Okres poporodowy - dowiedz się, o czym się nie mówi

Okres poporodowy - dowiedz się, o czym się nie mówi

Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2018

Narodziny dziecka są najbardziej oczekiwanym wydarzeniem w trakcie ciąży – w końcu mamy nasze maleństwo w rękach! Jednak mało się mówi o tym, że od razu po porodzie nastaje trudny okres dla młodej matki, jest to okres poporodowy.

Okres poporodowy to czas, w którym matka dochodzi do siebie po trudach ciąży i porodu, to czas jej rekonwalescencji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

W tym artykule powiemy o kilku faktach o okresie poporodowym, które są na ogół pomijane milczeniem, a które mogą być pomocne młodej matce w jej drodze do odzyskania sił.

W trakcie ciąży

Neurologiczne i biologiczne badania naukowe dowodzą, że ciąża powoduje zmiany w mózgu kobiety. Przez 9 miesięcy noszenia dziecka pod sercem powoli zachodzą zmiany, które przygotowują kobietę do nowej roli – roli matki.

Ale dobre wiadomości są takie, że te zmiany dla kobiety są pozytywne: kobieta staje się mądrzejsza, poprawia się jej inteligencja emocjonalna, wyostrzają się zmysły, jest bardziej zdolna do wykonywania kilku czynności jednocześnie.

Mimo tych zmian stan emocjonalny kobiety jest jednak rozchwiany z powodu burzy hormonów, które pojawiają się w okresie ciąży. Okres poporodowy jest czasem kiedy wszystkie hormony pomału się uspakajają i wracają do normy. Temu procesowi adaptacji towarzyszą jednak nagłe zmiany humoru czy odczuwanie jednocześnie przeciwstawnych emocji: młoda mama może śmiać się i płakać w tym samym momencie.

Jak okres poporodowy wpływa na kobietę?

Około 75% młodych matek doświadcza, tzw. depresji poporodowej. Jest to łagodny rodzaj depresji, który swój szczytowy moment osiąga w czwartym lub piątym dniu po porodzie.

Pokrywa się to na ogół z momentem kiedy kobieta wraca ze szpitala do domu. W szpitalu miała zapewnioną opiekę i pomoc przy dziecku przez cały dzień i całą noc, a w domu jest pozostawiona samej sobie. Teraz to ona sama musi opiekować się dzieckiem, a przecież dla młodej matki są to zupełnie nowe sprawy, o których nie ma pojęcia.

Na szczęście depresja poporodowa na ogół znika samoistnie po kilku dniach, kiedy w domu wytworzą się już pewne powtarzalne schematy i młoda mama przyzwyczai się do dziecka.

Okres poporodowy u młodej matki
W trakcie ciąży ciało kobiety zmieniło się znacząco – w końcu nosiła w środku siebie drugi organizm. Jej wewnętrzne narządy uległy przemieszczeniu, aby zrobić miejsce dla nowego człowieka.

W związku z tym po porodzie, wszystkie te przemieszczone narządy wracają do swoich normalnych pozycji. Dodatkowo poród zostawia na ciele kobiety rany, które potrzebują czasu aby się zagoić.

Co jest ważne w okresie poporodowym, a o czym się nie mówi

Sen jest kluczem do regeneracji

Najlepszym lekarstwem na odzyskanie sił po wysiłku włożonym w poród jest długi i głęboki sen. Sen jest niezbędny, aby organizm mógł należycie wypocząć.

Mrożone warzywa

Czy mrożone warzywa mogą pomóc w okresie poporodowym? Tak, a szczególnie groszek! I nie są to żarty. Zamrożony w torebce foliowej groszek jest nieoceniony w gojeniu się ran. Przyłożenie takiej torebki do rany po nacięciu natychmiast przynosi ulgę i dodatkowo łagodzi stan zapalny.

Suszarka do włosów

Za każdym razem kiedy młoda matka skorzysta z toalety musi na koniec łagodnie przemyć ciepłą wodą swoje miejsca intymne. Miejsce gdzie są rany poporodowe zawsze musi być czyste i suche. A zatem po przemyciu wodą dobrze jest użyć suszarki do włosów, świetnie się do tego celu nada. Wilgoć jest największym wrogiem gojenia się ran!

Wysiłek fizyczny – zakazany

Nie jesteśmy super bohaterkami o nadludzkich siłach. Młode mamy pewnie chciałyby szybko wrócić do codziennych obowiązków. Ale w okresie poporodowym trzeba “dać na wstrzymanie”, czyli nie wykonujemy żadnych szybkich ruchów, nie dźwigamy ciężkich przedmiotów.

Chwila przeciążenia ciała i szwy mogą pęknąć, a przez to gojenie się ran będzie trwało o wiele dłużej.

Odżywanie

Odżywianie w okresie poporodowym jest niezwykle istotne, ponieważ w trakcie porodu kobieta straciła dużo krwi. Jest to zatem najlepszy czas do powrotu do gorących zup, takich jak kiedyś przygotowywały nasze babcie.

Zdrowa i zbilansowana dieta jest kluczem do powrotu do zdrowia i do odzyskania sylwetki sprzed ciąży.

Delegowanie zadań

Okres poprodowy - niemowlak
Gdy mamy wracają do domu po ciąży z pewnością nie brak im pomocnych rąk domowników, którzy chcieliby zająć się niemowlakiem.

Ale kto umyje naczynia? Kto zrobi pranie czy prasowanie? Kto posprząta? Tutaj też potrzebni są pomocnicy. I jako młoda mama musisz pozwolić innym pomagać Tobie. I zaakceptuj, że mieszkanie może nie będzie tak idealnie czyste jak kiedyś, ale teraz inne rzeczy są ważniejsze.

Priorytetem w tym okresie jesteś Ty i Twoje dziecko!

Odwiedziny – nie, dziękuję

To normalne, że po urodzeniu dziecka Twoja rodzina i znajomi będą chcieli złożyć Wam wizytę, aby przywitać maleństwo na tym świecie. Jednak okres poporodowy nie jest na to najlepszym czasem. Przez pierwszy tydzień po powrocie ze szpitala matka musi odpoczywać. Noworodek także musi się przyzwyczaić do nowych warunków i codziennej rutyny spania, kąpania i karmienia.

I na sam koniec mamy dla Ciebie dość nietypową radę: ciesz się okresem poporodowym jak tylko możesz! Czas ucieka bardzo szybko. Zmęczenie przeminie i o nim zapomnisz, a chwile spędzone ze swoim nowonarodzonym maleństwem pozostaną w Twojej pamięci na zawsze. 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.