Moje dziecko ciągle płacze - co mogę zrobić?

Moje dziecko ciągle płacze - co mogę zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2018

Płacz to jeden z głównych sposobów wyrażania uczuć przez niemowlęta i małe dzieci. Jeśli dziecko ciągle płacze, zazwyczaj próbuje zwrócić na siebie Twoją uwagę i otrzymać pomoc, gdy jej potrzebuje.

Wielu rodziców często zastanawia się, dlaczego ich dziecko ciągle płacze bez wyraźnego powodu.

Poniżej przedstawimy kilka powodów, podpowiedzi i łatwych rozwiązań możliwych problemów.

Każde dziecko przechodzi przez fazę rozwoju, w której przeważa płacz.

Główne przyczyny płaczu

Niemowlęta i małe dzieci często narzekają i płaczą, gdy są głodne i śpiące, bo są bardzo wyczulone na te dwie niedogodności.

Istnieją również inne przyczyny. Dziecko może płakać:

  • Gdy zauważy, że rodzice poświęcają mu uwagę jedynie wtedy, gdy płacze.
  • Gdy płacz staje się doskonałym sposobem na osiągnięcie wszystkiego, czego chce w każdym momencie. Rodzice miękną, gdy w oczach malucha pojawiają się łzy i koniec końców dają dziecku wszystko, czego pragnie.
  • Jeśli odczuwa dyskomfort fizyczny. Częsta zmiana pozycji dziecka jest kluczowa, by uniknąć uciążliwych podrażnień i sprawnie pomóc mu zachować higienę i czystość.
  • Gdy odczuwa ból. W tym momencie dziecko znajduje się w stanie ciągłego przyzwyczajania się i często może odczuwać ból. Dzieci płaczą często, gdy odczuwają ból związany z układem pokarmowym, na przykład przy gazach, kolkach lub zaparciach.
  • Gdy czuje się samotne. Chociaż wszystko może być w porządku pod względem fizycznym, maluch może potrzebować poświęcenia mu większej uwagi, czułości i ochrony ze strony otaczających go osób, a zwłaszcza rodziców.
Mama całująca płaczące niemowlę w główkę

Co robić, gdy dziecko dużo płacze z każdego powodu

To całkowicie normalne, że na początku nie będziesz wiedziała, co zrobić, gdy dziecko co chwilę płacze.

Oto kilka podpowiedzi, które mogą okazać się pomocne i poprawić sytuację zarówno dla Ciebie, jak i maluszka.

  • Postaraj się rozpoznać płacz dziecka i dopasować go do przyczyny, zwracając uwagę na kontekst i sytuację.
  • Jeśli nie możesz się nim zająć w danym momencie, postaraj się dać mu znać, że masz świadomość, że Ciebie potrzebuje i będziesz przy nim tak szybko, jak to możliwe.
  • Jeśli dziecko uczy się mówić, poproś je, by powiedziało Ci, co się dzieje, używając słów.
  • Odpowiadaj na jego płacz w zróżnicowanych sposób: używając pełnych miłości gestów, pocałunków, przytulania lub motywujących słów.

Płacz i etap naśladowania

Każde dziecko w określonym momencie rozwoju przechodzi przez etap, w którym bardziej niż zazwyczaj naśladuje innych.

Zazwyczaj ma on miejsce dość wcześnie, jeszcze w okresie niemowlęcym, i trwa do drugiego lub trzeciego roku życia.

W tym czasie dziecko często naśladuje innych gdy śmieją się lub płaczą. Można powiedzieć, że takie emocje stają się zaraźliwe, a zachowanie może powstrzymać jedynie dojrzałość wewnętrzna.

Takie zachowanie jest przewidywalne u dzieci w określonym wieku. Nie masz czym się martwić – zniknie wraz z wiekiem i rozwojem malucha.

To całkowicie normalne, że na początku nie będziesz wiedziała, co zrobić, gdy dziecko co chwilę płacze.

Płacz i rozpoczęcie nauki w szkole

Jednak jeśli takie zachowanie trwa dłużej, niż powinno, na przykład przeciąga się na okres szkolny, powinnaś zacząć bacznie obserwować dziecko.

Na tym etapie życia płacz może mieć różne przyczyny: problemy w szkole, kłótnia z rodzeństwem lub przyjaciółmi, lub coś, co nie podoba się maluchowi.

W takim przypadku musisz wykazać się cierpliwością i wiedzieć, co niepokoi dziecko przez krótki okres.

Innymi słowy, musisz ocenić sytuacje, które prowadzą do płaczu oraz to, jak często występują.

Stojący i płaczący chłopic - co zrobić, gdy dziecko ciągle płacze

Płacz i nadwrażliwość

Ostatnie, a zarazem najbardziej ekstremalna, przyczyna to nadwrażliwość. Nadwrażliwe dzieci są bardzo uważne, tak bardzo, że ekscytują się każdym bodźcem.

Z tego powodu mają o wiele bogatszą wyobraźnię i kreatywność.

Najlepszy sposób, by pomóc nadwrażliwemu dziecku, to danie mu możliwości wyrażania jego wewnętrznych uczuć.

Bardzo istotne jest, by pokazywał to, co czuje, światu zewnętrznemu. Aby mu w tym pomóc musisz usunąć każdą możliwą barierę.

Etap życia, podczas którego dziecko płacze bez powodu jest przejściowy. W tym momencie osoba rodzica staje się kluczową podporą, która zadba o zapobieganie nieprzyjemnym i niewygodnym sytuacjom dla rodziny i, przede wszystkim, dla dziecka.

Wzory zachowań pokazują dziecku, kiedy powinno być w stanie zachować spokój i wytłumić płacz. Należy je tego nauczyć, by było w stanie bezboleśnie przejść przez ten etap.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.