Seks w ciąży: przyjemność w kolejnych trymestrach
Czas ciąży bez wątpienia wpływa na pojawienie się pewnych zmian w życiu seksualnym pary. Począwszy od pierwszego trymestru, pary przechodzą przez szereg etapów, które będą odbijać się na ich relacjach seksualnych. Często też przyszli rodzice martwią się, czy seks w ciąży nie zaszkodzi ich dziecku.
Jeśli jednak wszystko idzie dobrze, seks w ciąży nie tylko jest możliwy, ale i nie stanowi zagrożenia do samego jej końca.
Seks w ciąży – kolejne etapy
Pierwszy trymestr
Zwykle aby doprowadzić do poczęcia, pary mają skłonność do uprawiania seksu częściej i entuzjastyczniej niż zwykle. Ale gdy już dojdzie do poczęcia, w pierwszych miesiącach ciąży wiele kobiet unika seksu tylko z powodu wiadomości, że spodziewają się dziecka.
Ta tendencja do unikania zbliżeń idzie w parze z typowymi problemami wczesnej ciąży, takimi jak nudności i zmęczenie. Inne kobiety po prostu nie akceptują, że seks w ciąży jest możliwy. To dlatego, że wciąż istnieje wiele niedomówień i mitów na ten temat.
Ogólnie rzecz biorąc, w pierwszych tygodniach pary boją się, że seks w ciąży może zaszkodzić ich przyszłemu dziecku. Jednak ku zaskoczeniu niektórych dzieje się zupełnie odwrotnie.
Na początku ciąży poprawia się ukrwienie miednicy, co zwiększa pożądanie i jest bezpieczne dla aktywności seksualnej. To właśnie dlatego wiele kobiet łatwiej osiąga orgazm w pierwszym trymestrze ciąży.
Ponadto, szczególnie dla par, które miały problemy z zajściem w ciążę, seks w ciąży, a dokładniej w jej pierwszych miesiącach, jest doświadczeniem o wiele bardziej odprężającym. Dlatego tak delikatny pierwszy trymestr ciąży może stać się okresem intensywnej przyjemności.
Drugi trymestr
Od początku 16 tygodnia do około 30 tygodnia wiele kobiet spodziewających się dziecka czuje się szczególnie dobrze. Ich ciało już przyzwyczaiło się do nowego stanu. Ponadto czują się bardziej kobieco, ponieważ ich piersi urosły, a kształt ich ciała się zaokrąglił.
Nie bez znaczenia jest też to, że brzuszek jest nadal niewielkich rozmiarów, więc niczego nie utrudnia.
Wszystko to zapewnia dobre warunki dla osiągania przyjemności, jaką daje seks w ciąży. Ogólnie rzecz biorąc, w dniu, w którym kobieta po raz pierwszy zaczyna odczuwać obecność dziecka w jej brzuchu, pojawiają się pewne pytania. Jak seks w ciąży wpływa na moje maleństwo? Czy to, co robimy, mu przeszkadza?
W tym czasie przyszli ojcowie zaczynają odczuwać, że w łóżku jest trzecia osoba. Niektórzy mają wrażenie, że ich żona zajmuje się tylko dzieckiem i że zostali odsunięci na drugie miejsce.
Lekarze twierdzą, że kobiecy orgazm występuje w macicy i że przez krótki czas łożysko dostarcza mniej krwi dziecku. Służy to jednak jako trening dla krążenia krwi i w żaden sposób nie może zaszkodzić dziecku, które jest chronione przez płyn owodniowy i ścianę mięśniową macicy.
Nie ma potrzeby bać się, że seks w ciąży zaszkodzi dziecku; czop śluzowy zamyka wejście do szyjki macicy i zapobiega dotarciu nasienia do tego miejsca.
Ostatni trymestr
Dla większości mężczyzn okrągły brzuch kobiety w ciąży jest bardzo atrakcyjny, można nawet powiedzieć – erotyczny. Jednak po 30 tygodniu coraz trudniej jest znaleźć pozycję, w której brzuch nie przeszkadza. Na przykład pozycja misjonarska może być trudniejsza.
Skurcze macicy, które występują przy orgazmie, są bardzo łagodne i nie są w stanie wywoływać przedwczesnego porodu. Chociaż podczas orgazmu wydzielany jest hormon prostaglandyna, który zmiękcza mięsień macicy i przygotowuje go do skurczów, ilość jest tak mała, że nie stymuluje to skurczów.
Prawda jest taka, że seks w ciąży ma wiele zalet i jest między innymi dobrą metodą uspokojenia dziecka, ponieważ relaksuje i ułatwia osiągnięcie dobrego nastroju, co sprzyja odpoczynkowi i wyciszeniu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arbués, E. R., & León, M. R. (2013). Características y evolución del patrón sexual de la mujer embarazada. Enfermería Global, 12(4), 362-370. https://revistas.um.es/eglobal/article/view/eglobal.12.4.181521
- Byrd JE, Hyde JS, DeLamater JD, Plant EA. (1998). Sexuality during pregnancy and the year postpartum. J Fam Pract. 1998 Oct; 47(4):305-8.
- González Labrador, I., & Miyar Pieiga, E. (2001). Sexualidad femenina durante la gestación. Revista cubana de medicina general integral, 17(5), 497-501. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252001000500015
- Richard P. (1984). Sexualidad durante el embarazo. Clin Obstet Ginecol Norteam 1984;3:904-16.