Okres karmienia piersią: bądź szczęśliwa i spokojna!

Okres karmienia piersią powinien być czasem pełnym miłości i szczęścia. Nie daj się obawom!
Okres karmienia piersią: bądź szczęśliwa i spokojna!

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2019

Ze wszystkich etapów macierzyństwa, okres karmienia piersią jest jednym z najbardziej wyjątkowych. To właśnie wtedy powstaje niepowtarzalna więź między matką a dzieckiem. Co więcej, zapewnianie dziecku pożywienia jest dla mamy naturalnym powodem do dumy i wielką odpowiedzialnością.

W wirze wielu różnych, często intensywnych emocji i wymagających zadań, konieczne jest znalezienie spokoju i szczęścia. Właśnie tak powinien wyglądać okres karmienia piersią.

Karmienie piersią jest tak ważną kwestią, że zaczynasz je już kilka minut po narodzinach dziecka.

Tak szybkie karmienie ma dwojaki cel. Po pierwsze, chodzi o to aby zaoferować dziecku szansę na wczesne stworzenie więzi z matką oraz wyrobienie odruchu ssania. Po drugie, ważne jest również to by dziecko otrzymało i przyswoiło wszystkie niezbędne składniki odżywcze zawarte w mleku i w siarze.

Ale okres karmienia piersią może też wiązać się z wątpliwościami i niepewnością – szczególnie u młodych mam. Abyś mogła przeżyć go w pełnym szczęściu i spokoju, przemyśl dobrze pewne kwestie i skorzystaj z naszych rad.

Jak przeżyć okres karmienia piersią w pełnym szczęściu i spokoju

1. Nie daj się wątpliwościom i nie wstydź się

Karmienie piersią jest procesem całkowicie naturalnym i wrodzonym procesem. Pomyśl tylko o zwierzętach, o innych ssakach. Zwierzęta nie są w stanie zastanawiać się nad tym dlaczego karmią swoje potomstwo piersią. Po prostu to robią, zgodnie ze swoimi naturalnymi zdolnościami.

Nie daj się zastraszyć i nie słuchaj osób, które sugerują Ci że nie powinnaś karmić piersią w miejscu publicznym albo że powinnaś robić to w ukryciu. To nieprawda. Masz prawo karmić dziecko zawsze wtedy i wszędzie tam, gdzie ono tego potrzebuje.

Wiele młodych mam ma obawy związane z karmieniem piersią.

2. Znajdź najlepszą dla siebie i dziecka pozycję

Z początku możesz czuć się niepewnie i nienaturalnie karmiąc dziecko w pozycji klasycznej. Na szczęście do wyboru masz wiele innych. Wybierz ulubioną, kierując się wyłącznie komfortem swoim i dziecka.

Nieodpowiednia postawa i ułożenie ciała mogą powodować zaburzenia producji mleka albo podrażnienie sutka, spowodowane niedostatecznie silnym ssaniem. Dziecko które nie znajduje się w poprawnej i wygodnej pozycji nie będzie mogło ssać pokarmu odpowiednio mocno.

Pamiętaj jednak o tym, że pozycja do karmienia to nie kwestia którą należy się zamartwiać. Z czasem odkryjesz która z nich najlepiej służy Tobie i maleństwu i rozwiążesz wszystkie drobne niedociągnięcia.

Karmienie piersią jest tak ważną kwestią, że zaczynasz je już kilka minut po narodzinach dziecka. Ale okres karmienia może też wiązać się z wątpliwościami i niepewnością – szczególnie u młodych mam.

3. Co powinnaś jeść?

Poprzez mleko matki, dziecko przyjmuje i przyswaja składniki odżywcze. Te z kolei trafiają do Twojego organizmu wraz z pożywieniem. W związku z tym zalecamy porzucenie niezdrowych nawyków, czy raczej niewracanie do nich po okresie ciąży. Pilnuj też tego, by Twoja dieta była bogata i zrównoważona.

Według specjalistów, kluczowymi składnikami odżywczymi jeśli chodzi o okres karmienia piersią są: wapń, żelazo, węglowodany (które zapewniają energię), białko i zdrowe tłuszcze. Nie zapominaj też o bardzo ważnej kwestii odpowiedniego nawodnienia.

4. Czy już czas na zakończenie karmienia?

Niektórym matkom długotrwałe karmienie dziecka piersią sprawia trudność. Mamy te boją się o to, że z jednej strony nie będą w stanie wyprodukować dość dużo mleka by zaspokoić potrzeby dziecka. Z drugiej strony pojawia się obawa o to, że przedłużające się karmienie może w jakiś sposób zaszkodzić.

Odnośnie pierwszej kwestii, powinnaś zacząć różnicować dietę dziecka i wprowadzać do niej różnorodne produkty mniej więcej kiedy maluszek skończy szósty miesiąc życia. Produkcja mleka nie powinna stanowić problemu. Naturalne procesy regulacyjne organizmu zadbają o wszystko.

Jeśli zaś chodzi o drugą sprawę, wydłużone karmienie nie stanowi żadnego ryzyka ani zagrożenia. Może nawet trwać przez pięć, sześć, czy siedem lat jeśli matka i dziecko wyrażają taką potrzebę i chęć.

Niestety kwestia karmienia piersią wiążę się z niesłusznym i niepotrzebnym naciskiem społeczeństwa i nieproszonymi radami. Podkreślamy, że to Ty masz prawo podejmować decyzje o tym, co jest najlepsze dla Ciebie i dziecka. Krytyka często wynika wyłącznie z niedoinformowania.

Okres karmienia piersią może trwać nawet do 7 lat!

5. Co może pójść nie tak?

Jak każdy nowy proces z którym musimy się zmierzyć, okres karmienia piersią może przysporzyć nam obaw. Jednak w rzeczywistości większość matek świetnie radzi sobie z karmieniem – nawet jeśli są to świeżo upieczone mamy.

Oczywiście mogą pojawić się faktyczne trudności. Najczęstsze z nich to zapalenie sutków, ból oraz stan zapalny gruczołu mlekowego czyli mastitis.

Nie są to jednak poważne problemy. Możesz sobie z nimi poradzić odpowiednią pielęgnacją opierając się na poradach zaufanego lekarza i położnej.

Pamiętaj też o tym, że nie jesteś sama i nie musisz samotnie mierzyć się z procesem karmienia piersią. Twój partner, rodzina i przyjaciółki na pewno Ci pomogą i podzielą się z Tobą dobrymi radami. Nie duś w sobie obaw. Rozmawiaj o nich, to na pewno pomoże Ci się uspokoić.

W każdym razie, jeśli nadal czujesz potrzebę porozmawiania ze specjalistą – poza oczywiście lekarzem prowadzącym – istnieją specjalistyczne grupy wsparcia doradzające matkom które mierzą się z problemami i wątpliwościami w zakresie karmienia. Pamiętaj – okres karmienia piersią może i powinien być czasem szczęścia i spokoju!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Martín, M. M., & de Ramognini, P. G. (2015). El camino para una lactancia y crianza feliz. Grijalbo.
  • Belintxon-Martín, M., Zaragüeta, M. D. C., Adrián, M. C., & López-Dicastillo, O. (2011, December). El comienzo de la lactancia: experiencias de madres primerizas. In Anales del Sistema Sanitario de Navarra (Vol. 34, No. 3, pp. 409-418). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud. http://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S1137-66272011000300007&script=sci_arttext&tlng=pt

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.