Drzemka u dzieci - do jakiego etapu powinna być nawykiem?

Jednym z pytań, jakie zadają sobie świeżo upieczeni rodzice w miarę jak ich dzieci rosną jest do kiedy maluch powinien ucinać sobie drzemkę. W rzeczywistości istnieje wiele czynników, które należy w takiej sytuacji wziąć pod uwagę.
Drzemka u dzieci - do jakiego etapu powinna być nawykiem?

Ostatnia aktualizacja: 30 października, 2018

Rodzice często zastanawiają się do jakiego momentu drzemka u dzieci powinna być nawykiem. Oczywiście należy pamiętać, że każdy maluch jest inny. Wiele zależy od wieku i od poziomu aktywności dziecka w ciągu dnia.

Istnieją jednak pewne mechanizmy kierujące tym, ile trwa drzemka u dzieci – wiele zależy od stopnia ich rozwoju. Wśród codziennych nawyków dzieci jest drzemka poranna i popołudniowa.

W pierwszym roku swojego życia dziecko ma nawet 5 drzemek dziennie. Między 15 i 18 miesiącem życia ucinają sobie dwie krótkie drzemki. Przed ukończeniem drugiego roku życia jest natomiast bardzo prawdopodobne, że maluch wcale nie będzie chciał spać w ciągu dnia.

Ogólnie rzecz biorąc drzemka znika całkowicie między drugim a czwartym rokiem życia. Jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od każdego dziecka indywidualnie – na nawyki snu ma wpływ poziom aktywności i organizm malucha. Nie bez znaczenia jest również jakość snu w nocy.

Należy pamiętać, że dziecko potrzebuje dziennie od 12 do 14 godzin snu. Gdy czas ich snu wynosi mniej niż 12 godzin na dobę – na przykład ponieważ musi iść do szkoły czy przedszkola – warto pozwolić dziecku na małą drzemkę po obiedzie. Dobrze to wpływa również na odzyskanie energii.

Drzemka u dzieci i płynące z niej korzyści

Jakie korzyści przynosi dziecku ucinanie sobie drzemki w ciągu dnia? Jest ich całe mnóstwo. Oto niektóre z nich:

  • Poprawia się jego pamięć.
  • Optymalizuje wydajność społeczna i stan psychiczny.
  • Pobudza się wyobraźnia i kreatywność dziecka.
  • Poprawiają się wyniki w szkole.
  • Dziecko uspokaja się i zmniejsza się jego poziom rozdrażnienia.
  • Zwiększa się koncentracja.
  • Drzemka u dzieci wspomaga ich wzrost i zdrowy rozwój.
Dziewczynka śpi

Jak rozpoznać, że maluch nie potrzebuje już drzemek?

Skąd wiadomo, że maluszek nie potrzebuje już spać w ciągu dnia? Oto kilka zachowań, które mogą na to wskazywać:

  • Dziecko nie ma ochoty się położyć w godzinie drzemki. Co więcej, nie wygląda na zmęczone. Jest to klasyczny objaw świadczący o tym, że zaczęła się zmiana i drzemki znikną z jego harmonogramu.
  • Od momentu położenia się do zaśnięcia upływa dużo czasu.
  • Pominięcie popołudniowej drzemki nie wywołuje u dziecka żadnych negatywnych efektów. Nie jest ono rozdrażnione, nie wygląda na zmęczone i nie ma problemu z zaśnięciem wieczorem. Jest to jasny i wyraźny znak, że drzemka nie jest już konieczna.

“Średni wiek, w którym drzemka u dzieci nie jest już nawykiem to między 3. a 4. rokiem życia. Należy przy tym jednak pamiętać, że dziecko potrzebuje od 12 do 14 godzin snu na dobę.”

Wskazówki dla rodziców

W miarę jak dziecko rośnie, może być przebudzone i aktywne przez większą ilość czasu. Znacznie lepiej radzi sobie też z długimi odcinkami aktywności. W niektórych przypadkach maluchy mają problem z zasypianiem w nocy a eliminując popołudniową drzemkę rodzice ułatwiają powrót do zdrowej rutyny.

Eliminowanie drzemki nie musi być procesem skomplikowanym. Nie ma też sztywnych reguł co do tego, kiedy dziecko powinno zasypiać i się budzić. Wszystko zależy indywidualnie od dziecka, od jego wieku a nawet poziomu aktywności w ciągu dnia.

Niektóre dzieci przestają ucinać sobie drzemkę po ukończeniu pierwszego roku życia i prawie nigdy już nie śpią w ciągu dnia. Inne dzieci z kolei przechodzą tę zmianę znacznie bardziej stopniowo. Dzieci w wieku szkolnym zwykle nie potrzebują drzemki. Jeżeli śpią 12 godzin na dobę, nie będą jej też potrzebować.

Drzemka - chłopiec

Drzemka u dzieci nie powinna być wymuszana

Drzemka u dzieci nie powinna być czymś, do czego są one zmuszane. Nawet jeśli dziecko naprawdę wygląda na zmęczone, nie należy nalegać, żeby położyło się spać. Oczywiście o ile nie przekłada się to na późniejsze rozdrażnienie i problemy z zasypianiem w nocy.

Co jednak może stanowić dla nas powód do niepokoju to następujące objawy: budzenie się z bólem głowy, trudności z porannym wstawaniem, uczucie zmęczenia w ciągu dnia lub poważne problemy z koncentracją podczas codziennych zajęć.

Należy przypomnieć, że – o ile samo dziecko nie postąpi inaczej – wychodzenie z nawyku, jakim jest drzemka u dzieci powinno przebiegać stopniowo. Warto wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby dziecka, dzięki czemu zmiana nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie i dobre samopoczucie.

To może Cię zainteresować ...
Niedoświadczona mama – 11 najczęściej popełnianych błędów
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Niedoświadczona mama – 11 najczęściej popełnianych błędów

Każda niedoświadczona mama popełnia błędy podczas wychowywania swoich dzieci. Proces uczenia się na błędach jest całkowicie zrozumiały, zwłaszcza j...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.