Przyszłe mamy potrafią płakać z bardzo różnych przyczyn

Przyszłe mamy potrafią płakać z bardzo różnych przyczyn

Ostatnia aktualizacja: 22 maja, 2019

Jesteś w ciąży i potrafisz płakać z byle powodu w każdej chwili? Nie musisz się martwić. Przyszłe mamy mogą wybuchnąć płaczem w najmniej oczekiwanych momencie i z wielu różnych powodów. To jest normalne i dość powszechne.

Ciąża zawsze ma ogromny wpływ na kobiety i powoduje różne zmiany fizyczne, ale może również wpływać na ich osobowość. Z powodu zmian hormonalnych wynikających z bycia w ciąży wiele kobiet cierpi na nagłe wahania nastroju. Ciąża jest rodzajem poważnego wstrząsu dla ciała każdej kobiety. Niektóre przyszłe mamy, zwłaszcza te, które zostaną nimi po raz pierwszy, czują się przytłoczone swoimi emocjami.

Przyszłe mamy płaczą w każdej chwili

Wiele kobiet w ciąży nagle zaczyna płakać z niewiarygodnych powodów. Każda porażka, niezależnie od tego, czy wydaje nam się śmieszna czy nietypowa, może być bardzo denerwująca. Na przykład może to być tak banalne działanie, jak zapomnienie dodania soli do dania, a nawet reakcja na jakiś film, który leci właśnie w telewizji.

Brak możliwości zjedzenia jakiegoś posiłku z powodu bycia w ciąży lub nieposiadania określonego jedzenia w domu może być przyczyną wielu dramatów. To samo dotyczy wszystkiego, co się nie uda w danym momencie, niezależnie od tego, czy jest to coś błahego, czy ważniejszego.

Przyszła matka na łonie natury

Partnerzy, przyjaciele i członkowie rodziny muszą zawsze wykazywać się dużą dawką cierpliwości. Nie mają innego wyboru, jak ze stoickim spokojem wytrzymać wahania nastroju ukochanej osoby. Jeśli nie posłuchają jej problemów, może czuć się źle zrozumiana. Z miłością i cierpliwością muszą oczekiwać aż te emocjonalne zmiany miną.

Przyszłe mamy i ich huśtawki nastrojów

Pierwszemu trymestrowi ciąży zazwyczaj towarzyszy stały dyskomfort fizyczny, który może wpływać na stan umysłu kobiety. Pojawiają się obawy, wątpliwości i niekontrolowane pragnienie płaczu. W tym okresie przyszłe mamy są bardziej wrażliwe, co wpływa na wszystko wokół nich.

Bardzo ważne jest, aby kobiety w ciąży zrozumiały swoją sytuację. Partnerzy, przyjaciele i członkowie rodziny w tych chwilach powinni ćwiczyć cierpliwość i współczucie. Należy także zaufać swojemu ginekologowi i lekarzowi rodzinnemu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy, które pojawiają się podczas ciąży.

Jeśli stan umysłu kobiety w ciąży poważnie wpływa na jej codzienne życie, dobrze jest zawsze szukać pomocy u lekarza, aby uniknąć przekształcenia się tego w depresję. Nie wahaj się i skonsultuj z lekarzem rodzinnym, zanim stanie się to poważnym problemem.

Przyszłe mamy nie mogą doczekać się porodu

Strach i ciąża

Wiele kobiet spędza znaczną część swojej ciąży na poważnych obawach. Przede wszystkim boją się o to, czy ich poród przebiegnie bez żadnych komplikacji. Ten ciągły stan strachu może wywołać stresującą i niespokojną sytuację. Przyszłe mamy martwią się o to, czy ich dziecko urodzi się zdrowe, a także o możliwość niemożności karmienia piersią swojego dziecka. Czasami podkreślają, że mają trudności z dostosowaniem się do pracy po urlopie macierzyńskim lub nie mogą odzyskać swojej sylwetki.

Czasami kobiety w ciąży są zbyt dotknięte tym, co mówią inne matki lub dziadkowie o ciąży lub porodzie. Nie martw się o doświadczenia innych, ponieważ nie ma powodu zakładać, że podobne rzeczy mogą się wydarzyć Tobie. To samo dotyczy tego, co czytasz w czasopismach lub online. Każda ciąża i poród są inne.

Rodzice oczekujący na dziecko

Drobne zapominanie

Wiele kobiet w ciąży może również cierpieć na „mamnezję”, która polega na częstej utracie pamięci. Ten problem może wystąpić od 26 tygodnia ciąży, aż do pierwszego roku życia dziecka. Zazwyczaj wiąże się to z częstym zapominaniem o zadaniach, informacjach lub codziennych obowiązkach lub czynnościach. Na przykład prawdopodobne jest, że przyszłe mamy zapomną o kluczach do domu lub gdzie były i co robiły wczoraj po południu.

Według różnych badań naukowych, to zapominanie wynika z wysokiego poziomu hormonów, takich jak prolaktyna, estradiol, progesteron i kortyzol. Wraz z porodem i karmieniem piersią wchodzi w grę oksytocyna, która wiąże się z połączeniem matki z dzieckiem. Zwiększa się także z powodu braku snu w czasie ciąży i pierwszych miesiącach życia dziecka.

Według specjalistów matka poświęca tak wiele uwagi dziecku, że zapomina o tym, co nie jest priorytetowe. Kobiety nigdy nie zapominają o opiece nad swoim dzieckiem przez cały czas, ani o wielu potrzebach, takich jak karmienie lub podanie leków. Czasami jednak zapomina się o drobnych rzeczach, takich jak podlewanie roślin lub telefon do przyjaciela w dniu jego urodzin.

Stałe wahania nastroju i drobne zapominanie są normalne dla wielu kobiet w ciąży i przyszłych mam. Nie myśl o tym zbytnio i spróbuj cieszyć się każdą chwilą trwania ciąży. Te chwile są magiczne i nigdy się nie powtórzą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.