Obgryzanie paznokci u dzieci: jak mu zapobiegać?

Obgryzanie paznokci u dzieci: jak mu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia, 2020

Obgryzanie paznokci u dzieci to niezwykle częsty nawyk, a zerwanie z nim może stanowić nie lada wyzwanie. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby poznać przydatne podpowiedzi.

Z pewnością nie raz i nie dwa zastanawiałaś się nad tym, jak możesz powstrzymać obgryzanie paznokci u dzieci.

W rzeczywistości onychofagia – znana powszechnie jako obryzganie paznokci – to całkowicie normalne zachowanie, występujące w okresie dzieciństwa.

Rodzice często uważają, że ich dzieci obgryzają paznokcie, aby zwrócić na siebie uwagę. Jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Większość dzieci obgryza paznokcie podświadomie. Tym samym często nie mają pojęcia, co robią.

Nie ma sensu ich karcić ani karać, nawet jeśli nie przestają podgryzać palców. W dalszej części tekstu znajdziesz kilka podpowiedzi, które pomogą Ci zwalczyć obgryzanie paznokci u dzieci.

Jak zwalczyć obgryzanie paznokci u dzieci?

Postaw na dialog

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko nie obgryzało paznokci, musisz przede wszystkim zadbać o odpowiednią komunikację. Jak  już wspomnieliśmy wcześniej, nie ma sensu krzyczeć, krytykować ani grozić dziecku, gdy zobaczysz, jak wkłada palce do ust.

Musisz zrozumieć, że w większości przypadków obgryzanie paznokci stanowi objaw stresu lub poddenerwowania. Może być związane z czynnikami środowiskowymi lub osobowością dziecka. Dlatego taż karcenie go za obgryzanie paznokci sprawi jedynie, że będzie bardziej zdenerwowane, a tym samym pogorszy sytuację.

Obgryzanie paznokci u dziecka
Zamiast tego powinnaś w sposób spokojny i zrównoważony zapytać dziecko, o czym myśli w tym momencie i jak minął jego dzień. Dzięki temu będziesz w stanie odkryć, czy coś je martwi lub niepokoi. Obgryzanie paznokci u dzieci wiąże się zazwyczaj z jedną z poniższych przyczyn.

Uczucie niepokoju

Gdy Twoje dziecko obgryza paznokcie, musisz przede wszystkim zadbać o dialog. Powinnaś dowiedzieć się, co niepokoi Twoje dziecko i postarać się znaleźć rozwiązanie dręczącego je problemu.

Związek z innymi czynnościami

W wielu przypadkach obgryzanie paznokci wiąże się z daną czynnością, którą dziecko wykonuje. Zazwyczaj wynika z rozproszenia uwagi. Często występuje podczas oglądania telewizji. W takim przypadku powinnaś zwracać uwagę na to, kiedy dziecko obgryza paznokcie, i wytłumaczyć mu, dlaczego ten nawyk jest zły.

Naśladowanie

Każdy wie, że dzieciństwo to moment, w którym maluchy naśladują wszystko, co dzieje się wokół nich. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z obgryzaniem z paznokci wynikającym z naśladowania.

Jak zwalczyć obgryzanie paznokci u dzieci, które naśladują zachowania innych

Lustro, w którym widzą samych siebie

Obgryzanie paznokci pojawia się częściej u dzieci niż u dorosłych. Jednak mimo tego sporo osób kontynuuje ten nawyk nawet po wejściu w dorosłość.

Jeżeli znajdujesz się w tej grupie, powinnaś być świadoma dwóch kwestii. Po pierwsze, dzieci naśladują wszystko, co dzieje się wokół nich, a zwłaszcza działania swoich rodziców.

Jeżeli Twój maluszek zobaczy, jak obgryzasz paznokcie, z pewnością sam zacznie to robić. Dlatego też przede wszystkim nie możesz obgryzać paznokci w obecności dziecka.

Poza tym jeśli chcesz pomóc dziecku pozbyć się tego nawyku, sama musisz się go wyzbyć.

W jaki sposób? Zaproponuj dziecku zabawę, w której udział będziesz brała również Ty. Gdy ktoś przyłapie drugą osobę na obgryzaniu paznokci, musi pokazać uzgodniony gest, który przypomni o zaprzestaniu tego działania.

Dzięki temu dziecko weźmie na siebie większą odpowiedzialność za swoje działania i poczuje, że współpracuje z rodzicami. Jednocześnie zobaczy, że rodzic walczy ze swoim złym nawykiem, co zwiększa szansę na zmianę jego własnego zachowania.

Wykorzystaj inne aktywności

Rodzice spędzają całe godziny na obserwacji zachowań naszych dzieci. Dzięki temu możesz powstrzymać obgryzanie paznokci zanim stanie się nawykiem.

Chłopiec obgryzający paznokcie

W tym celu gdy tylko zobaczysz jak dziecko wkłada palce do buzi, zaproponuj mu zrobienie czegoś, co wymaga używania dłoni.

Może to być malowanie, rysowanie, układanie puzzli, budowanie wieży, zabawa lalkami, itp. Wykorzystaj to, co najbardziej lubi Twoje dziecko, aby jak najszybciej zająć jego dłonie.

Pokaż własne paznokcie

Jeżeli sama nie obgryzasz paznokci, wytłumacz to swojemu dziecku i pokaż mu swoje dłonie. Dzięki temu będzie w stanie na własne oczy przekonać się o zaletach związanych z posiadaniem ładnych, zdrowych palców u rąk.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.