Dziecko nie chce jeść – co możesz zrobić?
Nie każdy maluch od razu akceptuje jedzenie, które dają mu rodzice. Co możesz zrobić, jeśli dziecko nie chce jeść, a Ty nie chcesz go do tego przymuszać?
Odkrycie, dlaczego dziecko nie chce jeść wcale nie jest takie łatwe. Może być chore, może nie smakować mu jedzenie lub może mieć złe nastawienie.
Praktycznie wszyscy rodzice kiedyś zatknęli się z tym, że ich dziecko nie chce jeść. Taki scenariusz wywołuje mnóstwo niepokoju i frustracji.
Jednak brak apetytu może wywoływać wiele czynników, a większość z nich nie jest związana z niepokojącymi przyczynami.
Właśnie dlatego chcemy dzisiaj poruszyć temat niechęci do jedzenia i różnych aspektów, które należy rozważyć. Oczywiście mamy także kilka przydatnych podpowiedzi, które pomogą Ci zachęcić malucha do jedzenia.
Dlaczego dziecko nie chce jeść?
Dowiedz się, co stoi za “nie”
Po pierwsze powinnaś zastanowić się, dlaczego dziecko nie chce jeść. Powody mogą być różne, a wiele z nich ma związek z wiekiem maluszka:
- Dzieci od 1 do 5 roku życia. Dietetycy uważają, że po ukończeniu pierwszego roku życia przez dziecko spada jego umiejętność trawienia pokarmów – przynajmniej w porównaniu do poprzednich miesięcy. Może Ci się wydawać, że Twój maluch wcale nie chce jeść. Jednak tak naprawdę maluch szybko się syci i zaspokaja wszystkie potrzeby swojego organizmu.
- Od 6 do 8 roku życia. W tym okresie dzieci zaczynają trawić większą ilość pokarmów. Nakłada się na to również okres zwiększonego wzrostu.
- Przyczyny psychologiczne. Dzieci, które są bardzo rozpieszczone, mogą odmawiać siadania przy stole. Co więcej, dzieci w wieku przedszkolnym mogą jeść przekąski i słodycze poza domem. W rezultacie, gdy przychodzi czas na zjedzenie głównego posiłku, są już pełne i mogą odmawiać jedzenia.
- Niektóre choroby: W pewnych przypadkach dziecko nie chce jeść podczas pierwszego roku życia z powodu choroby. Stoją za tym problemy z funkcjonowaniem nerek, płuc lub układu pokarmowego. Zawsze warto porozmawiać z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub gdy dziecko w ogóle nie będzie chciało jeść.
Co zrobić, gdy dziecko nie je: kilka rozwiązań
Kiedy już znasz przyczynę niejedzenia, powinnaś skoncentrować się na tym, jak nakłonić dziecko do spożywania posiłków. Zawsze należy odróżnić dziecko, które nie jest głodne od takiego, które nie chce jeść tego, co mu się proponuje.
Pamiętaj, by nie przekarmiać malucha. Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoja pociecha je niewielkie porcje, może być najedzona. W takim przypadku jej brzuszek nie będzie w stanie pomieścić więcej jedzenia.
“Dietetycy uważają, że po ukończeniu pierwszego roku życia przez dziecko spada jego umiejętność trawienia pokarmów – przynajmniej w porównaniu do poprzednich miesięcy.”
Przydatne wskazówki
Oto proste i praktyczne wskazówki, które mogą okazać się pomocne, gdy dziecko nie chce jeść:
- Podawaj porcje, które są dopasowane do wieku dziecka na największym talerzu, jaki masz w domu. Dzięki temu wydają się mniejsze niż w rzeczywistości. Dziecko pomyśli, że dostaje tylko odrobinę jedzenia i wszystko zje.
- Nie pozwalaj maluchowi pić soku ani wody przed zakończeniem głównego posiłku lub przekąski. Picie napojów szybko wypełni jego brzuszek i nie będzie miał miejsca na porządne jedzenie.
- Wyłącz telewizor i poproś dziecko, by odłożyło zabawki 20 minut przed posiłkiem. Dzięki temu nic nie będzie rozpraszało jego uwagi i będzie mogło skoncentrować się na jedzeniu. Gdy maluch będzie sprzątał, może zgłodnieć.
- Nigdy nie kłóć się podczas posiłku. Nie rozmawiaj o problemach w szkole ani nie karć dziecka za bałagan w pokoju. Przez takie zachowanie może zacząć kojarzyć jedzenie z ocenianiem i krytyką.
- Nie ulegaj wszystkim zachciankom dziecka. Może na przykład odmówić jedzenia w każdym innym miejscu niż łóżko lub kanapa przed telewizorem. Pamiętaj także, że dzieci często chcą jeść jedynie niezdrowe jedzenie i słodycze, a nie zbilansowane posiłki. W takiej sytuacji nie możesz ustąpić. Obstawaj przy swoim i daj dziecku chwilę na przemyślenie swojego zachowania. Poczekaj aż zgłodnieje na tyle, by usiąść przy stole i zjeść to, co przygotowałaś.
- Nie serwuj zbyt dużej ilości pokarmów bogatych w cukry, fast foodów i smażonych potraw. Udowodniono, że dzieci, które spożywają zbyt wiele słodyczy lub jedzenia ze wzmacniaczami smaku, na przykład glutaminianem sodu, nie będą chciały jeść zdrowych i domowych posiłków. Pamiętaj, że fast food zawiera wiele wzmacniaczy smaku.
I ostatnia rada: nigdy nie karz dziecka podczas posiłku. Nie zostawiaj go także na usadzonego przy stole przez cały dzień póki nie zje tego, co podałaś. Serwuj również porcje odpowiedniej wielkości.
Jeśli będziesz stosować się do powyższych wskazówek, szybko przekonasz się, że dziecko zacznie jeść więcej roślin strączkowych, warzyw i białek, których potrzebuje jego ciało.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Martínez, E. (2020, enero 28). Niños con poco apetito: ¿cómo ayudarlos? Recuperado mayo de 2020, de https://mejorconsalud.as.com/ninos-con-poco-apetito-ayudarlos/
- Carabaño, T. (2019a, enero 8). Qué hacer cuando los niños no quieren comer. Recuperado mayo de 2020, de https://mejorconsalud.as.com/que-hacer-ninos-no-quieren-comer/