Późne macierzyństwo, czyli ciąża w wieku powyżej 35 lat

Późne macierzyństwo, czyli ciąża w wieku powyżej 35 lat
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Późne macierzyństwo. Mamy z nim do czynienia, gdy kobieta staje się mamą po 35 roku życia, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem podczas ciąży lub porodu. Jednak ostatnie badania potwierdzają, że późne macierzyństwo ma również pozytywne strony.

Badanie opublikowane przez Journal of the American Geriatrics Society wykazało, że późne macierzyństwo poprawia zdolności umysłowe kobiety. W badaniu zauważono również, że kobiety, które zaszły w pierwszą ciążę po 35 roku życia, miały lepsze wyniki w testach dotyczących bystrości umysłu, rozwiązywania problemów i umiejętności werbalnych.

Późne macierzyństwo – wyzwania

Jest to zdecydowanie dobra wiadomość dla większości kobiet, które żyją w dzisiejszym społeczeństwie. Większość z nich określa siebie przez pryzmat profesjonalizmu zawodowego. Zanim poświęcą się życiu osobistemu, poświęcają się karierze. To główna przyczyna zjawiska, jakim jest późne macierzyństwo.

Ustalono, że pod względem biologicznym, idealny wiek na zajście w pierwszą ciążę wynosi poniżej 25 lat. Jednak w naszym obecnym społeczeństwie, średni wiek został znacznie opóźniony. Na przykład w krajach takich jak Hiszpania, zgodnie z danymi przekazanymi przez INE, średni wiek zajścia w pierwszą ciążę wynosi 32,2 roku. Jednak istnieje również znaczna liczba kobiet, które na pierwsze dziecko decydują się po 35 roku życia.

Ciąża po 35 roku życia

Zalety macierzyństwa po 35 roku życia

Powyższe badanie nie jest jedynym, które podkreśliło korzyści jakie niesie ze sobą późne macierzyństwo. Przeprowadzono również wiele innych, które to potwierdzają. W jednym z badań przeprowadzonych w 2014 roku stwierdzono, że kobiety, które zostają matkami w wieku 33 lat lub później, żyją dłużej niż kobiety, które rodzą przed ukończeniem 33 lat.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Bostonie wykazały, że kobiety, które zdecydowały się zostać matką po 35 roku życia, dwa razy częściej dożywają wieku 95 lat niż kobiety, które urodziły pierwsze dziecko przed ukończeniem 30 roku życia.

Istnieje jeszcze jedno badanie, które pokazuje korzyści jakie daje późne macierzyństwo. Przeprowadziła je grupa naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, która, w oparciu o odpowiedzi zebrane od ponad 830 kobiet po menopauzie, znalazła pozytywny związek między zostaniem mamą po 35 roku życia, a zdolnościami umysłowymi.

Według badań, możliwą przyczyną korzyści jakie daje późne macierzyństwo może być wzrost hormonów, które są produkowane w czasie ciąży, ponieważ mają one pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Badanie sugeruje, że im więcej lat ma kobieta, tym dłużej trwają zmiany hormonalne, co powoduje poprawę funkcji poznawczych w starszym wieku.zostanie-mama-po-35-roku-zycia

Jaki jest idealny wiek na zostanie matką?

Stabilność finansowa jest dla kobiet bardzo ważna. Wiedzą, jak stać się niezależnymi, a także uczą się dzielić obowiązkami związanymi z posiadaniem domu.

Równowaga społeczno-ekonomiczna zwykle zostaje osiągnięta w wieku około 34 lat, dlatego najczęściej dopiero w tym momencie kobieta zaczyna myśleć o możliwości zostania matką.

Osiągnięcie wspomnianej stabilności zachęca kobiety do przeżywania doświadczenia macierzyństwa. Jednak w tym wieku biologiczny zegar kobiety nie jest już dokładny, a prawdopodobieństwo zostania mamą zmniejsza się wraz z upływem czasu.

Zostanie mamą po 35 roku życia

Ryzyko jakie niesie ze sobą późne macierzyństwo

Z drugiej strony, późne macierzyństwo wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia komplikacji podczas ciąży, w tym z ryzykiem poronienia oraz urodzenia dziecka z wadami genetycznymi.

Statystyki medyczne wskazują, że 30% kobiet będących w ciąży w wieku powyżej 35 lat doświadcza patologii i powikłań okołoporodowych. Do najczęstszych należą cukrzyca ciążowa, nadciśnienie (główna przyczyna przedwczesnego porodu) i krwawienie z macicy. Wszystkie zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Dziesięć procent porodów wśród matek powyżej 35 lat jest przedwczesnych.

Jednak wszystkie wyżej wymienione zagrożenia są mierzalne i można je kontrolować korzystając z odpowiedniego wsparcia medycznego. To prawda. Późne macierzyństwo niesie ze sobą pewne ryzyko, ale również wiele korzyści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.