Inteligencja dziecka: dowiedz się, jak ją stymulować już podczas ciąży

Inteligencja dziecka: dowiedz się, jak ją stymulować już podczas ciąży
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wyniki badań dowodzą, że inteligencja dziecka silnie zależy od stymulacji, jaką otrzymało, będąc jeszcze płodem. W rzeczywistości, oprócz inteligencji, kobieta w ciąży może stymulować także zdolności motoryczne, umiejętności językowe i zdolności społeczne jej przyszłego dziecka. Warto mieć to na uwadze, aby pomóc dziecku rozwijać jego inteligencję i talenty.

Niektóre z badań dotyczą efektów stosowania muzyki do stymulacji płodu. W dzisiejszych czasach dość często można zobaczyć kobietę w ciąży ze słuchawkami przyłożonymi do jej brzucha. To dlatego, że naukowcy sugerują istnienie prawdziwego, silnego związku między komunikacją z płodem a jego rozwojem jako noworodkaJak już wspomnieliśmy, w grę wchodzi nie tylko inteligencja dziecka, ale i jego inne zdolności.

Wielu z naukowców potwierdza, że ​​włączanie muzyki dziecku w macicy zwiększa jego zdolność uczenia się, a dzięki temu po urodzeniu inteligencja dziecka rozwija się szybciej.

Ten sam argument można zastosować wobec osób, które czytają dzieciom podczas ciąży. Rozwinięcie przez dziecko zdolności słyszenia może bowiem pomóc mu wcześniej rozwinąć jego umiejętności językowe.

Inteligencja dziecka - mama czyta w ciązy

Inne działania, dzięki którym inteligencja dziecka może być stymulowana jeszcze w okresie prenatalnym i które pomagają dziecku się uczyć, to uczenie słownictwa związanego z konkretnymi działaniami.

Na przykład możesz wypowiedzieć słowo głośno i wyraźnie, wykonując jednocześnie tę czynność. Pomaga to dziecku kojarzyć słowa z działaniami. W efekcie, gdy dziecko się urodzi, będzie szybciej się uczyć.

Wiele dzieci rozpoznaje głosy i muzykę, które słyszały w macicy. Co więcej, gdy matka chce uspokoić dziecko, na ogół trzyma je głową po lewej stronie, gdzie dziecko może słuchać bicia jej serca i uspokoić się, ponieważ jest to dźwięk, który zna z pobytu w macicy.

Pobudzanie zmysłów a inteligencja dziecka

Stymulacja prenatalna to technika, która stała się bardzo popularna. Dziecko jest wystawiane na wiele różnych bodźców, podczas gdy nadal pozostaje w macicy. Gdy je rozpozna, uczy się reagować na każdy z nich.

Ta częsta ekspozycja stymuluje centralny układ nerwowy i pomaga rozwinąć inteligencję dziecka w czasie ciąży.

Niemowlęta, które są stymulowane podczas ciąży, rozwijają lepsze zdolności motoryczne, wzrok, słuch i język. Te dzieci wykazują również większą pewność siebie i są bardziej czujne i zadowolone niż dzieci, które nie były stymulowane.

Uśmiechnięta ciężarna kobieta

Muzyka i głosy, które są wykorzystywane do stymulowania inteligencji dziecka podczas ciąży, z reguły działają uspokajająco po urodzeniu. Badania pokazują, że stymulacja prenatalna ma pozytywny wpływ na zdolność uczenia się dziecka po urodzeniu i że ta przewaga utrzymuje się przez całe dzieciństwo.

Istnieją również dowody na to, że stymulowane niemowlęta lepiej radzą sobie ze stresem, co wskazuje na lepiej rozwinięty centralny układ nerwowy. Kiedy matka głaszcze brzuch, ułatwia płodowi się uspokoić i nabrać poczucia spokoju, które zawsze będzie przyjemne zarówno dla matki, jak i dziecka. Dzięki temu można łagodzić niepokój i wzmacniać więź matki z dzieckiem.

Kiedy najlepiej stymulować dziecko w ciąży

Najlepszy moment na rozpoczęcie stymulacji prenatalnej dziecka to około trzeciego miesiąca ciąży. Chociaż słuch rozwija się dopiero w piątym miesiącu, możesz użyć stymulacji dotykowej, światła i wibracji w tym czasie, a w piątym miesiącu rozpocząć stymulację prenatalną muzyką i piosenkami.

Pamiętaj, że na dziecko wpływają także Twoje emocje. Kiedy matka umie się zrelaksować, uczy dziecko, jak to łatwo zrobić, zmniejszając stres i pomagając w rozwoju mózgu dziecka. Sposób, w jaki rodzice wchodzą w interakcję z dzieckiem przebywającym w macicy, może mieć trwały efekt. Dziecko po urodzeniu może czuć się kochane, a zatem pewne siebie.

Ważne jest, aby stymulacja prenatalna została wprowadzona w zorganizowany sposób. Gdy tak się dzieje, dziecku łatwiej jest zorganizować informacje w mózgu. W tej chwili dziecko całkowicie zależy od rodziców. Tylko rodzice mogą je stymulować. Jednak nie należy przesadzać ze stymulacją, ponieważ nadmierne bodźce i informacje mogą powodować stres, z którym dziecko jeszcze nie jest w stanie sobie poradzić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Parra, A. C. (2003). Programa de estimulación prenatal del quinto al noveno mes de gestación: desarrollo de la capacidad cerebral y de la inteligencia promoviendo el aprendizaje de los bebés en el útero (Bachelor’s thesis). https://dspace.ups.edu.ec/handle/123456789/14257
  • Flores Revelo, K. E. (2012). Guía de estimulación intrauterina basada en el método Tomatis para desarrollar la inteligencia intra e interpersonal del bebé durante los primeros seis meses de vida (Bachelor’s thesis). https://dspace.ups.edu.ec/handle/123456789/3430

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.