardzo pomocne w walce ze zmęczeniem.

Wprowadź do diety chude mięso, ryby, mleko, ser lub rośliny strączkowe, aby zwiększyć ilość białka. Pokarmy bogate w błonnik mogą również dodawać energii. Dzieje się tak dlatego, że ich trawienie trwa dłużej, dzięki czemu dłużej czujesz się najedzona, a tym samym pełna energii.

Spożywaj także pokarmy bogate w żelazo. Niedobór żelaza może sprawić, że będziesz jeszcze bardziej zmęczona.

Śpiąca kobieta

2. Śpij więcej

Odkąd urodziłeś dziecko, z pewnością śpisz mniej, niż jesteś przyzwyczajona. Czasami dziecko musi jeść w nocy, co przerywa Twój sen. To ważny czynnik, który może powodować zmęczenie podczas karmienia piersią.

Jeśli czujesz się bardzo zmęczona, jedną z istotnych zmian, które powinnaś rozważyć, jest przeznaczanie więcej czasu na sen. Może być trudne, gdy dziecko budzi się w nocy, płacząc. Jednak sen jest dobrym sposobem na walkę ze zmęczeniem i uzupełnienie energii.

Staraj się spać 7-8 godzin w nocy, jeśli to możliwe. Możesz również zdrzemnąć się, podczas gdy Twoje dziecko śpi w ciągu dnia. Możesz także poprosić swoją rodzinę o pomoc w opiece nad dzieckiem, gdy poczujesz się wyjątkowo wyczerpana.

„Karmienie piersią wymaga od mamy dużo energii i sprawia, że ​​może ona czuć się bardziej zmęczona niż zazwyczaj”.

3. Dobre nawodnienie organizmu

Utrzymywanie dobrego nawodnienia podczas karmienia piersią może również pomóc w zwiększeniu poziomu energii. Odwodnienie może spowodować uczucie zmęczenia i utrudnić organizmowi funkcjonowanie przez cały dzień.

Zalecamy również zabranie ze sobą szklanki wody, kiedy siadasz, aby nakarmić dziecko. Możesz nawet pić wodę pomiędzy karmieniami.

Upewnij się, że zawsze masz przy sobie butelkę wody. Ważne jest, aby utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu przez cały dzień.

4. Ćwiczenia fizyczne

Chociaż może wydawać się to sprzeczne, ćwiczenia fizyczne mogą pomóc Ci zmniejszyć zmęczenie podczas karmienia piersią.

Kiedy ćwiczysz, Twój organizm produkuje endorfiny, które sprawiają, że czujesz się bardziej pobudzona. Ponadto aktywność fizyczna zwiększa poziom tlenu we krwi.

Jednak rozpocznij uprawianie sportu tylko wtedy, gdy Twój lekarz wyrazi na to zgodę. Będzie to moment, w którym Twoje ciało w 100% wróci do siebie po porodzie.

Ponadto ćwiczenia fizyczne ułatwią Ci odzyskanie sylwetki sprzed ciąży.

Karmienie piersią

5. Dbaj o siebie

Na koniec musisz zadbać o siebie. Aby zwalczyć zmęczenie podczas karmienia piersią, nie zapomnij o rutynowych wizytach u lekarza. Uzyskanie pomocy medycznej, której potrzebujesz, jest bardzo ważne.

Jeśli czujesz się zmęczona, możesz potrzebować lekarza, który sprawdzi, czy nie powodem zmęczenia nie są żadne problemy zdrowotne. Anemia, problemy z tarczycą i inne zaburzenia funkcjonowania organizmu mogą pojawić się po urodzeniu dziecka. Dlatego musisz mieć pewność, że nic Ci nie dolega.

Nie zapominaj także o swoich emocjonalnych potrzebach. Po porodzie możesz czuć się nieco przygnębiona i wyczerpana. Nie zapomnij zaufać swojej rodzinie i w razie potrzeby poprosić o profesjonalną pomoc. To normalne, że kobieta, która właśnie urodziła dziecko, przechodzi przez różne problemy.

Na koniec pamiętaj, że jeśli po wprowadzeniu tych zmian nadal czujesz się zmęczona, konieczna może być wizyta u lekarza. Specjalista może rozważyć możliwe terapie, aby kontrolować objawy i pomóc Ci zwiększyć poziom energii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andrade, D. Parada, B. “Fatiga Postparto: revisión de la literatura” Rev. chil. obstet. ginecol. vol.83 no.2 Santiago abr. 2018
  • Mansur, J.L “Vitamina D en pediatría, embarazo y lactancia” Arch. argent. pediatr. vol.116 no.4 Buenos Aires ago. 2018
  • Figueroa, D; Beltrán-Montoya, J; Espino, S et al “Consumo de agua en el embarazo y lactancia”Acta Pediatr Mex 2013; 34 (2)
  • Quevedo, B; Bernal, S; Paños, R et al “Influencia de la fatiga postparto sobre el tipo de alimentación en el primer mes de vida”  NURE investigación: Revista Científica de enfermería, ISSN-e 1697-218X, Vol. 12, Nº. 75, 2015

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.