Grypa podczas ciąży: środki ostrożności i sposoby leczenia

Grypa podczas ciąży: środki ostrożności i sposoby leczenia

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Ciężarna kobieta musi szczególnie dbać o siebie, aby uniknąć problemów takich jak kaszel czy grypa podczas ciąży. Kiedy dowiesz się, że będziesz matką, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby dbać o swoje zdrowie.

Na pozór proste problemy, takie jak grypa podczas ciąży, mogą stać się prawdziwym utrapieniem, ponieważ bardzo osłabiają organizm. Twój dyskomfort może się znacznie zwiększyć, a Ty będziesz musiała udać się do lekarza, aby poddać się leczeniu.

Grypa to choroba, która na ogół, choć niesie ze sobą pewne ryzyko, nie stanowi większego zagrożenia. Może jednak trwać kilka dni i nie mija bezobjawowo, czasem wywołując powikłania. Co więcej, dzieci i osoby starsze zwykle przechodzą grypę zupełnie inaczej niż dorośli.

Zapobieganie to najlepsze lekarstwo na grypę.

Zajście w ciążę nie oznacza krótkiej drogi do wszelkich chorób, chociaż nie jest mitem, że kobieta w ciąży staje się bardziej podatna na choroby układu oddechowego. Przyczyna, która tłumaczy to zjawisko, jest prosta: gdy kobieta nosi dziecko w swoim łonie, jej układ odpornościowy reaguje słabiej niż normalnie.

Z drugiej strony, gdy dziecko rośnie, zajmując więcej miejsca w łonie i wywierając nacisk na płuca, co powoduje problemy z oddychaniem i spowalnia pracę serca. Wszystko to wpływa na to, że przyszłe matki są bardziej narażone na przeziębienie lub wirusy przenoszone drogą kropelkową.

Grypa podczas ciąży – jak zapobiegać?

Kobieta w ciąży

Według przeprowadzonych badań istnieje około 8 rodzajów wirusów, które mogą prowadzić do grypy, która jest bardzo powszechna u kobiet w ciąży. Aby zapobiec powikłaniom, takim jak uszkodzenie płuc lub zapalenie płuc, konieczne jest, aby na czas poddać się profesjonalnemu leczeniu.

W rzeczywistości, mimo że grypa nie jest powiązana ze zmianami u płodu, niektórzy eksperci twierdzą, że może prowadzić do przedwczesnego porodu lub wpłynąć na wagę urodzeniową dziecka. Z tego powodu profilaktyka jest uważana za najlepsze lekarstwo na grypę. W przypadku tego wirusa ważne jest coroczne szczepienie, nawet jeśli nie spodziewasz się dziecka. A jeśli jesteś już przy nadziei i nie zostałaś zaszczepiona? Nie martw się. Nadal masz czas.

Możesz znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo, że dopadnie Cię grypa podczas ciąży, jeśli zastosujesz się do następujących wskazówek:

  • Pij dużo płynów przez cały czas: wybierz świeżą wodę lub naturalne soki. Napoje te pomagają oczyścić ciało i podnieść poziom witamin i minerałów.
  • Ilekroć masz szansę, odpocznij i unikaj stresujących sytuacji, które zwiększają Twoją podatność na zachorowanie.
  • Utrzymuj zbilansowaną dietę, która zawiera pyszne warzywa, owoce i pokarmy bogate w błonnik, aby Twój organizm miał zasoby niezbędne do stawienia czoła negatywnym sytuacjom.
  • Nie siedź w domu. Idź na spacer lub zagraj w grę zespołową, która wymaga nieco ruchu. Nie spędzaj całego dnia na siedzeniu, ale też nie zmuszaj się zbytnio.
  • Zmniejsz spożycie kofeiny i odłóż na bok wszelkie złe nawyki, takie jak palenie.

Domowe sposoby na grypę

Łagodna gorączka, przekrwienie błony śluzowej nosa, kaszel, ból gardła, dreszcze, utrata apetytu i ból głowy to tylko niektóre z objawów, którymi charakteryzuje się grypa podczas ciąży. Najpewniej poczujesz się bardzo źle, więc poproś swoich bliskich o trochę opieki, a możliwe, że Twój stan wkrótce się poprawi.

Możesz poprosić bliskich o przygotowanie tych domowych lekarstw na grypę:

  • Jeśli przeszkadza Ci gardło i dużo kaszlesz, napij się gorącej wody z cytryną i miodem. Płukanie gardła słoną wodą jest również dobrym pomysłem.
  • Aby złagodzić przekrwienie błony śluzowej nosa, nalej kilka kropli oleju eukaliptusowego na chusteczkę i wdychaj kilka razy.
  • Wdychanie pary to doskonały sposób na oczyszczenie dróg oddechowych. Inną opcją jest włączenie gorącej wody pod prysznicem i wdychanie powstałej pary.

Kiedy należy odwiedzić lekarza?

Grypa

Jeśli te objawy nie znikną po kilku dniach, nie wahaj się udać do zaufanego lekarza. Prawdopodobnie doszło do wtórnego zakażenia, które wymaga specjalistycznego leczenia.

Grypa może przyspieszyć poród lub wpłynąć na wagę urodzeniową dziecka.

Ufaj zaleceniom swojego lekarza i pozwól rodzinie przejąć obowiązki domowe. Odpocznij i zbieraj siły w tym pięknym okresie. Twoje maleństwo potrzebuje Cię bardziej niż kiedykolwiek – jesteś jego bohaterką.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.