Czy rodzenie chłopca boli bardziej niż rodzenie dziewczynki?

Czy rodzenie chłopca boli bardziej niż rodzenie dziewczynki?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Najnowsze badania pokazały, że płeć dziecka może mieć wpływ na poziom bólu podczas porodu. Wykazano, że rodzenie chłopca boli bardziej niż rodzenie dziewczynki.

Proces porodu może wywoływać u kobiet stres, który przenosi się na nienarodzone dzieci. Badania przeprowadzone w Hiszpanii wskazują na różnice w sile bólu podczas porodu i sugerują, że rodzenie chłopca boli bardziej niż rodzenie dziewczynki.

Badania przeprowadziła grupa badaczy z Uniwersytetu w Granadzie przy współpracy ze Szpitalem Klinicznym San Cecilio. Przebadano ponad 50 porodów, a analiza danych pozwoliła wyciągnąć kilka wniosków.

Do tej pory nigdy nie przeprowadzono podobnych badań. Wszystkie dotychczasowe próby oceniały jedynie poziom stresu oksydacyjnego i stan zapalny u dorosłych.

To pierwsze europejskie badania, które oceniają poziom stresu u matek i dzieci na etapie perinatalnym. Otwierają one drogę dla neonatologów, by mogli znaleźć sposób na radzenie sobie ze stresem oksydacyjnym.

To pionierskie badania w określaniu różnic między narodzinami chłopców i dziewczynek, przeprowadzone na próbie 56 ciężarnych kobiet. 29 kobiet z tej grupy oczekiwało dziewczynek, a reszta – chłopców.

Nowo narodzone dziewczynki i ich mamy są w stanie lepiej radzić sobie z trudami porodu, co ukazuje różnicę między płcią noworodka, procesem oksydacyjnym i odpowiedzią zapalną.

Dziewczynka w tiulowej sukience leżąca na trawie

Badacze stwierdzili, że mamy, które rodzą dziewczynki mają mniej uszkodzeń głównych biomolekuł, a ich ciało posiada większą ochronę antyoksydacyjną.

Czy rodzenie chłopca boli bardziej niż rodzenie dziewczynki?

Badania wykazały, że podczas narodzin dziewczynki występuje mniej procesów zapalnych w trakcie porodu, a nowo narodzone dziewczynki posiadają niższy poziom prozapalnych interleukinów.

Mamy dziewczynek mają również większy poziom antyoksydantów w ciele, dzięki czemu są lepiej przygotowane na poród.

Narodziny dziecka powinny być Twoim największym osiągnięciem, a nie największym lękiem.

-Jane Weideman-

Kobiety, które oczekują dziewczynek, posiadają więcej antyoksydantów w błonie komórkowej, dzięki czemu odnoszą mniejsze uszkodzenia podczas skurczy i porodu. Innymi słowy: narodziny dziewczynki są mniej agresywne dla mamy, a dziecko rodzi się z mniejszą ilością procesów zapalnych.

Jeśli mama odczuwa mniejszy ból rodząc dziewczynkę, jej poziom stresu będzie mniejszy niż u kobiety, która oczekuje chłopca.

Najnowsze badania

Badacze podsumowują to w następujący sposób: “Wyniki otwierają interesujące pole badań, które koncentrują się na płci dziecka stanowiącej czynnik ryzyka dla różnych zaburzeń funkcjonowania. Wywiera znaczący wpływ na długość życia i rozwój patologii w dalszym życiu”.

Po porodzie pobrano próbki krwi z żyły i pępowiny matki, aby przeprowadzić analizę poziomu stresu oksydacyjnego i określić sygnalizowanie zapalne.

Trzy dłonie nałożone na siebie: mamy, taty i dziecka - rodzenie chłopca boli bardziej niż rodzenie dziewczynki

Wyniki wykazały, że dziewczynki przeżywają mniejszy stres oksydacyjny i stan zapalny niż chłopcy, ponieważ mają więcej dojrzałych systemów enzymatycznych w trakcie narodzin.

To zmniejsza uszkodzenia na poziomie komórkowym i poprawia metabolizm komórek. Dlatego też płeć noworodka jest uznawana za czynnik wpływający nie tylko na przebieg porodu, ale i na rozwój problemów zdrowotnych w dalszym życiu.

Fakt, że dziewczynki posiadają bardziej dojrzały system enzymatyczny oznacza, że są w stanie lepiej radzić sobie z momentem porodu i lepiej stawiają czoła problemom, które mogą pojawić się w pierwszych dniach ich życia.

Płeć nowo narodzonego dziecka nie tylko wpływa na to, jak matka daje sobie radę z procesem porodu oraz na powikłania poporodowe, ale również określa, jak dziecko poradzi sobie w świecie zewnętrznym.

Dlatego też przewidywana długość życia nowo narodzonych dziewczynek jest większa niż nowo narodzonych chłopców.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.