Czy jesteś już gotowa na kolejne dziecko?
Przed narodzinami pierwszego dziecka wiele par mówi, że chciałoby mieć więcej dzieci. Jednakże po tym jak pierwsze już przyjdzie na świat, sytuacja zmienia się z wielu powodów i na wiele sposobów. Podjęcie decyzji o posiadaniu drugiego dziecka może być skomplikowane. Pojawia się podstawowe pytanie: czy jesteś już gotowa na kolejne dziecko?
Rodzicielstwo nie zawsze jest łatwym zadaniem. Życie zmienia się drastycznie kiedy na świat przychodzi dziecko. Matka często wątpi w to, czy sprosta wyzwaniu posiadania kolejnego maleństwa.
Rodzeństwo to wspaniały dar dla starszego potomstwa. Co więcej, doświadczenie którego nabrałaś wychowując swoje pierworodne dziecko przyda Ci się podczas wychowywania młodszego. Wiele kwestii będzie dużo łatwiejszych. A więc zastanawiając się nad tym czy jesteś już gotowa na kolejne dziecko, weź koniecznie pod uwagę to, ile nauczyłaś się do tej pory.
W każdym razie, decyzja ta jest bardzo ważna dla Was jako rodziców i dla Waszego pierwszego dziecka. Jeśli wciąż nie wiesz czy jesteś już gotowa na kolejne dziecko, dowiedz się jak podejść do tej sytuacji. Odkryj jak upewnić się czy i kiedy nadszedł odpowiedni moment na kolejną ciążę.
Kiedy będziesz pewna czy jesteś już gotowa na kolejne dziecko?
Po pierwsze, zastanawiając się nad drugą czy kolejną ciążą należy rozważyć fizyczną kondycję matki. Od poprzedniej ciąży i połogu musi upłynąć pewien czas.
Jeśli od porodu minęło kilka miesięcy i wróciłaś do współżycia bez komplikacji, to może być dla Ciebie pierwszy pozytywny sygnał. W sensie fizycznym, oznacza to że jesteś gotowa na kolejną ciążę. Tkanki w obszarze miednicy odzyskały elastyczność.
Kolejnym aspektem do przemyślenia jest kwestia odzyskania wagi i sprawności fizycznej sprzed ciąży. Ciąża, poród i okres karmienia piersią to wymagający czas. Ważne jest to, by pamiętać że kolejne przejście przez te etapy będzie wiązało się z ponownym pojawieniem się zmian w organizmie.
Ponadto należy rozważyć wiek matki. W pewnym wieku decyzja o ponownym zajściu w ciążę jest trudniejsza. Z drugiej strony, w dzisiejszych czasach kobiety po 40 roku życia a nawet te w 45 roku życia z powodzeniem zachodzą w ciążę i rodzą zdrowe dzieci.
Stabilizacja emocjonalna i finansowa
Macierzyństwo to duża i bardzo ważna zmiana w życiu kobiety. Wpływa ono bardzo mocno na jej emocje. Kobieta która ma już dziecko zazwyczaj jest bardziej dojrzała i stabilna emocjonalnie.
Jednakże przybycie na świat kolejnego dziecka wiąże się z wysiłkiem emocjonalnym. Konieczne jest psychologiczne, mentalne przygotowanie się matki na nowe wyzwania i większą odpowiedzialność. Przyszła mama powinna rozważyć to, ile czasu będzie musiała poświęcić na zadbanie o siebie i dziecko, również w kontekście pracy zawodowej, zajmowania się domem oraz poświęcania uwagi starszemu dziecku lub dzieciom.
Zastanawiając się nad tym, czy jesteś już gotowa na kolejne dziecko, weź też pod uwagę sytuację finansową swojej rodziny. Czy jest stabilna? Dziecko to duże wydatki. Aby odpowiednio przygotować się na jego przybycie, musicie zastanowić się nad tym czy jesteście w stanie zadbać o wszystkie jego materialne potrzeby.
Rozważcie także przestrzeń. Noworodki zazwyczaj śpią w pokoju rodziców ze względu na strach przed samotnością i rozłąką, ale później syn lub córka będą potrzebowali swojego kącika albo pokoju. Przygotuj się na to, że domem dosłownie zawładną dzieci.
Niekoniecznie musicie kupować pałac aby zapewnić kolejnemu dziecku i całej rodzinie przestrzeń. Powinniście jednak znaleźć bezpieczne, wygodne miejsce, które zapewni każdemu poczucie spokoju i bezpieczeństwa.
Ważnym aspektem do przemyślenia jest kwestia odzyskania wagi i sprawności fizycznej sprzed ciąży. Ciąża, poród i okres karmienia piersią to wymagający czas.
Opieka nad pierwszym dzieckiem
Kobieta która jest przytłoczona obowiązkami związanymi z codzienną opieką nad pierwszym dzieckiem zdecydowanie nie jest gotowa na kolejne. Bardzo ważne jest to, by wypracować stałe, sprawdzone schematy organizacji czasu i zajęć w rodzinie. To pozwoli Ci poczuć szczęście i satysfakcję i da Ci możliwość zajęcia się kolejnym dzieckiem ze wsparciem pozostałych domowników.
Przybycie dziecka, nawet jeśli nie jest to pierwsze dziecko, wiąże się z wielkimi zmianami w życiu kobiety. Duża część czasu który do tej pory był czasem wolnym będzie teraz zajęta przez dziecko. Mama jest odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale też za maluszka który potrzebuje jej niemal cały czas.
Do tego oczywiście należy dodać obowiązki domowe. Przepracowanie i przemęczenie to koszmar, który wpływa bardzo źle na samą mamę jak i na jej związek z partnerem.
Przeczytaj koniecznie: Ojciec także wychowuje swoje dzieci, chociaż nie jest w stanie ich karmić piersią
Kiedy kobieta jest gotowa na to, by zostać mamą po raz kolejny, para przeżyje niepowtarzalny nowy etap w związku. Aby przebiegł on w szczęściu i spokoju, koniecznie musicie zorganizować czas, przestrzeń i pracę oraz poprosić o pomoc jeśli to konieczne.
To ważne, aby oboje rodzice zajmowali się dzieckiem, zwłaszcza jeśli zastanawiają się nad posiadaniem kolejnego. Jednym z najważniejszych momentów jest czas, w którym pierwsze dziecko przesypia całą noc. To pozwala rodzicom odpocząć i stwarza warunki do rozważania kolejnej ciąży.
Musisz chcieć kolejnego dziecka całym sercem i mieć mnóstwo energii
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to kiedy i czy jesteś już gotowa na kolejne dziecko. Na pewno istnieje natomiast stała i bardzo podobna u większości par lista kwestii, które należy rozważyć. Najważniejsze jest zaś bez wątpienia to, by chcieć kolejnego dziecka z całego serca i by być w pełni gotową na wyzwania, które będą wiązały się z jego przyjściem na świat.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ainsworth, M. S. (1979). Infant-mother attachment. American Psychologist. https://doi.org/10.1037/0003-066X.34.10.932
- Bowlby, J. (1958). The nature of the child’s tie to his mother. International Journal of PsychoAnalysis. https://doi.org/10.1016/j.appdev.2012.08.002
- Lahav, G. (2010). How To Survive and Thrive in the Mother-Mentor Marathon. Molecular Cell. https://doi.org/10.1016/j.molcel.2010.05.012