Nauczyć się chodzić - 3 ćwiczenia, które pomogą w tym dziecku

Nauczyć się chodzić - 3 ćwiczenia, które pomogą w tym dziecku
María José Roldán

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pomaganie dziecku w nauczyć się chodzić, nie będąc zbyt wymagającą, może być doskonałym sposobem na spędzenie z nim dodatkowego czasu. Będziesz mogła w większym stopniu uczestniczyć w jego rozwoju, wzmacniając jednocześnie więź matka-dziecko przy okazji widząc jak uczy się chodzić.

Aby ćwiczenia te skutecznie uczyły dziecko chodzenia, ważne jest, aby czuło się ono komfortowo. Jeśli dziecko nie chce wykonywać żadnego z tych ćwiczeń, nie powinno być do tego zmuszane.

Aby dziecko mogło skorzystać z ćwiczenia, powinno to być dla niego zabawą, a jednocześnie być związane z wyznaczonym przez Ciebie celem.

Więc jeśli dziecko płacze za każdym razem, gdy kładziesz je na podłodze, aby spróbować nauczyć je chodzić, poszukaj innej alternatywy lub dodaj element, który może wzbudzić ciekawość dziecka.

Jedno z tych 3 ćwiczeń, które zaproponujemy tutaj, może okazać się bardzo skuteczne w pomaganiu Twojemu dziecku w nauce chodzenia. Dlatego zachęcamy do uwzględnienia wszystkich poniższych sugestii.

Pierwsze kroki czyli jak nauczyć dziecko chodzić

Niemowlęta od pierwszych kroków rozpoczynają drogę rozwoju psychoruchowego. Wzmacniają mięśnie i uczą się koordynacji ruchów. Pierwsze przygody, jakie przeżywa dziecko, pomogą mu opanować wiele umiejętności.

Stopniowo podnosi ono głowę, obraca się w kołysce, samodzielnie siedzi, wstaje, spaceruje, a później biegnie. Osiągną to wszystko w swoim czasie. Ważny jest również wysiłek matki.

Za każdym razem, gdy maluch osiągnie nowy etap, najpierw będzie musiał go opanować, aby czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo, zanim będzie w stanie przejść do kolejnego celu.

Przykładowo, aby wstać, najpierw musi nauczyć się siedzieć; aby chodzić, najpierw powinien nauczyć się stać, itp.

3 ćwiczenia, które pomogą dziecku nauczyć się chodzić

Kiedy Twój pediatra zasygnalizuje, że mięśnie i kręgosłup dziecka są wystarczająco rozwinięte fizycznie, aby podjąć się tego rygorystycznego zadania, nadszedł czas, aby zachęcać je do zrobienia pierwszych kroków.

Pamiętaj, że możesz aktywnie pomagać swoim dzieciom w osiąganiu tych celów. Jeśli dziecko czuje się bezpiecznie, cały proces przebiega szybciej.

Bardzo ważne jest, aby stopy dziecka układały się komfortowo. Można je ubierać w wygodne buty sportowe z miękką podeszwą lub pozwolić im chodzić boso. Cokolwiek wybierze malec.

Pierwsze ćwiczenie

Umieść dziecko przed sobą. Pozwól mu balansować na podłodze trzymając je za ręce.

Następnie należy rozpocząć odliczanie od jednego do dwóch. Podczas liczenia użyj końcówki stóp, aby delikatnie popchnąć każdą z nóg dziecka do przodu.

Powiedzmy: numer jeden powinien zawsze pokrywać się z przesunięciem przez dziecko jego wagi w prawą stopę, a numer dwa z przesunięciem wagi dziecka na drugą stopę. Możesz kontynuować ćwiczenie do momentu, aż dziecko straci zainteresowanie.

Chociaż dziecko nie rozumie, co oznacza liczenie i co faktycznie robi, ćwiczenie to pomoże mu przyzwyczaić się do ruchów związanych z chodzeniem.

Bardzo ciekawym przeżyciem, które z pewnością będzie chciało powtórzyć jest przejście po domu w pozycji pionowej.

Dziecko uczy się chodzić

Ćwiczenie 2

Postaw dziecko na podłodze i pozwól mu przytrzymać się mebla. Trzymaj jego smoczek, ulubioną zabawkę lub inny przedmiot, o którym wiesz, że przykuwa uwagę. Umieść go blisko dziecka, ale na tyle daleko, żeby nie można go było złapać poprzez wyciągnięcie rąk.

Zmotywuj dziecko do dotarcia do przedmiotu. Uśmiechaj się i pochwal je, aby zapewnić jeszcze większą stymulację. Zobaczysz, że dziecko zacznie się śmiać.

Po kilku sekundach, po zmierzeniu odległości między sobą a obiektem, dziecko powinno zacząć podejmować kroki, aby osiągnąć swój cel.

Jeśli dotrze do nagrody, pogratuluj mu miłymi słowami. Pokaż im swoje szczęście i powtórz ten proces z innym obiektem.

Dziecko rozpakowuje prezent

Ćwiczenie 3

Umieść dziecko w kojcu. Weź zabawkę, która przyciągnie jego uwagę i umieść ją na drugim końcu kojca.

Zmotywuj dziecko, aby dotarło do zabawki. Początkowo dziecko może próbować dosięgnąć zabawki, obchodząc się wokół kojca i trzymając się poręczy. Jednak, gdy zaczyna zdobywać większą pewność siebie, możesz zacząć pokazywać mu najkrótszą trasę do zdobycia zabawki.

W tym celu dziecko musi wypuścić poręcze i bez podtrzymywania się, dotrzeć do drugiego końca kojca, w którym leży trofeum.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.