W którym tygodniu ciąży jesteś - jak się tego dowiedzieć

W którym tygodniu ciąży jesteś - jak się tego dowiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 12 września, 2018

Gdy doszło do poczęcia, jedna z pierwszych rzeczy, nad którą zaczniesz się zastanawiać, to pytanie, w którym tygodniu ciąży jesteś.

Możesz się zastanawiać nad innymi kwestiami powiązanymi z tym pytaniem, na przykład ile czasu minęło od ostatniej miesiączki. Czy istnieje sposób, by mieć pewność, w którym tygodniu ciąży jesteś? Czy to prawda, że ciąża trwa całe dziewięć miesięcy?

Oto ciekawe informacje dotyczące ciąży i tego, ile trwa. Pomogą Ci znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.

Wiedza o tym, w którym tygodniu ciąży jesteś, jest kluczowa do ustalenia planu postępowania z zespołem medycznym. Pomoże również lepiej zrozumieć zmiany zachodzące w Twoim ciele i rozwój Twojego dziecka.

Poniżej zamieściliśmy kilka podstawowych założeń o ciąży, które mogą Ci się przydać. Nie wahaj się prosić o dodatkowe informacje.

  • Wiek ciążowy: czas wzrostu płodu. Innymi słowy, ilość czasu, który dziecko spędza rosnąc w Twoim brzuchu. Należy go znać, by mierzyć rozwój maluszka w określonych przedziałach czasowych.
  • Przedwczesny poród: poród, który ma miejsce przed 37. tygodniem ciąży.
  • Ciąża donoszona do końca: kompletna ciąża. Dziecko jest całkowicie ukształtowane i jest gotowe do natychmiastowego porodu. Ma to miejsce między 38. a 42. tygodniem ciąży.

Co ciekawe, zawsze będziesz miała podawany wiek ciążowy w tygodniach. To najpewniejszy sposób na określenie wieku ciążowego. Na początku możesz mieć problem z zamienieniem go na miesiące, ale dość szybko nauczysz się “języka ciąży”.

Wszystko, co jest dobre w życiu, to prawdziwe tornado: miłość, taniec, skakanie, latanie, napady śmiechu, pocałunek… i narodziny dziecka.

-Ana María Simón-

Mama trzymająca pluszowego misia na brzuchu w ciąży - w którym tygodniu ciąży jesteś?

Musisz liczyć od ostatniej miesiączki

Czemu musisz liczyć od ostatniego okresu, skoro do zapłodnienia doszło później? To bardzo proste: często nie znamy dokładnego dnia, w którym wszystko się zaczęło, dlatego też standardowo za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

To doda około dwa tygodnie do właściwego czasu Twojej ciąży. Chociaż owulacja ma miejsce około 15 dni po ostatnim okresie, idealny moment na poczęcie lub zapłodnienie jest inny u każdej kobiety.

Brak menstruacji oraz takie zmiany fizyczne jak rośnięcie piersi lub ból macicy to niektóre z objawów ciąży. Pamiętaj, by zawsze skonsultować się z lekarzem.

Na rynku istnieją testy ciążowe wykazujące zapłodnienie, które nie tylko powiedzą Ci, czy jesteś w ciąży, ale także pokażą czas jej trwania.

Nie dają 100% pewności, ale zazwyczaj odpowiadają na pytanie, od ilu tygodni jesteś w ciąży. Takie testy przeprowadza się w domu i możesz kupić je w aptece.

Mimo tego zawsze najlepiej jest udać się do lekarza lub ginekologa, aby przeprowadzić odpowiednie testy.

Zrób USG, aby dowiedzieć się, w którym tygodniu ciąży jesteś

Takie testy dadzą o wiele większy wgląd w to, jak długo jesteś w ciąży. Ultrasonografia daje obraz tego, co dzieje się we wnętrzu Twojej macicy.

Twój lekarz przeprowadzi kilka badań USG w trakcie ciąży, na których będziesz mogła obserwować, jak Twoje dziecko rośnie, usłyszeć bicie jego serca oraz poznać jego płeć. Podczas badania USG można zmierzyć rozmiar dziecka, co pomoże ustalić wiek ciążowy.

Kobieta trzymająca zegarek na tle brzucha

Niektóre kobiety podczas wizyty u lekarza pytają o czas ciążowy. Chcą wiedzieć, od którego momentu należy liczyć czas ciąży i czemu mówi się, że ciąża trwa dziewięć miesięcy.

Ciąża trwa 9 miesięcy

Wcale nie musi tak być. Pełna, terminowa ciąża trwa od 38 do 42 tygodni. Jeśli przyjmiemy, że każdy miesiąc ma cztery tygodnie, wychodzi nam 10 miesięcy. Dlaczego?

Ponieważ liczymy od początku ostatniej miesiączki, dodajemy dwa tygodnie. Do zapłodnienia dochodzi podczas owulacji, która ma miejsce mniej więcej w okolicach środka cyklu.

Sugerujemy zadać wszystkie pytania, jakie mogą siedzieć w Twojej głowie, lekarzowi lub położnej, bo specjaliści mogą Ci doradzić i powiedzieć wszystko, co chcesz wiedzieć. Twój zespół medyczny jest tu, by przeprowadzić Cię przez ten proces z dużą pewnością siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.