Odklejenie łożyska - objawy i przyczyny tej komplikacji
Odklejenie łożyska u kobiet w ciąży uważa się za jedną z najpoważniejszych komplikacji, jakie mogą się pojawić w tym okresie. Dowiedz się więcej na ten temat w tym artykule.
Odklejenie łożyska jest poważnym stanem, który występuje, gdy łożysko oddziela się od ściany macicy przed porodem. Łożysko jest odpowiedzialne za dostarczanie dziecku tlenu i składników odżywczych przez pępowinę. Jeśli jego odklejenie jest znaczące, może stanowić duże ryzyko dla życia dziecka.
Tylko 5% ciężarnych kobiet cierpi na tę dolegliwość. Aczkolwiek wiele z tych, które ją przeszły, miały efekty częściowego odklejenia, czyli oderwania się niewielkiej części łożyska od ściany macicy. Dowiedz się więcej o tym problemie poniżej.
Odklejenie łożyska podczas ciąży
Przede wszystkim ważne jest wyjaśnienie, czym jest łożysko i jakie są jego funkcje. Łożysko jest znane jako worek lub “torba”, która przylega do macicy. Oprócz wyżej wymienionych funkcji, wytwarza także grupę hormonów, które wspierają ciążę, takich jak progesteron, estrogen i gonadotropina kosmówkowa.
Łożysko przyczepia się do macicy poprzez wiele naczyń krwionośnych. Kiedy się odkleja, pojawia się krwotok. A wraz z krwawieniem oczywiście ból z powodu pękania naczyń krwionośnych.
Jednak nie wszystkie zaburzenia w łożysku mają taki sam stopień rozdzielenia. W położnictwie istnieją trzy różne stopnie klasyfikacji.
Klasyfikacja zaburzeń łożyskowych
Istnieją trzy stopnie, które klasyfikują oderwanie łożyska:
Klasa 1 lub łagodne odklejenie
Objawy klasy 1 odklejenia łożyska to: łagodne lub nieobecne krwawienie z pochwy, a nawet brak skurczów.
Ten stopień odklejenia nie stanowi prawdziwego zagrożenia dla płodu, ale lekarze zalecają leczenie i odpoczynek.
Klasa 2 lub umiarkowane odklejenie
Kiedy kobieta w ciąży ma odklejenie łożyska klasy 2, objawy nasilają się. Występują silne krwawienia i skurcze. Objawy również zaczynają wpływać na zdrowie dziecka, zmieniając jego tętno. Jeśli wystąpi to w tygodniach od 24 do 34 ciąży, pacjentka będzie musiała zostać hospitalizowana.
Klasa 3 lub poważne odklejenie
Klasa 3 jest znana jako całkowite odklejenie łożyska, dlatego przyszła matka będzie musiała natychmiast jechać na pogotowie.
Z powodu utraty krwi prawdopodobnie przyszła matka otrzyma transfuzję krwi. Co więcej, lekarz zdecyduje, czy konieczne jest wykonanie histerektomii.
Czynniki ryzyka związane z odklejeniem łożyska
Odklejenie łożyska nie jest bardzo częstą patologią, a jego przyczyny również nie są zbyt jasne. Oczywiście oderwanie łożyska może być spowodowane urazem, ale wśród czynników ryzyka jest:
- Palenie papierosów
- Ciąże mnogie
- Odklejenie łożyska w poprzedniej ciąży
- Cukrzyca
- Ciąża w wieku 40 lat i więcej
- Zakażenie w macicy
- Obecność większej ilości płynu owodniowego niż prawidłowa wartość
- Spożywanie kokainy
- Wysokie ciśnienie krwi
“Łożysko przyczepia się do macicy poprzez wiele naczyń krwionośnych. Kiedy się odkleja, pojawia się krwotok. A wraz z krwawieniem ból z powodu pękania naczyń krwionośnych.”
Konsekwencje odklejenia łożyska od ciała matki
Skutki w ciele matki to problemy z krzepnięciem i osłabienie z powodu utraty krwi, które doprowadzą do transfuzji krwi i niewydolności nerek lub serca. W ciężkich przypadkach zwykle wykonuje się histerektomię.
Konsekwencje odklejenia łożyska dla płodu
U płodu skutki oderwania są spowodowane brakiem tlenu, zwiększoną częstością akcji serca, przedwczesnym porodem i zaburzeniami wzrostu. Wszystko to dzieje się ze względu na brak wystarczającej ilości składników odżywczych.
Jako ostatnia wskazówka pamiętaj, że w większości przypadków komplikacja ta pojawia się losowo. Możesz jednak zmniejszyć ryzyko, dbając o zdrowie w trakcie ciąży i podejmując niezbędne kontrole u położnika.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Oyelese, Y., & Ananth, C. V. (2006). Placental abruption. Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1097/01.AOG.0000239439.04364.9a
- Tikkanen, M. (2011). Placental abruption: Epidemiology, risk factors and consequences. Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica. https://doi.org/10.1111/j.1600-0412.2010.01030.x
- Han, C. S., Schatz, F., & Lockwood, C. J. (2011). Abruption-associated prematurity. Clinics in Perinatology. https://doi.org/10.1016/j.clp.2011.06.001