Edukacja bez wzmocnień i kar: czy jest skuteczna?

Edukacja bez wzmocnień i kar: czy jest skuteczna?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Edukacja bez wzmocnień i kar to jedna z głównych założeń metody Montessori. To bez wątpienia wpłynie korzystnie na kształcenie Twojego dziecka.

Z pewnością jako rodzic nie raz i nie dwa zastanawiałaś się nad tym jak kształcić swoje dziecko. Czy edukacja bez wzmocnień i kar okaże się pozytywna, czy też niczego nie zmieni? Dowiedz się co metoda Montessori mówi na temat takiego schematy kształcenia.

Być może zadawałaś sobie kiedyś następujące pytanie: “Czy jeśli ukarzę moje dziecko, kiedy zrobi coś źle, sprawię, że będzie czuło się jeszcze mniej pewne siebie?”. Ale być może myślałaś również: “Czy jeśli zrobi coś dobrze i będę je wzmacniać, powtórzy dobre zachowanie lub pozytywne działanie tylko po to, aby otrzymać nagrodę?”.

Zgodnie z metodą Montessori możesz uczyć swoje dziecko bez wzmocnień i kar. Czytaj dalej, bo dzisiejszy artykuł może okazać się niezwykle pomocny!

Edukacja bez wzmocnień i kar: kluczowe założenia

Zorganizuj organizuj środowisko domowe

W metodzie Montessori bardzo duże znaczenie odgrywa przygotowanie domu, aby Twoje dziecko mogło uczyć się samodzielnie poprzez prawdziwe doświadczenia.

Mama przytulająca córkę

Należy zadbać o to już od momentu, w którym dziecko zaczyna stykać się z otaczającym je środowiskiem. Kiedy będzie dorastało, będzie potrzebowało zaawansowanych materiałów, aby nauczyć się liter i liczb. Wszystko to odgrywa kluczową rolę w rozwoju jego wrodzonej ciekawości.

Zapewniaj dziecku autonomię, której potrzebuje

Towarzysz swojemu dziecku podczas nauki. Zapewnij mu przestrzeń, które potrzebuje, aby rozwijać swoją autonomię, popełniać błędy i wyciągać z nich naukę. Będzie musiało popełniać błędy, aby rozwijać się skutecznie w prawdziwym świecie, zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu.

Bez wzmocnień i kar, ale z konsekwencjami

Kiedy ustalisz podstawy edukacji swojego swojego dziecka w zgodzie z metodą Montessori, możesz zacząć rozmawiać o wzmocnieniach i karach.

Ta metoda, bazująca na rodzicielstwie pełnym szacunku, zakłada, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy wymieniać słowa “kara” ani “nagroda”. Musimy mówić o konsekwencjach, które zależą od działań dziecka. Na przykład wyobraź sobie, że Twoje dziecko nie chce pozbierać swoich zabawek po zakończeniu zabawy.

  • Kara. “Nie pozbierałeś swoich zabawek, kiedy miałeś to zrobić. Z tego powodu nie możesz oglądać telewizji i musisz pójść niedługo do łóżka.”
  • Wzmocnienie. “Ponieważ pozbierałeś zabawki, możesz pooglądać telewizję przed pójściem spać.”
  • Konsekwencje. “Jeśli pozbierasz zabawki, gdy skończysz się bawić, będziesz miał czas pooglądać telewizję. Jeśli wyjmiesz wszystkie zabawki i nie pozbierasz ich po zakończeniu zabawy, zajmie Ci to więcej czasu i nie będziesz miał szans pooglądać telewizji. Zamiast tego będziesz musiał od razu iść do łóżka.”

Ten przykład pokazuje, że koniec końców uzyskasz ten sam rezultat. Jeśli dziecko zrobi to, co musi, może pooglądać telewizję przed pójściem spać, ale jeśli tego nie zrobi, nie będzie miało na to szans, bo zabraknie mu czasu.

Jednak sposób, w jaki się wypowiadasz, zmienia wszystko. Dzięki temu dziecko nie postrzega danego zalecenia jako obowiązku, ale coś, co musi zrobić, aby mieć wystarczająco dużo czasu na oglądanie telewizji lub zabawę.

Zalety edukacji bez wzmocnień i kar

Zwiększona motywacja

Dziecko decyduje się robić różne rzeczy dla samego siebie, a nie dlatego, że ktoś kilka razy coś mu nakazał. Tym samym wspierasz jego samodyscyplinę, odpowiedzialność i motywację.

Zwiększona satysfakcja

Kiedy Twoje dziecko orientuje się, że może wykonywać rutynowe rzeczy bez kar lub wzmocnień, będzie czuło się bardzo dumne i usatysfakcjonowane.

Tata bawiący się z synem

Stymulacja indywidualnych umiejętności dziecka

Edukacja poprzez konsekwencje pomaga stymulować umiejętności dziecka, ponieważ dajesz mu możliwość osiągnięcia maksymalnej autonomii.

Zwiększenie poczucia własnej wartości dziecka

Udowodniono, że edukowanie przez konsekwencje pomaga zwiększać poczucie własnej wartości dziecka oraz jego pewność siebie.

Wzmocnienie współpracy

Dzieci czują chęć do współpracy, gdy wykonują zadania, które są dostosowane do ich wieku. To wzmocni komunikację, czułość i kooperację w całej rodzinie.

Sama widzisz, że edukacja zgodnie z metodą Montessori oznacza kształcenie szczęśliwych i pewnych siebie dzieci o doskonale rozwiniętym poczuciu własnej wartości, które czują, że mogą pomagać swoim rodzicom. Edukacja bez wzmocnień i kar jest możliwa, co udowodnił ten artykuł. Czy wiesz już jaką ścieżką masz teraz podążać?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.