Cyfrowi tubylcy: wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Cyfrowi tubylcy to dzieci urodzone w latach dziewięćdziesiątych, które urodziły się w środku ery cyfrowej. Z tego powodu są to dzieci o wysokich zdolnościach logicznego rozumowania.
Bezspornym jest fakt, że w dzisiejszych czasach technologia jest częścią naszego życia i dzięki niej możemy wykonać wiele czynności. Jeszcze kilka lat temu tak to nie wyglądało. Nie byliśmy tak zależni od technologii, więc wiele osób musiało się do tego dostosować w ostatnich latach. Ci, którzy urodzili się znając tę technologię, nazywani są „cyfrowymi tubylcami”.
Kiedy mówimy o cyfrowych tubylcach, mamy na myśli pokolenie, które urodziło się w erze technologii, co dało im zdolności poruszania się w środowisku cyfrowym. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Tutaj Ci o tym opowiemy.
Kim są cyfrowi tubylcy?
To Mark Prensky, pisarz i wykładowca edukacji wprowadził termin „cyfrowi tubylcy”. Zrobił to w odniesieniu do ludzi, którzy urodzili się w latach dziewięćdziesiątych, ponieważ przyszli na świat, w którym technologie miały już ogromne znaczenie w społeczeństwie.
Dzięki temu mają większe możliwości i umiejętności korzystania z narzędzi i urządzeń cyfrowych. Cyfrowi tubylcy mają nadmierny związek z technologiami, ponieważ używają ich do wszystkiego: uczenia się, komunikowania, kupowania, rozrywki itp.
Struktura poznawcza cyfrowych tubylców jest inna. Kiedy zaczynają pracę w firmie, ci ludzie wnoszą inne wartości. Z tego powodu wiele firm bierze pod uwagę cechy tego pokolenia i zatrudnia te osoby, aby poprawić produktywność i wykorzystać potencjał tych cyfrowych ekspertów.
Cyfrowi tubylcy – 6 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć
W dzisiejszych czasach żyjemy w otoczeniu technologii i jesteśmy nikim bez telefonów, tabletów, komputera, czy internetu… Te rzeczy stały się niezbędne w naszym życiu, a kilka lat temu było to nie do pomyślenia. Zobaczymy pewne cechy i ciekawostki dotyczące cyfrowych tubylców.
Mają bardzo dużą intuicję i umiejętności logicznego rozumowania
Te dzieci są przyzwyczajone do odnoszenia pojęć do działań, więc zawsze szukają powodu dla tego, co robią. Wszystko to sprzyja również nauce pewnych dziedzin związanych z nauką i technologią, programowaniem, robotyką, sztuczną inteligencją itp. Do wykonywania tego typu czynności potrzebują logicznego myślenia, aby znaleźć rozwiązanie problemów, z jakimi się spotykają.
Aby się uczyć, potrzebują interakcji, zapamiętywanie nie wystarczy
Kiedy się uczą, potrzebują informacji zwrotnej, aby wiedzieć, że dobrze sobie radzą. Z tego powodu najlepszą metodą nauki dla cyfrowych tubylców jest zaangażowanie się w dany temat. I możliwość uczestniczenia w zajęciach i wyzwaniach, które dają im poczucie, że to, czego się uczą jest pożyteczne i przyjemne.
Są samoukami i lubią tworzyć treści
Te dzieci zwykle nie pytają dorosłych, kiedy mają wątpliwości. Szukają odpowiedzi na swoje pytania w internecie. Są to dzieci, które są bardzo dobrze poinformowane i w ciągu kilku sekund mogą zaspokoić swoją potrzebę wiedzy za pośrednictwem Internetu.
Cyfrowi tubylcy są również bardzo dobrzy w tworzeniu interesujących treści, poradników do gier, kanałów YouTube i wielu innych. Zwłaszcza starsze dzieci.
Mają znacznie bardziej otwarty umysł
Ponieważ dorastali w otoczeniu technologii, nie rozumieją granic i komunikują się z ludźmi z całego świata. To pokolenie odkrywa wiele kultur, zwyczajów i pomysłów, ponieważ wchodzą w interakcje na różnych forach, stronach, podczas grania w gry online…
Zwykle mają przyjaciół z różnych części świata, co sprawia, że mają znacznie bardziej otwarty i mniej tradycyjny umysł.
Są bardzo aktywni w mediach społecznościowych
Ci cyfrowi tubylcy zarządzają nie jedną, ale wieloma sieciami społecznościowymi i robią to z łatwością. Są ciągle połączeni ze światem za pośrednictwem sieci, a ponadto czują potrzebę dzielenia się tym, co robią za ich pośrednictwem.
Jest to jeden z punktów, który może najbardziej martwić rodziców, ponieważ ich użycie musi być bardzo dobrze kontrolowane. Nadużywanie sieci społecznościowych może powodować problemy.
Cyfrowi tubylcy są zwykle bardziej niecierpliwi
Są przyzwyczajeni do natychmiastowości, ponieważ w Internecie możemy uzyskać wszystko w bardzo krótkim czasie. Z tego powodu przyzwyczajają się do faktu, że wszystko, czego chcą mogą otrzymać natychmiast, tak jak robią to w środowisku cyfrowym. Jednym kliknięciem pobierają, odtwarzają lub znajdują informacje, których szukają.
Ważne jest zatem, abyśmy przekazali im znaczenie wysiłku i cierpliwości, dwóch podstawowych wartości niezbędnych do tego, by odnieść sukces.
Krótko mówiąc, cyfrowi tubylcy są dziećmi pokolenia technologii i wykazują szczególne cechy w porównaniu do tych, którzy dorastali bez technologii i musieli się do nich dostosować. Urodzili się, gdy technologia była już ważną częścią naszego życia, dlatego ich sposób myślenia i zachowania jest z nią ściśle związany.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Piscitelli, A. (2008). Nativos digitales. Contratexto, (016), 43-56.
- Cabra-Torres, F., & MarCiales-ViVas, G. P. (2009). Mitos, realidades y preguntas de investigación sobre los’ nativos digitales’: una revisión. Universitas Psychologica, 8(2), 323-338.
- Beltrán, R. O., Gómez, M. B., & Uriarte, J. R. (2009). Nativos digitales y aprendizaje. Una aproximación a la evolución de este concepto. ICONO 14, Revista de comunicación y tecnologías emergentes, 7(1), 31-53.