Strach przed porodem – jak go pokonać?
Większość kobiet wraz ze zbliżającą się wyznaczoną datą porodu zaczyna odczuwać strach przed porodem, który wywiera wpływ na ich nastrój i wywołuje niepokój. Dlatego też warto wiedzieć, jak można sobie z nim poradzić przed rozpoczęciem porodu, aby móc odważnie stawić czoła tej wspaniałej chwili.
Choć gdy usłyszysz pierwszy krzyk dziecka, strach przed porodem znika, to zupełnie normalne, że boisz się rzeczy, których nie znasz i których nie jesteś pewna.
To zrozumiałe zwłaszcza w trakcie porodu, kiedy niepokoisz się od chwili, gdy nadchodzą pierwsze skurcze, aż do chwili, w której dziecko opuści Twoje ciało.
Strach przed porodem to najczęściej występujący lęk u ciężarnych kobiet.
Nie można zapominać, że kobiece ciało jest tak zbudowane, by dobrze przejść przez proces narodzin dziecka, dlatego też pewność siebie to klucz do świetnego porodu. Często zastanawiamy się, jakim cudem nasze babcie i mamy mają tyle dzieci i nie pamiętają złych przeżyć związanych z porodem. Odpowiedź jest prosta: dzięki sile ciała.
Narodziny to błogosławieństwo, które sprawdza siłę Twojego serca. To pragnienie, aby zobaczyć dziecko, które rosło w Twoim brzuchu przez 9 miesięcy. Pragnienie, by nie stało się nic złego i spełniło się Twoje marzenie o usłyszeniu pierwszego krzyku maluszka wystarczy, by dać Ci siłę do wykonania tego niesamowitego czynu.
Strach przed porodem – jak go pokonać?
Istnieje długa lista lęków związanych z porodem. Najczęściej występuje strach przed bólem. Inne czynniki, które mogą wywoływać lęk u ciężarnych mam to: myśli o komplikacjach, niewiedza, niedorastanie do własnych oczekiwań lub choroba dziecka. Ułożyliśmy serię pytań, które zazwyczaj pojawiają się wraz z nadejściem tego najpiękniejszego dnia życia.
A jeśli to fałszywy alarm?
Jeśli zaczniesz odczuwać dyskomfort lub dziwne odczucia, nie wstydź się i idź do lekarza prowadzącego ciążę. W ostatnich tygodniach ciąży lekarze dołożą wszelkich starań, by przygotować Cię na ten wspaniały moment. Czasem możesz poczuć pierwsze skurcze, ale to nie musi oznaczać, że ciało jest w 100% przygotowane na poród.
A jeśli nie dojadę na czas do szpitala?
Zazwyczaj poród poprzedzają inne objawy, takie jak jak odejście czopa śluzowego, odejście wód, częsty ból pojawiający się w stałych przedziałach czasowych, itp. Zawsze powinnaś mieć przy sobie numer do lekarza prowadzącego ciążę i położnej, żeby powiedzieć im, jak się czujesz.
Czy w sali porodowej dam radę zachować spokój?
Będziesz otoczona opieką zespołu profesjonalistów, którzy będą z Tobą w każdej sekundzie całego procesu. Będą gotowi, by udzielić Ci pomocy w każdej chwili.
Co się stanie, jeśli będzie mi się chciało płakać?
Pamiętaj, że dziecko czuje wszystkie Twoje emocje. Postaraj się zachować spokój i nie przenoś na nie swoich zmartwień. Do ostatnich sekund porodu jesteście drużyną.
Czy nacięcie krocza jest bolesne?
Nacięcie krocza może zapobiegać rozerwaniu macicy. Wykonuje się je pod znieczuleniem lub znieczuleniem zewnątrzoponowym.
Co się stanie, jeśli dziecko nie będzie płakać?
Nie przejmuj się tym. Każde dziecko jest inne. Niektóre płaczą bez przerwy, inne zaś są całkowicie spokojne.
Sposoby na zwalczenie strachu
Mamy w ciąży potrzebują opieki i pomocy w trakcie porodu. To zapobiegnie powstawaniu lęków i niczym nieugruntowanych mitów. Warto próbować różnych sposobów na odstresowanie, na przykład uprawiać jogę lub chodzić na zajęcia dla kobiet w ciąży, aby móc porozmawiać o oczekiwaniach związanych z porodem.
Znajdź w sobie źródło energii i ciesz się porodem.
Powinnaś odpoczywać w każdej wolnej chwili. Możesz również robić rzeczy, które zwiększają radość z porodu. Wypraw przyjęcie baby shower, kup dziecku ubranka, przygotuj dla niego pokój, zrób sesję fotograficzną – możesz robić, co chcesz.
Rodzice odkryją prawdziwą twarz natury, gdy spotkają nowego członka rodziny. Ciało zna się na rzeczy i wie, jak przeprowadzić Cię przez proces narodzin. Wierz w siebie. To, co najlepsze, jest jeszcze przed Tobą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ascargorta Eriz, L., Carro Balboa, B., Fuertes Hinarejos, M., & Montava Pascual, E. (2011). Miedo al parto. Metas de Enfermería, 14(4), 20-25. https://medes.com/publication/67153
- Carrascosa, L. (2009). El miedo al dolor en el parto y como afecta a su desarrollo. Importancia del parto natural. Madrid. 7ª edição.(Outubro, 2010). http://sohoquiropractica.com/wp-content/uploads/2016/02/el_miedo_y_dolor_en_el_parto3.pdf
- i Font, L. C. (2015). Miedo al parto y narrativas intergeneracionales: Una aproximación desde la antropología. Dilemata, (18), 129-145. https://www.dilemata.net/revista/index.php/dilemata/article/view/376