Kobieta potrzebuje roku na całkowitą rekonwalescencję po porodzie
Wiele osób powtarza, że rok na pełną rekonwalescencję po porodzie to za dużo. Ostatnie badania wskazują jednak, że zbyt krótki urlop macierzyński nie wystarcza, aby sprostać potrzebom matki, która właśnie wydała na świat potomstwo. Dr Julie Wray z Uniwersytetu Stanford przeprowadziła badania dotyczące życia po porodzie matek z całego świata. Mimo, iż każdy organizm jest inny, potwierdziła, iż kobieta potrzebuje minimum 12 miesięcy, aby w pełni odzyskać siły psychiczne i fizyczne.
Macierzyństwo to najcięższa a zarazem najpiękniejsza praca, której może podjąć się kobieta. Chociaż wiele mam powraca do pracy zawodowej już po kilkunastu tygodniach, nie oznacza to że ich organizm całkowicie się zregenerował i powrócił do stanu sprzed ciąży.
Badania te powinny zostać wzięte pod uwagę nie tylko po to, aby urlop macierzyński czy ojcowski lepiej służył rodzicom. Chodzi także o promowanie świadomości i strategii dotyczących zdrowia psychicznego, fizycznego i społecznego. Poniżej przedstawiamy kilka faktów, potwierdzających słuszność tej tezy.
Okres poporodowy: trudny etap po wydaniu dziecka na świat
Okres poporodowy rozpoczyna się tuż po wydaniu dziecka na świat aż do momentu całkowitej rekonwalescencji kobiety, czyli przywrócenia stanu, który miał miejsce przed zajściem w ciążę. Obejmuje to zarówno przywrócenie cech fizycznych jak i hormonalnych, do których kobieta przyzwyczajona była przed ciążą.
Powszechnie uważa się, że okres poporodowy trwa około 40 dni. Wielu zapomina, że stan ten dzieli się na aż 3 fazy.
Fazy okresu poporodowego
- Ostry okres poporodowy: etap ten trwa zaledwie 24 godziny i uwzględnia regenerację fizyczną kobiety.
- Etap ten obejmuje nicowanie macicy, oczyszczenie z odchodów połogowych oraz produkcji mleka w piersiach.
- Podostry okres poporodowy: trwa około 45 dni aż do menstruacji
- Opóźniony okres poporodowy: może on trwać aż do 12 miesięcy. Według specjalistów jest to etap kończący się w momencie całkowitej regeneracji organizmu kobiety.
Zmiany zachodzące w kobiecie podczas okresu poporodowego
- Zmiany w układzie krążenia: Tętno serca matki reguluje się po porodzie, jednak często odnotowany jest spadek ciśnienia krwi przez następneych kilka tygodni. Należy mieć to więc na uwadze. Zdarza się również występowanie hemoroidów.
- Zmiany hormonalne związane są z progesteronem, gruczołami dokrewnymi czy przysadką regulującą produkcję mleka.
- Rozmiar podbrzusza zmniejsza się, więc przepona powoli wraca na poprzednie miejsce, dzięki czemu kobieta może oddychać głębiej.
- Zmiany zachodzą również w żołądku i jelitach, dlatego to przez kilka pierwszych tygodni kobieta ma spowolnione trawienie, zaparcia i brak apetytu.
- Przez kilka miesięcy po wydaniu dziecka na świat może dochodzić do infekcji dróg moczowych z powodu regeneracji jędrności mięśni w pęcherzu moczowym.
- Zdarza się, że kobieta po porodzie ma osłabiony układ odpornościowy.
Teoria, że kobieta potrzebuje zaledwie 6 tygodni na rekonwalescencję jest mitem
Kiedy kobieta rodzi dziecko, krócej niż w jeden dzień przyjmuje na świat nowe życie. Tylko ona rozumie, jak ważna jest dla niej ta chwila, mimo bólu jakiego doświadczyła. Matka jest przy dziecku zawsze, gdy ono jej potrzebuje. Bez względu na to, jak mało godzin przespała czy jak bardzo zmęczenie daje się jej we znaki. Mimo zmian zachodzących w jej organizmie, przerażenia jak bardzo jej ciało się zmieniło.
Matka zrobiłaby wszystko, czego potrzebuje jej dziecko. Jeśli kobieta jest zmuszona wrócić do pracy, zostanie odseparowana od swojego maleństwa w celu wypełniania obowiązków zawodowych. Robi to mimo, że jej ciało jeszcze się nie zregenerowało a nadal wysokie emocje skupione są wyłącznie na dziecku.
Kraje takie jak Norwegia czy Szwecja doskonale rozumieją zmiany fizyczne, hormonalne i emocjonalne jakich kobieta doznaje po porodzie. Dlatego urlop macierzyński trwaj tam aż do 16 miesięcy. Praktyka ta obejmuje także wiele ojców, ponieważ rodzicielstwo to praca dla obojga. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia wychowanie nie powinno ograniczać się tylko do dziecka i matki.
Realizowane praktyki są z pewnością godne uznania. Dobrobyt tych krajów leży w rękach autentycznej wrażliwości społeczeństwa na potrzeby własne, jak i następnych pokoleń. Kraje te zdają sobie sprawę, że 6-tygodniowy urlop jest stanowczo za krótki na regenerację młodej mamy.
Z pewnością matka mogłaby wrócić do pracy i wykonywać ją jak najlepiej. Warto jednak pamiętać, że kobieta wciąż odczuwa bóle. Przede wszystkim jednak chodzi o nawiązywanie więzi między dzieckiem a rodzicem.