Mózg kobiety w ciąży: jak się zmienia
Ciąża to magiczny czas. Naukowcy dowiedli, że mózg kobiety w ciąży zmienia się w zaskakujący sposób. Wszystko po to, by ułatwić przyszłej mamie dbanie o jej nowe dziecko.
Zmiany zachodzące w ciele kobiety w czasie ciąży są widoczne gołym okiem. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mózg kobiety w ciąży również ulega znacznym zmianom w tym czasie.
O czym my w ogóle mówimy? Czy to możliwe? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tego artykułu.
Dowiedz się, jak zmienia się mózg kobiety w ciąży.
Przybranie na wadze. Nudności. Ból pleców. Te wszystkie uciążliwe zmiany hormonalne, które wywołują uczucie radości i przygnębienia. To jedne z najbardziej znanych efektów ubocznych ciąży. Jednak nie jedyne.
Nie wszystkie zmiany są negatywne. W rzeczywistości mają one pomóc zadbać o dziecko. Instynkt macierzyński zaczyna działać, jeszcze zanim dziecko się urodzi.
Jak zmienia się mózg kobiety w ciąży
Zasadniczo nauka wykazała, że substancja szara w mózgu matki kurczy się w czasie ciąży.
Substancja szara znajduje się w mózgu, pniu mózgu i rdzeniu kręgowym i jest odpowiedzialna za przetwarzanie informacji. W rzeczywistości ilość substancji szarej w mózgu jest ogólnie związana z inteligencją.
Co zaskakujące, skurcz jest najbardziej zauważalny w obszarach mózgu odpowiedzialnych za empatię. Utrata neuronów w tym obszarze, gdy potrzebujemy zrozumieć odczucia płodu rosnącego w łonie matki, może wydawać się sprzeczna.
W rzeczywistości naukowcy odkryli, że do tego zmniejszenia połączeń neuronalnych w centrum empatii mózgu dochodzi właśnie dlatego, że mózg staje się znacznie bardziej wydajny w tej kwestii.
Oznacza to, że utrata substancji szarej niekoniecznie oznacza utratę umiejętności.
Kolejny potężny wpływ ciąży na mózg ma związek z tym, jak postrzegamy nasze otoczenie. Kobiety w ciąży o wiele łatwiej wyczuwają zbliżające się niebezpieczeństwo.
Efekt ten utrzymuje się do dwóch lat po porodzie. Istnieje jasne, neuronaukowe wyjaśnienie instynktu macierzyńskiego, który tak często ratuje sytuację.
Skutki uboczne
Ponieważ mózg kobiety w ciąży poświęca pewną ilość racjonalnego myślenia, aby wzmocnić jej instynkty, ciąża osłabia niektóre zdolności, jednocześnie poprawiając inne.
Oto tylko kilka przykładów zmian, jakie zachodzą w mózgu przyszłej mamy.
- Pamięć: wielu przyszłym matkom zdarza się zapominać o różnych rzeczach podczas ciąży, nawet jeśli w przeszłości się im to nie zdarzało. Zmiany w substancji szarej mózgu mogą być tego wyjaśnieniem.
- Stres: kobiety w ciąży doświadczają mniejszego stresu, głównie z powodu oksytocyny. To wyjaśnia, w jaki sposób nowe matki są w stanie przetrwać chaos i bezsenne noce, nie ponosząc takich samych konsekwencji, jakie normalnie by temu towarzyszyły.
- Umiejętności społeczne: nie masz czasem wrażenia, że matki potrafią czytać w myślach? W dużej mierze dzieje się tak dlatego, że mózg kobiety w ciąży przygotowuje się do interpretacji sygnałów niewerbalnych. Ma to sens: dzieci nie potrafią mówić, więc ta umiejętność staje się fundamentalna w pierwszych latach. Z pewnością może się przydać też w innych obszarach życia.
- Odwaga: zarówno przed porodem, jak i po porodzie, kobiety zyskują trochę dodatkowej odwagi, aby podołać całemu wysiłkowi, jak również pokonać wszelkie możliwe zagrożenia dla życia dziecka.
A co z ojcami?
Przeprowadzone zostało badanie, w którym analizowano grupy około 20 mężczyzn i kobiet, niektóre z dziećmi lub dzieckiem w drodze, a niektóre bez.
Za pomocą rezonansu magnetycznego naukowcy wykryli zmiany w substancji szarej u matek, ale nie u ojców.
Jednak w badaniu tym nie uwzględniono mężczyzn, którzy podjęli większość obowiązków związanych z opieką nad dziećmi.
Niektóre teorie mówią, że kiedy ojciec jest głównym opiekunem małego dziecka, jego mózg również przechodzi zmiany, które wzmacniają pewne zdolności.
W szczególności zmiany te mają związek z produkcją oksytocyny. Hormon ten odgrywa kluczową rolę w karmieniu piersią, ale mężczyźni są również w stanie go produkować.
Oksytocyna pomaga lepiej zrozumieć potrzeby i emocje dziecka.
Jakie jest wytłumaczenie dla tych zmian?
Podobnie jak w przypadku niemal wszystkiego, co dzieje się w czasie ciąży, sposób, w jaki mózg się zmienia, jest ściśle związany z naszymi hormonami. Hormonalny wstrząs w ciele kobiety ciężarnej wpływa również na jej mózg.
Warto pamiętać, że są to pozytywne zmiany. Obserwowalny wpływ ciąży na mózg jest naukowym dowodem szczególnej więzi między matką a dzieckiem.
Instynkt matki, by chronić dziecko, jest widoczny w samym mózgu.
Następnym razem, gdy zauważysz matkę, która wydaje się mieć „magiczne” zdolności, jeśli chodzi o jej dziecko, będziesz wiedzieć, skąd pochodzą te umiejętności.
Odpowiedź tkwi w mózgu: to wspaniałe narzędzie, które dostosowuje się do każdego etapu ludzkiego życia.