Dziecko ma koszmary: co możesz zrobić?
Wielu rodziców zastanawia się, co mogą zrobić, gdy ich dziecko ma koszmary. Ale w rzeczywistości koszmary stanowią typową część dzieciństwa i z czasem zanikają.
Jednak co możesz zrobić, gdy dziecko ma koszmary i boi się iść do łóżka? Jak możesz mu pomóc?
Poniżej zamieściliśmy najczęstsze przyczyny występowania koszmarów pośród dzieci. Zebraliśmy również różne podpowiedzi, które pomogą Ci uspokoić maluszka, którego męczą złe sny.
Dlaczego dziecko ma koszmary?
Koszmarne sny zdarzają się dość często. W rzeczywistości praktycznie każde dziecko doświadcza ich w którymś momencie. Zaczynają pojawiać się, gdy dziecko ukończy drugi rok życia i ciągną się przez cały okres niemowlęcy.
Złe sny zanikają zazwyczaj wraz z nadejściem dorosłości. Istnieje jednak kilka wyjątków – zwłaszcza u kobiet.
Nie ma naukowych podstaw, które umożliwiają znalezienie jednoznacznych przyczyn koszmarów. Może je wywołać kilka różnych czynników. Koszmary zazwyczaj pojawiają się w związku z wydarzeniami minionego dnia, na przykład gdy:
- Twoje dziecko zasypia późno w nocy przed telewizorem lub obejrzało przerażający film.
- Maluch usłyszał bajkę na dobranoc, w której występowały potwory lub inne straszne rzeczy.
- Inne przyczyny to stresujące sytuacje, którym dziecko musi stawić czoła, na przykład kłótnie, śmierć członka rodziny, zmiana szkoły, itp.
- Kiedy dziecko nie jest przyzwyczajone do spania bez innych osób może mieć częściej koszmary. Dzieje się tak z powodu lęku, który odczuwa.
Należy zrozumieć, że koszmary nie oznaczają, że Twoje dziecko doznało jakiejś traumy. To normalne, że dziecko ma koszmary w okresie niemowlęcym. Dlatego nie ma potrzeby zgłaszania się do lekarza lub innego specjalisty.
Jak można uniknąć tych okropnych snów?
Nie da rady całkowicie ochronić się przed koszmarami. Jednak istnieją działania, które możesz podjąć, aby zapewnić dziecku spokojniejszy sen nocą i zmniejszyć częstotliwość występowania złych snów.
Aby pomóc maluchowi zaznać odpowiedniego odpoczynku, postaraj się zastosować poniższe kroki:
- Ustal harmonogram snu dziecka z porami kładzenia się na noc i wstawania rano i przestrzegaj go bez względu na wszystko.
- Dziecku powinno być tak wygodnie, jak to tylko możliwe. W okolicy nie powinny znajdować się przedmioty, które mogą je przerazić.
- Serwuj wcześnie kolację i zadbaj o to, aby była lekka. Nie pozwól również, aby gry i zabawy pobudziły dziecko przed snem. Zamiast tego pomóż mu się zrelaksować. Możesz na przykład wykąpać je przed snem, przeczytać mu przyjemną bajkę lub się poprzytulać.
- Daj dziecku coś gorącego do picia przed snem, aby pomóc mu się uspokoić i zrelaksować.
Unikaj rzeczy, które mogą zmartwić dziecko, na przykład nie oglądaj telewizji w nocy ani nie czytaj mu strasznych historii. Oprócz tego upewnij się, że otoczenie w domu jest tak spokojne, jak to tylko możliwe.
Co możesz zrobić, gdy Twoje dziecko ma koszmary?
Ponieważ nie da rady całkowicie obronić dziecka przed koszmarami, powinnaś się na nie przygotować. Dzięki temu kiedy maluch obudzi się przerażony złym snem, będziesz w stanie mu pomóc.
Po pierwsze, upewnij się, że Twoje dziecko czuje się bezpiecznie. Będzie to o wiele łatwiej osiągnąć, gdy będziesz przy nim. Twoja obecność sprawia, że maluch czuje się lepiej. Postaraj się go uspokoić mówiąc: “wszystko jest w porządku, nic się nie stanie, jestem przy Tobie”.
Wytłumacz dziecku, że to, co zobaczyło we śnie, nie jest prawdziwe. Okaż mu miłość i wsparcie, aby czuło, że je rozumiesz. Kolejne działanie, które pomoże zmniejszyć poziom lęku, to podążanie za wyobraźnią malucha. Jeśli mówi, że boi się potworów, to użyj aerozolu i powiedz mu, że to odstraszacz potworów. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że jest bezpieczne.
Możesz także nie wyłączać światła. Jeśli masz taką możliwość, umieść lampkę nocną lub latarkę przy łóżku. Jeśli dziecko nie może zasnąć, włącz relaksującą muzykę. Rano możesz zachęcić dziecko, aby opowiedziało Ci o swoich snach. Wysłuchaj je z uwagą.
Podsumowując, jeśli Twoje dziecko ma koszmary, nie martw się – to całkowicie normalne. Możesz pomóc mu tworząc właściwy harmonogram snu i unikaj napiętych sytuacji.
Kiedy dziecko ma koszmary, zapewnij mu mnóstwo miłości i wsparcia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Morales, E. M., & Narváez, P. M. (2004). Tratamientos psicológicos de las pesadillas: Una revisión. International Journal of Psychology and Psychological Therapy. https://doi.org/10.1016/j.jconrel.2012.06.039 [doi]
- Covertini, G., Krupitzky, S., Tripodi, M. R., & Carusso, L. (2003). Trastornos del sueño en niños sanos. Arch.Argent.Pediatr.
- Aldana, A., Samudio Domínguez, G. C., Irala, E., & Rodas, N. (2006). Trastornos del sueño: prevalencia en población pediátrica en edad preescolar y escolar de área urbana. Pediatría (Asunción): Organo Oficial de La Sociedad Paraguaya de Pediatría.