Pokrzywka podczas ciąży: jak sobie z nią radzić?

Pokrzywka podczas ciąży: jak sobie z nią radzić?

Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia, 2018

Pokrzywka podczas ciąży na ogół objawia się jako czerwone, swędzące plamy na skórze brzucha i nóg. To tylko jeden z wielu problemów zdrowotnych, na które mogą cierpieć kobiety w ciąży.

Dowiedz się więcej, w wyniku czego powstaje pokrzywka podczas ciąży i jakie niesie konsekwencje dla zdrowia matki i dziecka.

Kiedy kobieta jest w ciąży, jej ciało przechodzi przez ogromne zmiany, które wpływają na nią psychicznie i fizycznie. Niektóre z nich wpływają też na skórę. Wiele ciężarnych kobiet cierpi z powodu pokrzywki.

Pokrzywka (łac. urticaria) to swędząca wysypka skórna, podczas której tworzą się czerwone plamy na ciele. Jest to tylko jeden z wielu objawów, które mogą towarzyszyć ciąży i może być bardzo kłopotliwe.

W większości przypadków pokrzywka pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, szczególnie u kobiet, które zaszły w ciążę po raz pierwszy. Stan ten charakteryzuje się zmianami skórnymi o czerwonym zabarwieniu i obrzękami, które swędzą lub pieką.

Pokrzywka podczas ciąży pojawia się zazwyczaj w okolicy brzucha, chociaż wysypka może rozciągać się w dół kończyn.

Te nieprzyjemne zmiany skórne w czasie ciąży z pewnością mogą wywoływać u ciężarnej duży stres. Żywe czerwone plamy mogą wyglądać dość przerażająco. Łatwo jest pomylić je z symptomami gorszych problemów zdrowotnych.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powoduje pokrzywkę w czasie ciąży, jak leczyć ten stan i kiedy należy martwić możliwymi komplikacjami.

Pokrzywka w czasie ciąży – przyczyny

Według American Pregnancy Association (APA), 1 na 150 kobiet w ciąży cierpi na schorzenia skóry, takie jak pokrzywka, znana również jako PUPPP (wielopostaciowe osutki ciężarnych).

Wśród przyczyn objawów tego problemu, takich jak suchość i świąd, są zmiany hormonalne, które występują w organizmie kobiety w czasie ciąży.

W czasie ciąży organizm zaczyna produkować większe ilości hormonu zwanego estrogenem. W tym samym czasie skóra brzucha rozciąga się, aby zrobić miejsce rosnącemu dziecku, jednocześnie stając się podatną na tego rodzaju stan.

Brzuch ciężarnej

Lekarze wciąż nie są w stanie dokładnie określić wszystkich przyczyn pokrzywki w czasie ciąży lub PUPPP. Jednak niektóre czynniki o udowodnionym związku z tymi zmianami skórnymi to:

  • Reakcje alergiczne: niektóre pokarmy, bakterie lub substancje chemiczne mogą wprowadzać organizm w stan alarmowy, który powoduje pojawienie się wysypki skórnej. Dzieje się tak, ponieważ organizm uwalnia histaminę, substancję, która zwalcza patogeny.
  • Stres hormonalny: mieszanka sprzecznych emocji i zmian hormonalnych podczas ciąży często powoduje liczne objawy. Skóra jest jednym z pierwszych narządów, które cierpią z tego powodu. Równie silnie narażony jest układ trawienny.
  • Rozciąganie się skóry: rozciąganie może spowodować uszkodzenie tkanki łącznej. W konsekwencji organizm aktywuje reakcję zapalną, która powoduje pojawienie się czerwonych plam.

Inne przyczyny pokrzywki obejmują chroniczne schorzenia, takie jak toczeń i inne choroby autoimmunologiczne, a także poważne choroby, takie jak białaczka. Przyczyny te nie są jednak bezpośrednio związane z ciążą.

Pokrzywka podczas ciąży pojawia się zazwyczaj w okolicy brzucha, chociaż wysypka może rozciągać się w dół kończyn.

Leczenie pokrzywki podczas ciąży

Pokrzywka pojawiająca się podczas ciąży może ustąpić natychmiast po porodzie lub w ciągu kilku następnych dni. Jednak lekarze często przepisują leczenie w celu złagodzenia objawów. Swędząca wysypka może być wyjątkowo drażniąca, a drapanie może prowadzić do poważniejszych chorób.

Mając to na uwadze, lekarz może podać miejscowo kortykostereoidy wraz z emolientami i lekami przeciwhistaminowymi. Leki te należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Niektóre kobiety mogą być szczególnie wrażliwe na niektóre leki, w takim przypadku lekarz powinien poszukać alternatywy.

Pokrzywka pojawiająca się podczas ciąży może ustąpić natychmiast po porodzie lub w ciągu kilku następnych dni.

Czy pokrzywka podczas ciąży jest niebezpieczna?

Należy pamiętać, że pokrzywka w czasie ciąży nie stanowi zagrożenia dla matki ani dla dziecka. Zasadniczo jest to łagodny stan, który samoczynnie ustępuje.

Brzuch kobiety w ciąży

W bardzo ciężkich przypadkach pokrzywka podczas ciąży może prowadzić do problemów z oddychaniem. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki.

Problemy z oddychaniem występują, gdy stan zapalny wpływa na wnętrze gardła. W takim przypadku konieczne jest leczenie szybko działającymi lekami dożylnymi.

Mając na uwadze wszystkie powyższe informacje, porozmawiaj ze swoim lekarzem, gdy tylko zauważysz u siebie oznaki pokrzywki w czasie ciąży.

Nie jest to stan, któremu można zapobiec, ale zawsze należy upewnić się, czy wysypka nie jest oznaką bardziej złożonego problemu zdrowotnego.

Jeśli zauważysz czerwone plamy na brzuchu lub innych częściach ciała, zasięgnij porady medycznej. Ty i Twoje dziecko prawie na pewno nie jesteście zagrożeni, ale rozmowa z lekarzem pomoże Ci uspokoić myśli.

Za zgodą lekarza możesz również skorzystać z domowych środków zaradczych, aby złagodzić świąd.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.