Zmiany w mózgu w czasie ciąży - jakie procesy tam zachodzą?
Zmiany w mózgu w czasie ciąży to coś, czego doświadcza wiele kobiet. Mogą one rzeczywiście pomóc Ci, nawet jeśli czujesz się niepewnie w związku z wszystkim, co pociąga za sobą macierzyństwo. Dzięki hormonom kobiety przechodzą przez niekończące się zmiany i emocje. Jedna z najczęstszych przemian zachodzi w mózgu podczas ciąży.
Zmiany w mózgu w czasie ciąży mogą wyjaśniać odmienny sposób koncentracji kobiety i dlaczego może się trochę pogubić. Poniżej dowiesz się jakie zmiany zachodzą w mózgu podczas ciąży i jak się z nimi czujesz.
Ważne zmiany w mózgu w czasie ciąży
Wiele kobiet twierdzi, że po ciąży zaczęły zapominać o pewnych rzeczach i były bardziej wrażliwe na emocje swoich rówieśników. Te zmiany pojawiają się, ponieważ kobieta skupia się tylko na jednej rzeczy: dziecku. Może doświadczać większej koncentracji w pewnych kwestiach, zaniedbując innych. Wśród najważniejszych zmian możemy wyróżnić:
Redukcja istoty szarej
Istota szara przechodzi najważniejszą zmianę w mózgu podczas ciąży. Jest znana jako przycinanie nerwowe, ponieważ ta część zmniejsza się lub kurczy. Ten proces pozwala na większą wrażliwość na cierpienie. Najwyraźniej ten stan powoduje, że kobieta ma zoptymalizowane zmysły do zadania opieki nad dzieckiem.
Niektórzy specjaliści przypisują zdolności matek do przełożenia tego, co inni czują na tę zmianę mózgu. Ta empatia jest szczególnie szczególna dla dzieci, więc zrozumiałe jest, że to matki wykrywają ich potrzeby.
Zwiększenie rozmiaru neuronów
Kolejna zmiana, jakiej doświadczył mózg w czasie ciąży, ma miejsce w środkowym obszarze przedoponowym podwzgórza. Ze względu na ten stan, zwiększa się rozmiar neuronów, co czyni je bardziej wrażliwymi i aktywnymi.
Jedną z konsekwencji jest wzmożenie zmysłów, takich jak zapach i smak. Dlatego kobiety w ciąży lub te, które niedawno rodziły, są bardziej wrażliwe na zapachy i mogą smakować więcej smaków. Wiele z tych zapachów i smaków wydaje się być dla nich nawet obrzydliwych.
Inną konsekwencją jest intensywne uczucie dobrego samopoczucia. Ta wrażliwość sprawia, że matka zakochuje się w swoim dziecku, czując go w brzuchu, a jeszcze bardziej w chwili jego narodzin. Podobnie jest z tą zmianą w mózgu, która powoduje fizyczny dyskomfort u matki, gdy oddziela się od dziecka w pierwszych miesiącach po urodzeniu.
Redukcja mózgowego ciała migdałowatego
Podczas ciąży mózg poddawany jest zmianom hormonalnym i obecności substancji spowodowanych ciążą i laktacją. W rezultacie ciało migdałowate staje się mniejsze. Ten obszar jest odpowiedzialny za strach i decyzje podejmowane w odpowiedzi na niego.
Z tego powodu u wielu matek rozwija się mózg mniej podatny na strach. Ta zdolność pozwala kobiecie działać na różne sposoby, aby zachować życie swojego dziecka.
Najważniejszą zmianą w mózgu podczas ciąży jest przycinanie nerwów. Ten proces powoduje większą wrażliwość na cierpienie.
Wpływ funkcji synaptycznej hipokampa
Wzrost pamięci przestrzennej i uczenia się stanowi jedną z przyczyn zapominania u kobiet w ciąży. Chociaż te przemiany zaczynają się w ciąży, zwiększają się wraz z porodem, ponieważ mózg przystosowuje się do ciągłego monitorowania nowego członka gospodarstwa domowego. Następnie trzeba nauczyć się dbać o dziecko i szybko wykonywać inne zadania.
Zmiany w mózgu w czasie ciąży: czy to możliwe?
Mózg podczas ciąży reaguje na różne hormony, głównie oksytocynę i prolaktynę. O dziwo, oba powodują transformacje, które pozostają w pierwszych miesiącach po narodzinach maleństwa.
Istnieją nawet niektóre przemienione struktury, które pozostają na lata. Te pozytywne zmiany pozwalają matce przetrwać mniej snu w pierwszym roku życia dziecka, a także zrozumieć niewerbalny język charakterystyczny dla dzieci.
Podsumowując, zmiany w mózgu w czasie ciąży prowadzą kobietę do szczęśliwego macierzyństwa. Są one konieczne, a ich piękno doświadcza się jako matka. Dlatego, jeśli martwisz się o to, jak będziesz się czuła, kiedy będziesz miała swoje maleństwo – nie masz o co! Uwierz, że Twój umysł jest w pełni na to gotowy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Maldonado-Durán, M., Sauceda-García, J. M., & Lartigue, T. (2008). Cambios fisiológicos y emocionales durante el embarazo normal y la conducta del feto. Perinatología y Reproducción Humana, 22(1), 5-14. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumenI.cgi?IDARTICULO=21076
- López, M. E. G., Calva, E. A., Meléndez, J. C., & Bravo, C. S. (2006). Alteraciones psicológicas en la mujer embarazada. Psicología Iberoamericana, 14(2), 28-35. https://www.redalyc.org/pdf/1339/133920321004.pdf
- Oates, M. (1989). 6 Normal emotional changes in pregnancy and the puerperium. Baillière’s clinical obstetrics and gynaecology, 3(4), 791-804. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0950355289800653