Macierzyństwo i studiowanie – jak nad wszystkim zapanować?

Macierzyństwo i studiowanie – jak nad wszystkim zapanować?

Ostatnia aktualizacja: 22 października, 2018

Kto powiedział, że mama nie może studiować? Duża doza zapału i dobre planowanie sprawi, że każda kobieta może osiągnąć swoje cele oraz połączyć macierzyństwo i studiowanie.

Czy macierzyństwo i studiowanie można ze sobą połączyć? Oczywiście, że tak. Nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń i pójście wybraną przez siebie drogą.

Wiele kobiet decyduje się ukończyć studia lub zdobyć stopień naukowy, gdy już mają dziecko.

Jeśli o tym myślisz lub już zaczęłaś to robić, powinnaś pamiętać, że w Twojej głowie i w Twoim otoczeniu zawsze pojawią się głosy mówiące Ci, że nie dasz rady. Będą przypominały Ci, że nie wystarczy Ci dnia, albo że się wykończysz próbując pogodzić macierzyństwo i studiowanie.

Nie powinnaś słuchać tych negatywnych słów. Znasz siebie doskonale i wiesz, że silna wola i odpowiednie postępowanie pozwoli Ci osiągnąć cel.

Jednak sama wiesz, że nie będzie łatwo. Macierzyństwo i studiowanie wymaga wielu poświęceń i współpracy ze strony innych osób.

Macierzyństwo i studiowanie – jak się za to zabrać?

Wiele kobiet dostaje zawrotów głowy na samą myśl o tej kwestii. To normalne: każde dziecko jest inne i nie każda mama ma szansę na powrót do szkoły i spełnienie marzeń.

Jednak planowanie i wytrwałość mogą umożliwić wiele rzeczy. Oto kilka aspektów, na które powinnaś zwrócić uwagę:

1. Organizacja i dyscyplina

To jasne, że nie będziesz miała zbyt wiele czasu na chwilę wytchnienia ani spokoju. Dlatego też powinnaś wykorzystywać każdy moment na odrabianie pracy domowej, naukę i uczęszczanie na zajęcia.

Kiedy możesz to robić? Jedna z opcji to poranki. Wiele mam zostawia dzieci w żłobku, by iść do pracy. Z pewnością ktoś, kto pracuje, też może się na to zdecydować. W niektórych państwach są nawet stypendia, które dają dotacje na prywatne i państwowe żłobki.

Możesz również poprosić o pomoc rodzinę, zwłaszcza przed egzaminami lub w określone dni. Powinnaś także korzystać z czasu, który dziecko spędza ze swoim tatą.

Mama przy stole z córką na kolanach, pisząca pracę - macierzyństwo i studiowanie

2. Gotowość na poświęcenia

Tak ogromne zadanie może przynieść niesamowitą satysfakcję, gdy się je osiągnie. Jednak droga do tego wymaga włożenia ogromnego wysiłku.

Będziesz musiała zrezygnować z niektórych rzeczy. Mamy często nie są w stanie dotrzymać kroku innym studentom lub oddać się w 100% zajęciom na studiach. Dzieje się tak zarówno w dziedzinie akademickiej, jak i w obszarze rekreacyjnym.

Pamiętaj, że studiowanie zabiera większość wolnego czasu. To przekłada się na mniejszą aktywność fizyczną – pod żadnym pozorem całkowicie jej nie porzucaj – oraz mniejszą liczbę filmów i seriali, zainteresowań oraz, niestety, mniej czasu dla rodziny.

3. Koniecznie rób sobie przerwy

Tak wiele obowiązków może sprawić, że poczujesz się przytłoczona. Możesz mieć problem z przyzwyczajeniem się do nowego tempa życia. Dlatego też powinnaś wyznaczać sobie realistyczne cele i znaleźć chwilę na obowiązkowy odpoczynek.

To paliwo, którego potrzebujesz do wypełniania obowiązków z energią. Odpoczynek jest także kluczowy dla Twojego zdrowia. Jeśli o niego nie zadbasz, zachorujesz lub w końcu porzucisz studia.

“Znasz siebie doskonale i wiesz, że silna wola i odpowiednie postępowanie pozwoli Ci osiągnąć cel.”

4. Perswazja i potrzeby

Jeśli wątpisz w to, że uda Ci się osiągnąć sukces, musisz wiedzieć, że to, co robisz, to gest pełen wielkiej odwagi i miłości względem samej siebie. Jeśli będziesz pilnie pracować, bez wątpienia osiągniesz swój cel.

Pamiętaj jednak, że macierzyństwo i studiowanie sprawi, że nie będziesz w stanie lśnić we wszystkich dziedzinach życia. Nie wywieraj na samą siebie nacisku i nie obwiniaj się. Zachowaj spokój i pamiętaj, ze nie każdy zmaga się z tym, co Ty. Nie porównuj się z innymi. Tylko Ty znasz najlepszą wersję samej siebie.

Kobieta siedząca przy stole, tworząca grafik w kalendarzu

5. Ciesz się czasem spędzanym z rodziną

To całkiem normalne, że chcesz tego, co najlepsze w zakresie studiów. Jednak nie zapominaj o cieszeniu się czasem spędzanym z partnerem i dzieckiem. Powinnaś unikać skrajnych postaw i zachowań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cortés-Camarillo, G., & Leo-Peraza, L. G. (2018). RETOS EN EL CAMINO DE LAS MADRES QUE ESTUDIAN. REVISTA DEL CENTRO DE GRADUADOS E INVESTIGACIÓN, 111.
  • Miller, D., & Arvizu, V. (2016). Ser madre y estudiante. Una exploración de las características de las universitarias con hijos y breves notas para su estudio. Revista de la educación superior, 45(177), 17-42. http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0185-27602016000100017
  • Murillo, I. A. (2007). Mujeres que estudian. Iberoforum. Revista de Ciencias Sociales de la Universidad Iberoamericana, 2(4), 1-23.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.