Jak dziecko śpi? Potrzeby snu dziecka w wieku 4-6 miesięcy
Kiedy rodzi się dziecko, przychodzi na świat z wewnętrznym, niekontrolowanym zegarem. Nie potrafi odróżnić nocy od dnia. W takim razie, jak i kiedy dziecko śpi?
Niemowlę w pierwszych miesiącach życia, z odrobiną naszej pomocy, może nauczyć się zdrowych nawyków snu. W wieku czterech miesięcy dziecko śpi średnio 14 godzin dziennie.
Czteromiesięczne dziecko może spać osiem godzin bez przerw na jedzenie. Po pięciu miesiącach mogą spać od dziesięciu do jedenastu godzin.
Gdy maluszek ma sześć miesięcy, potrzebuje średnio 11 godzin nieprzerwanego snu dziennie. Sześciomiesięczny bobas potrzebuje od trzech do pięciu godzin snu w czasie dnia, rozłożonych na dwie lub trzy drzemki dziennie.
Każde dziecko jest inne. Jeśli Twoje dziecko śpi mniej lub więcej niż podają powyższe średnie, nie martw się.
Każda osoba może potrzebować więcej lub mniej snu w zależności od tego, jak jest zmęczona czy energiczna. Jeśli Twoje czteromiesięczne dziecko śpi osiem godzin w nocy nie budząc się na jedzenie, nie oznacza to, że każde dziecko śpi w ten sposób.
Każde dziecko jest wyjątkowe i należy uszanować jego zegar biologiczny.
Dziecko śpi samodzielnie. Czy jest gotowe na swój własny pokój?
Kiedy dziecko osiąga wiek od czterech do sześciu miesięcy, niektórzy rodzice wolą przenieść je do osobnego pokoju. To pozwala mu mieć prywatną przestrzeń do spania i pomaga tworzyć dobre nawyki snu.
Jest to oczywiście względne, ponieważ niektórzy rodzice wolą czekać dłużej. To bardzo osobista decyzja i powinnaś rozważyć swoje opcje.
Czynniki takie jak przestrzeń domowa, osobiste potrzeby rodziców i potrzeby dziecka mogą zostać wzięte pod uwagę w dyskusji o tym kiedy dziecko powinno uzyskać własny pokój.
Czasami rodzice decydują się przenieść swoje dziecko do własnego pokoju z powodu wyczerpania. Inni rodzice mogą dłużej spać z dzieckiem, jeśli to konieczne.
Czasami jednak wyczerpanie może bardzo utrudniać poranne wstawanie, a długotrwałe zmęczenie może być również czynnikiem powodującym depresję.
Stwórz stałe rutyny
Aby wewnętrzny zegar dziecka był znormalizowany, ważne jest codzienne trzymanie się ustalonej wcześniej rutyny. Niemowlęta muszą czuć się pewnie i wiedzieć, czego się spodziewać. To pozwala im wiedzieć, kiedy jest czas na sen.
Dlatego ważne jest, aby mieć ustalony harmonogram spania dziecka. Te zasady i rutyna powinny zostać wprowadzone w okresie niemowlęcym.
Kiedy wewnętrzny zegar dziecka zacznie się normalizować, zauważysz, jak maluszek zaczyna wiedzieć, że przychodzi pora na spanie. Będzie nawet mogło wysyłać Ci pewne sygnały (pocieranie oczu, ziewanie), aby dać Ci do zrozumienia, że jest zmęczone.
Weź pod uwagę drzemki
Podczas drzemki niemowlę nie może spać w całkowitej ciemności. To dezorientuje jego wewnętrzny zegar. Nie jest również konieczne, aby w domu panowała kompletna cisza kiedy dziecko śpi.
W ten sposób uświadomi sobie ono, że jest dzień, a pora snu (długiego, nieprzerwanego snu) jeszcze nie nadeszła.
Ważne jest, aby szanować czas drzemki dziecka, ponieważ będzie spało tyle, ile potrzebuje. Nigdy nie próbuj obudzić śpiącego maluszka np. na obiad.
Pozwól mu spać tak długo, jak tego potrzebuje. W pierwszych miesiącach życia, dziecko będzie potrzebować drzemek. Nauczy się także regulować, kiedy jest głodne i kiedy skończyć jeść.
Rozpoznanie oznak senności
W przypadku dzieci w wieku od czterech do sześciu miesięcy ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać objawy, że są gotowe do snu. Pozwoli Ci to stworzyć zdrowe nawyki snu, a Twoje dziecko będzie szczęśliwsze.
Oto niektóre objawy, które Twoje dziecko może przejawiać gdy jest senne:
- Ma pusty wzrok lub patrzy w jeden punkt
- Ziewanie
- Tarcie oczu
- Utrata zainteresowania interakcją z ludźmi lub zabawkami
- Drażliwość
- Płacz
- Napady złości
Wszystkie te objawy wskazują, że Twoje dziecko jest śpiące i chce odpocząć tak szybko, jak to możliwe. Ważne jest, aby pamiętać o tych objawach przez cały dzień.
Kiedy zrozumiesz i nauczysz się rozpoznawać oznaki senności dziecka, możesz pomóc regulować jego sen, wprowadzając odpowiednią rutynę.
Będziesz także w stanie zrozumieć, kiedy jest zmęczone i chce spać, jak również kiedy się obudzi. Dzięki temu będziesz w stanie przewidzieć, kiedy będzie gotowe do spania.