Kolejna ciąża - kilka rad, które pomogą Ci się na nią przygotować

Kolejna ciąża - kilka rad, które pomogą Ci się na nią przygotować
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Każda ciąża jest inna, ale podświadomie pierwsza z nich jest zwykle traktowana jako wielka niewiadoma. W zależności od rodzaju doświadczenia powinnaś starać się wyciągnąć wnioski i wdrożyć tylko te pozytywne doznania z przeszłości. Najważniejsze jest, aby wszystko przebiegało w taki sposób, aby kolejna ciąża rozwijała się prawidłowo, bez zastrzeżeń, a Twoje dziecko urodziło się zdrowe.

Kolejna ciąża najprawdopodobniej będzie dla Ciebie mniejszym wyzwaniem niż poprzednia. Jeśli pierwsza ciąża przebiegła w prawidłowy sposób, zapewne poczujesz się bezpieczniej i spokojniej podczas kolejnej. Nie oznacza to jednak, że powinnaś zaniedbać Twoje dobro osobiste i przestać dbać o własne zdrowie.

Podobnie jak w pierwszej ciąży powinnaś uprawiać sport, prawidłowo się odżywiać, odpowiednio nawadniać i spać. To właśnie te wszystkie czynności muszą być wykonywane tylko i wyłącznie po to, by Twoje dziecko urodziło się zdrowe i w określonym terminie.

Kolejna ciąża może powodować, że będziesz bardziej zmęczona, zwłaszcza jeśli Twoje pierwsze dziecko jest jeszcze małe. Należy zachować równowagę, która pozwala nam zadbać o każdy najmniejszy szczegół przybycia dziecka na świat, nie zaniedbując przy tym utrzymywania więzi naszego pierwszego malucha z resztą rodziny.

Kolejna ciąża – dlaczego nie powinnaś się stresować?

Jeśli Twoja pierwsza ciąża była skomplikowana lub traumatyczna to normalne, że będziesz się obawiać i odczuwać niepokój. Musisz jednak pamiętać, że zachowanie przez Ciebie spokoju będzie miało najlepszy wpływ dla rozwoju nienarodzonego dziecka.

Stres może powodować bezsenność oraz stany lękowe, który powodują, że możesz zacząć go zajadać. Oznacza to, że będziesz spożywać niezdrową i nieodpowiednią żywność dla Twojego błogosławionego stanu. Jeszcze gorzej, gdy będzie się to odbywało w sposób kompulsywny. To może nieść za sobą niekorzystne oddziaływanie na Twojego maluszka, który znajduje się jeszcze w brzuszku. Prawdopodobne jest, że stres jest w stanie doprowadzić nawet do ostrej depresji.

Stres może sprawić, że dziecko narodzi się przedwcześnie i narazić na szwank Twoje zdrowie. Dlatego też dzięki temu, że jesteś bardziej zrównoważona i uspokojona istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twój poród przebiegnie beż żadnych komplikacji.

Kobieta w ciąży, która uprawia jogę

Kontrola emocjonalna

Jeśli wystąpiły jakieś komplikacje podczas poprzedniej ciąży to normalne i prawie nieuniknione, że możesz czuć się zaniepokojona i zmartwiona podczas kolejnej. Dlatego w zaistniałej sytuacji wskazane jest, aby skorzystać z porady medycznej i psychologicznej.

Nieuwzględnienie tego kroku w Twoim kalendarzu ciążowym może sprawić, że te negatywne, zbędne emocje będą Ci towarzyszyć do czasu rozwiązania ciąży. Jeśli masz pytania dotyczące tego jak powinnaś postąpić – poproś zaufanego przyjaciela lub członka rodziny o opinię na dany temat. Być może to zmotywuje Cię do zaczerpnięcia pomocnej rady od profesjonalisty.

Profesjonalna pomoc dostarcza narzędzi i zaleceń, które są niezbędne, aby osiągnąć spokój i dobre samopoczucie zarówno przed, w trakcie i po ciąży.

Wdrożenie porad i zaleceń profesjonalisty zapewni Ci spokój ducha i harmonię w środowisku rodzinnym.

Ubranka dziecięce

Przygotowanie do porodu

Ogólnie rzecz biorąc może wydawać się, że kolejna ciąża mija bardzo szybko. Dlatego musimy być ostrożni i przygotowani na wszystko. Tak samo jak zrobiliśmy to z pierwszym dzieckiem.

Kluczem do tego, by w ostatniej chwili nie być zestresowanym, że o czymś zapomnieliśmy jest stworzenie listy. Jest to nam potrzebne po to, aby żaden szczegół nie został przeoczony.

Codzienne czynności związane z przybyciem dziecka zagwarantują, że wszystko będzie gotowe do porodu. Jeśli wszystkie działania zostały wykonane następnym zadaniem, które powinnaś wykonać jest stymulacja prenatalna. Może to odegrać bardzo ważną rolę przynosząc niezliczone korzyści dla dziecka, które jest w drodze.

W drugiej ciąży wzrost brzucha jest szybki i znacznie bardziej zauważalny. Nudności mogą występować rzadziej i zwiększa się ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu.

Zdrowie w okresie prenatalnym

W przypadku pierwszej ciąży prawdopodobne jest, że wystąpi ból stawów biodrowych. Podczas drugiej ciąży nacisk na stawy może wzrosnąć, dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o postawę, szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży.

Jeśli podczas pierwszej ciąży wystąpił jakiś problem medyczny, a tym razem jesteś pod opieką nowego specjalisty, musisz upewnić się, że podałaś wszystkie wcześniejsze informacje i diagnozy, aby podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności i uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Nawet jeśli wątpisz w możliwość wystąpienia stanu przedrzucawkowego, powinnaś upewnić się, że wszystkie konsultacje prenatalne zostaną wykonane, aby można było sprawdzić ciśnienie krwi. Dodatkowo może być konieczne wykonanie badań moczu. To o czym nie należy zapomnieć to zachowanie czujności na każdy rodzaj dyskomfortu, nawet taki, który normalnie nie powinien budzić w Tobie niepokoju, taki jak ból głowy lub ból pod żebrami.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości czy problemy natychmiast poinformuj o tym swojego położnika, aby otrzymać wskazówki dotyczące leków, które powinnaś zażyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.