Tycie podczas ciąży – ile kilogramów możesz przybrać?

Tycie podczas ciąży – ile kilogramów możesz przybrać?

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2018

Wiele kobiet zastanawia się, ile kilogramów można przybrać podczas ciąży. Znajomość czynników które mają wpływ na tycie podczas ciąży pomoże Ci podjąć wszystkie kroki niezbędne do zapewnienia zarówno sobie jak i maleństwu optymalnego przejścia przez okres ciąży.

Rosnąca waga ciężarnej kobiety to coś, na co lekarze zwracają szczególną uwagę. Zbyt znaczące tycie podczas ciąży lub zbyt mały przyrost wagi mogą sygnalizować wczesne objawy pewnych problemów zdrowotnych.

Mimo to, nie ma określonej normy definiującej ile ciężarna kobieta powinna przybrać na wadze. Jak to często bywa z kwestiami tak osobistymi i zależnymi od wielu czynników, tycie w trakcie ciąży przebiega bardzo różnie u poszczególnych pacjentek.

Pamiętaj więc o tym i staraj się nie poświęcać nadmiernej uwagi temu, jak bardzo przybierasz na wadze przez te szczególne dziewięć miesięcy. Zamiast zamartwiania się kilogramami, przeznacz czas na przemyślenie tego, co jesz.

Twoja ciążowa dieta będzie miała decydujący wpływ na zdrowie zarówno Twoje, jak i dziecka.

Tycie podczas ciąży

W rozważaniach dotyczących przybierania na wadze w trakcie ciąży pojawiają się często liczne popularne przekonania, do których musimy się odnieść. Nie wszystkie z nich są prawdziwe. Ważnym czynnikiem jest waga kobiety przed ciążą.

Zagrozić ciąży może zarówno otyłość jak i niedowaga matki. Kobiety cierpiące na znaczną niedowagę lub nadwagę będą musiały zwracać szczególną uwagę na swoją ciążową dietę. To pozwoli im uniknąć wielu czynników ryzyka związanych ze zdrowiem płodu.

Inne aspekty wpływające na tycie podczas ciąży to gospodarka płynami i aktualna dieta, a także:

  • Waga płodu
  • Waga łożyska
  • Waga płynu owodniowego
  • Stopień rozrostu łożyska
  • Krążenie krwi
  • Waga tkanek w piersiach i odkładanie się tłuszczu

Ile powinnam przytyć w trakcie ciąży?

Odpowiedź na to pytanie będzie w przypadku każdej kobiety brzmiała inaczej. Każdy organizm jest inny, każda ciąża przebiega w odmienny sposób.

Można natomiast stwierdzić, że w przybliżeniu standardowy zakres przybrania na wadze waha się pomiędzy 10 a 15 kilogramami dla kobiet o przeciętnej wadze ciała.

Wiele kobiet stara się uregulować tycie podczas ciąży i przybierać kilogramy w kontrolowany sposób na przestrzeni miesięcy:

  • W ciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży: od 0.5 do 2.5 kilograma
  • W drugim trymestrze: 3 do 4.5 kilograma
  • W ostatnim trymestrze: 0.5 kilograma na tydzień

Kobiety cierpiące w momencie rozpoczęcia ciąży na niedowagę powinny przytyć więcej, przybierając na wadze około 18 kilogramów.

Z kolei przyszłe mamy z nadwagą powinny optymalnie zyskać w trakcie ciąży od 5 do 10 kilogramów.

Tycie podczas ciąży powinno być wynikiem zdrowej diety, która zapewnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze matce i dziecku.

Tycie podczas ciąży jest zjawiskiem całkowicie normalnym.

Jak powinna odżywiać się kobieta w ciąży?

Kiedy dowiesz się, że zostaniesz mamą, będziesz musiała trzymać się zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Dietetycy z reguły zalecają zwiększanie ilości przyjmowanych kalorii według następującego schematu:

  • W pierwszym trymestrze przyjmuj mniej więcej taką liczbę kalorii, jaką spożywałaś przed ciążą.
  • W drugim trymestrze dostarczaj organizmowi 300 dodatkowych kalorii dziennie.
  • Do trzeciego trymestru liczba kalorii które spożywasz powinna w sumie wzrosnąć o 500.

Takiej diecie powinny towarzyszyć codzienne łagodne ćwiczenia, dopasowane do etapu ciąży.

Zamiast spożywania większych ilości jedzenia w porównaniu do tych, jakie przyjmowałaś przed ciążą, skup się na produktach bogatych w substancje odżywcze takich jak nabiał, oraz na dostarczaniu organizmowi wysokiej dawki białek. Te składniki odgrywają kluczową rolę w rozwoju płodu.

“Przybieranie na wadze w trakcie ciąży powinno być efektem zdrowej diety, która zapewnia Tobie i dziecku wszystkie konieczne składniki odżywcze.”

Kontrolowanie przybierania na wadze podczas ciąży

Kontrolowanie procesu przybierania na wadze pozwoli Ci uniknąć stresu i niepokoju, które mogą być związane z tym zjawiskiem

Aby efektywnie kontrolować tycie podczas ciąży, powinnaś pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

Zrównoważona dieta

Ogranicz spożywanie tłuszczy nasyconych, spożywaj więcej produktów zawierających dużą ilość kwasów omega-3. Tę grupę dobroczynnych kwasów tłuszczowych znajdziesz w rybach, orzechach i siemieniu lnianym.

Dzięki temu zapewnisz dziecku optymalne warunki do wzrostu i wesprzesz procesy rozwoju jego centralnego układu nerwowego.

“Świadomość tego ile powinnać przytyć w trakcie ciąży pomoże Ci podjąć działania zmniejszające czynniki ryzyka.”

Badania lekarskie

Comiesięczne kontrole lekarskie ułatwią Twojemu ginekologowi monitorowanie wzrostu i rozwoju płodu a Tobie pomogą upewnić się, że odżywiasz się prawidłowo.

Lekarz prowadzący ciażę będzie też mierzył Twoje ciśnienie i ustalał jaką ilość wody magazynuje Twój organizm.

Kontroluj regularnie wagę podczas ciąży.

Jedz mało i często

Jedzenie zdrowego drugiego śniadania pozwoli Ci na kontrolowanie porannego głodu. Przekąski pomiędzy głównymi posiłkami – jeśli będziesz sięgała po nie z umiarem – to świetny sposób na unikanie przejedzenia, co z kolei pomoże Ci ustrzec się przed nadmiernym przytyciem podczas ciąży.

Staraj się pić dwa litry wody na dzień. Unikaj przetworzonych soków i napojów gazowanych, gdyż zawierają one bardzo dużo cukru.

Trzymaj się też regularnej aktywności fizycznej, jeśli tylko Twoja kondycja i zdrowie Ci na to pozwalają. Spacery, aerobik w wodzie i inne łagodne formy ćwiczeń pod okiem specjalistów to idealny element codziennego dbania o siebie i dziecko w trakcie ciąży.

Świadomość tego ile powinnać przytyć w trakcie ciąży pomoże Ci podjąć działania zmniejszające ryzyko problemów i powikłań.

Dobierając ilość i jakość pożywienia pamiętaj o tym, że jesz dla siebie i dla dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Frederick IO, Williams MA, Sales AE, Martin DP, Killien M. Pre-pregnancy body mass index, gestational weight gain, and other maternal characteristics in relation to infant birth weight. Matern Child Health J. 2008;12(5):557-67. 5.
  • San Román, Mª A. Aumento de peso durante el embarazo. Modificaciones fisiológicas relacionadas con la ganancia de peso y necesidades nutricionales. Trabajo de Fin de Grado. Escuela Universitaria de Enfermería ‘Casa de Salud Valdecilla’. 2013. [En línea].
  • Schieve LA, Cogswell ME, Scanlon KS. Trends in pregnancy weight gain within and outside ranges recommended by the Institute of Medicine in a WIC population. Matern Child Health J. 1998;2(2):111-6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.