Metoda Pee-Stop: dowiedz się, na czym ona polega i jak ją zastosować

Metoda Pee-Stop: dowiedz się, na czym ona polega i jak ją zastosować
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Metoda Pee-Stop to technika mająca na celu położenie kresu nocnemu moczeniu łóżka. Jest to rozwiązanie polegające na warunkowaniu klasycznym, dzięki któremu dziecko uczy się za pomocą bodźca.

Ale musimy być bardzo ostrożni z jej stosowaniem, ponieważ może to zaszkodzić poczuciu własnej wartości malucha. Trening korzystania z toalety to naturalny proces, a indywidualny rytm każdego dziecka jest czymś, co musimy szanować.

Na czym polega metoda Pee-Stop?

Pee-Stop to prosta metoda wykorzystująca inteligentny budzik, dzięki któremu dziecko uczy się kontrolować oddawanie moczu poprzez warunkowanie. Jest przeznaczona dla dzieci powyżej 5 roku życia i pozwala nauczyć je przestać oddawać mocz nocą w niekontrolowany sposób.

Ta metoda wymaga zwykle od 4 do 12 tygodni i zapewnia 80-90% skuteczności. Możesz również zastosować ją za pomocą zwykłego budzika, aby co dwie godziny budzić dziecko w celu oddania moczu. Możesz też użyć małego pudełka, które przyczepia się do dziecięcej piżamy z włącznikiem i czujnikiem wilgotności na końcu kabla.

Maluch, który moczy łóżko.

Czujnik wilgoci jest mały, a wokół  niego owinięta jest wkładka kosmetyczna, którą przyczepia się także do piżamy dziecka. Gdy dziecko zacznie oddawać mocz i pierwsza jego kropla zmoczy czujnik, zabrzmi brzęczyk. Spowoduje to, że dziecko szybko się obudzi, co w niektórych przypadkach zatrzyma oddawanie moczu.

Dlaczego Pee-Stop nie zawsze jest dobrą opcją?

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że dzięki temu urządzeniu dziecko może mieć wrażenie, że robi coś źle. Pomyśli, że nocne oddawanie moczu jest dla czymś negatywnym.

A to może sprawić, że poczuje się winne. To z kolei może zaszkodzić Twojemu poczuciu własnej wartości. Oddawanie moczu w nocy jest całkowicie normalnym zjawiskiem, nawet po ukończeniu 7 roku życia. Dlatego należy szanować rytm rozwojowy każdego dziecka.

Moczenie nocne może wystąpić z powodu wielu czynników, jak stres emocjonalny, choroby takie jak cukrzyca, mniejszy pęcherz, a nawet uwarunkowania genetyczne. Poleganie w takich przypadkach na urządzeniu w celu zatrzymania nocnego oddawania moczu jest całkowicie bezproduktywne.

Jest to szczególnie ważne, gdy istnieje jakaś medyczna przyczyna, która wymaga wyleczenia.

Pee-Stop: proces uczenia się, który może być emocjonalnie szkodliwy

Ta nauka opiera się na zasadzie kary i frustracji, ponieważ dziecko mimowolnie oddaje mocz, co w efekcie szkodzi jego poczuciu własnej wartości. Oczywiście po wielu niepowodzeniach i wielu nocnych przerwach może nadejść w końcu sukces, ale dzieci muszą przecież spać.

Co więcej, nie jest to naturalny proces uczenia się, który może powodować u dziecka wielką frustrację. Ważne jest zatem, aby wzmocnić samodzielność dziecka i sprawić, by oddawało mocz przed pójściem spać i zaraz po przebudzeniu. Nawet jeśli dziecko musi nosić pieluchę w nocy, nigdy nie należy go upominać.

W tym sensie, gdy dziecko budzi się z suchą pieluszką przez kilka tygodni z rzędu, możesz zachęcić je do rozwoju zaufania do własnego treningu korzystania z toalety. W ten sposób wzmocnisz jego samoocenę. Ponadto będzie ono wiedzieć, że samo dokonuje ważnych zmian i się rozwija.

Czy jest coś dobrego w tej metodzie?

Chociaż, jak wspomnieliśmy, ta metoda ma wiele wad, nie możemy zaprzeczyć, że jest też pewna korzyść z używania jej tylko przez krótki czas.

Mały chłopiec siedzi na nocniku.

Na przykład rodzice mogą wiedzieć, o jakich godzinach ich dziecko zwykle oddaje mocz w nocy i to zapisać. W ten sposób obudzić swojego malucha w tym czasie, aby pójść z nim do łazienki, a następnie stopniowo wydłużać te pobudki, aż dziecko będzie w stanie wytrzymać całą noc bez oddania moczu.

Jest to jednak bardzo mała zaleta, ponieważ wiąże się z przerywaniem snu Twojego i Twojego dziecka. Co więcej, podważysz w ten sposób samoocenę swojego malucha, który pomyśli, że nie jest w stanie robić rzeczy samodzielnie.

Rodzice muszą mieć świadomość, że proces ten zależy od fizjologicznego dojrzewania dziecka, a nie od jego zdolności do kontrolowania się. Tylko w ten sposób oni będą mogli lepiej zrozumieć swoje dzieci i nie obwiniać ich za to, że zmoczyły łóżko lub spodnie.

Pomóż dziecku kontrolować moczenie nocne

Oczywiście, jako rodzice, macie możliwość pomagania dziecku w kontrolowaniu oddawania moczu w nocy bez konieczności stosowania metody Pee-Stop. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest podniesienie samooceny i pewności siebie dziecka.

Na przykład możesz to zrobić za pomocą bajek dla dzieci, w których sikanie w nocy jest normalnym zjawiskiem. W ten sposób możesz znaleźć rozwiązania poprzez motywację, a nie karę.

Twoje dziecko będzie Cię potrzebowało przez całe życie, aby przezwyciężyć różne etapy, a to jest jeden z nich. Gdy dorośnie, być może będziesz musiała im pomóc w innych sprawach, takich jak nawiązywanie przyjaźni lub przygotowywanie przemówienia do wygłoszenia przed całą szkołą.

Ważne jest więc, aby czuło, że jesteś u jego boku, z całą bezwarunkową miłością i wsparciem, a nie tylko z kolejną karą w zanadrzu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bragado Álvarez, C. (2009) Enuresis nocturna: Tratamientos eficaces. Editorial: Pirámide
  • Alcázar, A. I. R., Meca, J. S., Rodríguez, J. O., & Martínez, F. M. (1998). La intervención conductual de la enuresis en España: una revisión meta-analítica. Análisis y modificación de conducta24(96), 557-578. https://dialnet.unirioja.es/descarga/articulo/7076973.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.