Ruchy dziecka - jak często powinnaś odczuwać je podczas ciąży?

Ruchy dziecka - jak często powinnaś odczuwać je podczas ciąży?

Ostatnia aktualizacja: 27 lipca, 2018

W pierwszych tygodniach ciąży, przyszłe mamy mogą odczuwać jedynie delikatne ruchy dziecka. Jednakże, z czasem staną się one coraz częstsze i silniejsze – włączając w to kopanie i pocieranie. W dzisiejszym artykule, powiemy o tym, jak często będziesz odczuwać ruchy dziecka w czasie ciąży.

Jednym z najpiękniejszych doświadczeń dla kobiety, jest odczuwanie ruchów dziecka podczas ciąży. To również wskazówka dotycząca przyszłego zdrowia dziecka. Z tego powodu wiele mam pyta, jak często powinny odczuwać ruchy dziecka.

Częstotliwość ruchów płodowych w ciągu dnia jest bardzo ważną wskazówką dla położnej. Nie oznacza to, ze musisz być w pogotowiu cały dzień, ale bycie zorientowaną pomoże Twojemu lekarzowi stwierdzić, jak się ma dziecko.

Ruchy dziecka ewoluują w miarę rozwoju ciąży

Na początku ciąży przyszłe mamy nie będą odczuwać nic szczególnego. W kolejnych tygodniach mogą jednak odczuwać delikatne ruchy lub otarcia, które będą występować bardzo nieregularnie. W miarę rozwoju płodu, mniej więcej w połowie ciąży, wzrośnie ilość poruszeń. Podczas ostatniego trymestru natomiast będą one wyczuwalne kilka razy w ciągu godziny.

Jednakże, będzie to zależeć od pory dnia i indywidualnych upodobań dziecka. Będzie czas, gdy będzie ono bardziej aktywne oraz pora gdy będzie spać lub odpoczywać. Pamiętaj więc, że to całkiem normalne, że możesz nie odczuwać aktywności dziecka przez kilka godzin w ciągu dnia.

Ciężarna czuje ruchy dziecka

Prowadź codzienne zapiski ruchów dziecka

Specjaliści zawsze zalecają, by przyszłe mamy zapisywały czas, kiedy czują, że dziecko porusza się w macicy. W ten sposób, możesz poznać, że wszystko jest w porządku, a także nauczyć się rozpoznawania rodzajów jego ruchów. Nie oznacza to, że musisz zapisywać każdy ruch dziecka. Chodzi raczej o to, żeby wiedzieć orientacyjnie ile czasu minęło między jednym epizodem, a drugim.

Każde rozwijające się dziecko ma swój własny tryb aktywności. Ważnym czynnikiem jest również pora dnia. Ogólnie, dzieci są bardziej aktywne między 21 a 1 w nocy.

Dlaczego tak ważne jest, by rozmawiać z lekarzem na temat częstotliwości ruchów?

Po pierwsze, to ważne, by lekarz miał wiedzę na temat częstotliwości poruszeń dziecka w Twoim łonie. Przede wszystkim jest to istotne podczas ostatniego tygodnia ciąży, kiedy charakterystyka ruchów płodu świadczy o bliskości poroduBrak odczuwalnych ruchów w tym okresie, jest powodem do niepokoju.

Kiedy dzieci są już bardzo rozwinięte, a ciąża bliska rozwiązaniu, bardzo możliwe jest uduszenie płodu przez pępowinę. Czasami dzieci przestają się poruszać, by zapewnić sobie przeżycie. Jeśli to jest powodem braku ruchów, lekarz zawsze decyduje o zastosowaniu cesarskiego cięcia.

Dlatego też zalecamy, byś podczas ciąży poznała tryb poruszania się płodu. Jeśli zauważysz jakieś niespodziewane zmiany, może to być oznaką nadchodzących problemów. Powinnaś natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem.

Kobieta badana w ciąży

Kilka wskazówek na śledzenie ruchów dziecka

To bardzo ważne, byś notowała ruchy dziecka w prawidłowy sposób. Kluczem jest mieć świadomość ruchów i umiejętność obiektywnego ich rozpoznania. Zalecamy położyć się na łóżku, na lewym boku. Najlepszy czas na monitorowanie ruchów to okres po jednym z Twoich posiłków.

Chodzi o to, by zanotować, ile czasu potrzebuje Twoje dziecko na wykonanie 10 ruchów. Jeśli będziesz tak robić codziennie, zdobędziesz wiedzę na temat jego średniej częstotliwości. Pomoże Ci to odkryć, gdy będzie się działo coś nieoczekiwanego.

Jak często powinnam czuć ruchy dziecka?

Dzieci mogą wykonać około 40 różnych odczuwalnych poruszeń w łonie matki. Są ruchy, podczas których dzieci prostują swoje rączki i nóżki, pływają lub wykonują inne czynności. Na liście są także kuksańce, pchnięcia i kopnięcia. Wiele poruszeń są odpowiedzią dziecka na hałasy z zewnątrz lub ruchy samej matki.

Mogą być również reakcją na jakąś potrawę, którą je matka i która powoduje u płodu zwiększoną aktywność. Takim składnikiem jest na przykład cukier. Monitorowanie ruchów dziecka kilka razy w ciągu dnia może uratować mu życie, gdy dojdzie do nagłych komplikacji. To jest szczególnie ważne od 28 tygodnia. 

Jeśli masz jakieś wątpliwości, zamiast się zamartwiać, skontaktuj się ze swoim ginekologiem lub położną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bradford, B., & Maude, R. (2018). Maternal perception of fetal movements in the third trimester: A qualitative description. Women and birth : journal of the Australian College of Midwives31(5), e287–e293.
  • Jimenez A, Jimenez J, Garsía S, Rosas H. Frecuencia de Movimientos Fetales Percibidos por la Madre en el Tercer Trimestre del Embarazo Normal. Ginecol  Obstet. Perú. 1999; 39 (17): 67-70.
  • Kjenn Liv. GUÍA PARA AYUDAR A LAS EMBARAZADAS A SEGUIR LOS MOVIMIENTOS FETALES. 2022.
  • Lai, J., Nowlan, N. C., Vaidyanathan, R., Shaw, C. J., & Lees, C. C. (2016). Fetal movements as a predictor of health. Acta obstetricia et gynecologica Scandinavica95(9), 968-975.
  • Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia. Control prenatal del embarazo normal. Prog Obstet Ginecol. 2018;61(05):510-527.
  • Cabanyes Truffino J. El comportamiento fetal: una ventana al neurodesarrollo y al diagnóstico temprano. Rev Pediatr Aten Primaria. 2014; 16( 63 ): e101-e110.
  • Serrano Berrones M, Beltrán Castillo I, Serrano Berrones J. Perfil biofísico para conocer el bienestar fetal. Revista de Especialidades Médico-Quirúrgicas. 2012;17(4):300-307.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.