Czy macierzyństwo jest zaraźliwe?
Aby ustalić, czy macierzyństwo jest zaraźliwe, przedstawimy wyniki kilku różnych badań.
Czy Twoje przyjaciółki są w ciąży? W takim razie za chwilę może przyjść kolej na Ciebie. Kilka badań sugeruje, że macierzyństwo jest zaraźliwe – ciąża Twojej przyjaciółki może sprawić, że i Ty zechcesz zostać mamą.
Wynika z tego, że decyzja o posiadaniu dzieci nie wynika jedynie z charakteru i preferencji pary. Może na niej zaważyć również otoczenie, w którym żyjemy i nasi znajomi.
Badacze uważają, że kobiety, których przyjaciółki zachodzą w ciążę, z dużym prawdopodobieństwem same zajdą w ciążę w ciągu najbliższych dwóch lat.
Macierzyństwo jest zaraźliwe, zwłaszcza w trakcie pierwszych 12-23 miesięcy życia dziecka. Prawdopodobieństwo powoli zmniejsza się i zanika po trzecich urodzinach malucha.
Dlaczego macierzyństwo jest zaraźliwe?
Fakt, że macierzyństwo jest zaraźliwe, można tłumaczyć nie tylko zegarem biologicznym, ale także dwoma dodatkowymi przyczynami. Po pierwsze, kobiety, które boją się zostać mamami, mogą poczuć się pewniej widząc, że ich przyjaciółki dają sobie radę.
Po drugie, ze społecznego punktu widzenia, kiedy osoba z grupy przyjaciół zachodzi w ciąże, inni członkowie grupy nie chcą czuć się wykluczeni.
Gdy przyjaciółka zachodzi w ciążę, inne kobiety w grupie mogą mieć wrażenie, że nie mają szans w pełni uczestniczyć w tym procesie, a tym samym poczuć się odrobinę wykluczone.
Jeśli kobieta już wcześniej czuła, że chce mieć dziecko, przyjaciółka, która właśnie urodziła maluszka, wzmocni impuls do rozpoczęcia starań o zajście w ciążę. Świadomość, że ktoś bliski przechodził przez takie same doświadczenia jest miła i ekscytująca.
Poza tym o wiele łatwiej jest podtrzymać przyjaźń, jeśli oczekujesz maleństwa w tym samym czasie, co Twoja przyjaciółka. Będzie Wam o wiele łatwiej dzielić się doświadczeniami. Co więcej, dzięki temu Twoje dziecko będzie miało przyjaciela od samych narodzin.
“Życie jest płomieniem, który zawsze kiedyś gaśnie, lecz za każdym razem, gdy na świat przychodzi dziecko, zapala się na nowo.”
–George Bernard–
Jakie korzyści płyną z macierzyństwa w podobnym momencie, co Twoje przyjaciółki?
Macierzyństwo przeżywane w tym samym czasie, co u Twoich przyjaciółek, ma bardzo wiele korzyści. Możecie dzielić się swoimi doświadczeniami, co pomoże zmniejszyć stres związany z przyjmowaniem nowej i bardzo ważnej roli.
Oto cztery korzyści, które czekają na Ciebie, gdy zostaniesz mamą w podobnym momencie, co Twoje przyjaciółki:
1. Przyszły przyjaciel dla Twojego malucha
Wiele dzieci ma problem ze znalezienie towarzysza zabaw. Właśnie dlatego warto jest urodzić dziecko w podobnym czasie, co Twoja przyjaciółka – dzięki temu Twoje dziecko z pewnością będzie miało kompana do zabaw.
2. Dzielenie się doświadczeniami
Kiedy kobieta w ciąży dzieli się wiadomością o swoim stanie z przyjaciółkami, kobiety, które mają już dzieci, mogą zacząć przypominać sobie swoje doświadczenia i nabrać ochoty na ich ponowne przeżycie.
Ekscytacja związana z wiadomością o ciąży może zmotywować kobiety, które są już mamami, by powtórzyły to doświadczenie i ponownie zaszły w ciążę.
3. Wsparcie w chwilach niepewności i lęku
Kobiety zazwyczaj obawiają się ciąży i obowiązków, jakie spadną na nie po porodzie. Jeśli zajdziesz w ciążę w podobnym momencie, co Twoja przyjaciółka, będziecie mogły dzielić się ze sobą swoimi niepokojami, wątpliwościami i lękami. To da Wam uczucie pewności siebie i siłę, by pokonać trudności.
4. Podobny styl życia
Wiele kobiet odczuwa motywację, by zajść w ciążę, widząc zmieniający się styl życia swoich przyjaciółek.
Jeśli zajdziesz w ciążę mając ciężarną przyjaciółkę, możecie robić wiele rzeczy wspólnie, co wzmocni Waszą relację. Będziecie również mogły prowadzić podobny styl życia.
Podsumowując, narodziny dziecka niosą ze sobą wiele niepewności związanych z kwestiami społecznymi i finansowymi. Przejście przez ten etap z przyjaciółką zamienia nieznane doświadczenia w coś, co możecie ze sobą dzielić.
Sama widzisz, że macierzyństwo może być zaraźliwe. Uważaj, bo jeśli Twoja przyjaciółka jest w ciąży, Ty możesz być następna!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ainsworth, M. S. (1979). Infant-mother attachment. American Psychologist. https://doi.org/10.1037/0003-066X.34.10.932
- Bowlby, J. (1958). The nature of the child’s tie to his mother. International Journal of PsychoAnalysis. https://doi.org/10.1016/j.appdev.2012.08.002
- Lahav, G. (2010). How To Survive and Thrive in the Mother-Mentor Marathon. Molecular Cell. https://doi.org/10.1016/j.molcel.2010.05.012