Najlepsza pora roku na zajście w ciążę

Najlepsza pora roku na zajście w ciążę

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia, 2019

Wiele kobiet zastanawia się, jaka jest najlepsza pora roku na zajście w ciążę. Istnieją pewne czynniki, które pozwalają wybrać dobry moment na poczęcie.

Chociaż nie można zagwarantować zapłodnienia w określonym dniu, możesz spokojnie próbować sprawić, by poczęcie miało miejsce w wybranym czasie. Najlepsza pora roku na zajście w ciążę wypada w momencie, który umożliwi Ci jak najlepsze przeżycie dziewięciu miesięcy noszenia dziecka pod sercem.

Najlepsza pora roku na zajście w ciążę będzie prawdopodobnie inna dla każdej pary. Niektórzy muszą na przykład brać pod uwagę swoje obowiązki zawodowe. Poród podczas najbardziej pracowitej pory roku może być bardzo problematyczny.

Decydując się na zajście w ciążę należy również brać pod uwagę planowane podróże, zmiany klimatyczne związane z porami roku oraz święta. Warto również rozważyć klimat i temperaturę, a zwłaszcza bardzo duże gorąco lub zimno.

Badacze odkryli, które pory roku wydają się najlepsze do poczęcia dziecka. Poniżej przedstawimy wyniki powszechnie dostępnych badań.

Najlepsza pora roku na zajście w ciążę

Badania wskazują, że najlepsza pora roku na zajście w ciążę to lato. Magazyn Proceedings of the National Academy of Science wskazuje, że dzieci poczęte w lipcu i sierpniu mają większą masę urodzeniową od dzieci poczętych podczas innych miesięcy.

Brzuch kobiety w ciąży z lizakiem w kształcie serca

Co może Ci pomóc

Znajomość najlepszych dat na poczęcie jest istotna, ale nie wystarczy, by zajść w ciążę w wybranym dniu.

Zajście w ciążę w określonym dniu wcale nie jest takie łatwe. Istnieje jednak kilka podpowiedzi, które mogą okazać się pomocne:

  • Po pierwsze powinnaś upewnić się, że nie występują u Ciebie problemy natury medycznej, które mogą utrudnić zajście w ciążę. Jeśli się pojawią, nie zajdziesz w ciążę bez wcześniejszego leczenia.
  • Zachowaj spokój i rozluźnij się. Twoje nastawienie wywiera duży wpływ na płodność. Stres i niepokój zmniejszają szanse na zajście w ciążę.
  • Codziennie ćwicz. Aktywność fizyczna ułatwia zapłodnienie.
  • Przestrzegaj zdrowej diety. Układ rozrodczy funkcjonuje lepiej, gdy całe Twoje ciało jest zdrowe.
  • Zrezygnuj z alkoholu i tytoniu – to wrogowie płodności. Najlepiej całkowicie wyklucz je z diety.
  • Ściągnij kalkulator płodności. To oczywiste, że znajomość cyklu miesiączkowego i dni płodnych ułatwi zajście w ciążę.
  • Jeśli to konieczne, schudnij. Nadwaga zmniejsza płodność.
Kobieta trzymająca w dłoni test ciążowy i przytulająca mężczyznę - najlepsza pora roku na zajście w ciążę

Koniecznie weź pod uwagę…

Planując zajście w ciążę powinnaś wziąć pod uwagę kilka czynników związanych z Twoją wygodą i bezpieczeństwem podczas ciąży. Bazując na nich możesz ustalić najlepszą porę roku na zajście w ciążę.

  • Jeśli masz tendencję do łapania grypy lub innych chorób, nie powinnaś planować przyjścia dziecka na świat w miesiącach zimowych. Aby poród przebiegł jak najlepiej, Twoje ciało musi być w szczytowej kondycji.
  • Jeśli masz wysokie ciśnienie tętnicze lub cierpisz z powodu zastoju płynów, końcówka ciąży nie powinna wypadać w lato. Duże ciepło może pogorszyć Twoje problemu zdrowotne, zwłaszcza jeśli trzeci trymestr wypadnie w najgorętsze miesiące w roku.
  • Niektóre badania sugerują, że jakość spermy jest lepsza w miesiącach zimowych. To całkiem logiczne, bo ciepło stanowi jeden z czynników zmniejszających płodność u mężczyzn. Dlatego jeśli masz problem z zajściem w ciążę, warto spróbować w zimie.
  • Podobno lipiec to najlepszy miesiąc na narodziny, bo organizm mamy produkuje większą ilość witaminy D. Dzięki temu dziecko jest mniej podatne na alergie.

I najważniejsze: nie ma wątpliwości, że najlepsza pora roku na zajście w ciążę to moment, w którym i Ty, i Twój partner jesteście na to gotowi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Duros, S., Vinolas, C., Comtet, M., Sifer, C., & Grynberg, M. (2018). Fertility preservation in women. Medecine Therapeutique Medecine de La Reproduction, Gynecologie et Endocrinologie. https://doi.org/10.1684/mte.2018.0688
  • Ellison, P. T., & Lipson, S. F. (2012). Fertility. In Encyclopedia of Human Nutrition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375083-9.00104-5
  • Stefankiewicz, J., Kurzawa, R., & Drozdzik, M. (2006). Environmental factors disturbing fertility of men . Czynniki Środowiskowe Upośledzajace Płodność Mezczyzn.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.