Ciąża wysokiego ryzyka: 5 emocji, które jej towarzyszą
Chociaż zazwyczaj zaleca się, by w ciąży zachować pozytywne nastawienie, czasem nie jest to możliwe. Jeden z takich przypadków stanowi ciąża wysokiego ryzyka. To normalne, że podczas niej trudno zachować spokój i niczym się nie przejmować. Gdy zdasz sobie sprawę z tego, że nie wszystko może być takie, jak sobie wymarzyłaś, zapewne zaczną Tobą targać różne emocje.
Dziewięć miesięcy to długi okres, w trakcie którego możesz zetknąć się z różnymi sytuacjami. Możesz chcieć, by szybko się skończył z wielu powodów, ale zawsze pragniesz, by wszystko przebiegało podręcznikowo. Wiemy, że kiedy coś zaczyna dziać się nie tak, a na horyzoncie pojawia się ciąża wysokiego ryzyka, czas zwalnia, a oczekiwanie staje się torturą.
Większość pozytywnych emocji zastępuje niepokój, lęk i niepewność. Niestety macierzyństwo nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem osób postronnych. Nie chodzi o to, że chcemy odczuwać określone emocje. Po prostu nie jesteśmy w stanie tego uniknąć.
Ciąża wysokiego ryzyka: jakie uczucia towarzyszą kobiecie?
Negatywne uczucia pojawiające się znikąd to jedno. Zupełnie inna sprawa to codzienne przypominanie sobie w ekstremalny sposób, że musimy o siebie dbać. Czasem ciąża wysokiego ryzyka jest męcząca i bolesna. Dlatego nic dziwnego, że kobiety czują się często przytłoczone.
Wizyty kontrolne, nieustający odpoczynek i drastyczne zmiany w nawykach mogą sprawić, że kobieta będzie cierpiała dwa razy bardziej. Teraz nie tylko musi przejmować się tym, czy wszystko będzie przebiegało poprawnie, ale także dbać o siebie w każdej chwili.
Chociaż każda ciąża jest inna, tak jak każda kobieta, to lęk z pewnością pojawi się w którymś momencie. Depresja, niepokój i poczucie winy – wszystkie te uczucia są całkowicie normalne. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, z jakimi uczuciami muszą się zmierzyć kobiety w ciąży wysokiego ryzyka.
Niepokój
Uczucie niepokoju towarzyszy większości ciąż, ale w ciąży wysokiego ryzyka jest odczuwane jeszcze dobitniej. Kobieta znajdująca się w takiej sytuacji mogą martwić się niesamowicie o siebie i swoje nienarodzone dziecko.
Boi się nawet wyobrazić sobie swoją pociechę, bo nie ma pewności, czy ta się narodzi. To przerażająca myśl. Czy martwienie się o to, że dziecko umrze, jest złe? Nie, to całkowicie zrozumiałe uczucie. Może się pojawić, bo lekarze poinformowali przyszłą mamę, że istnieje taka ewentualność.
Rozmowa potrafi przynieść dużą ulgę, podobnie jak posiadanie odpowiednich informacji i przestrzeganie wytycznych otrzymanych od ginekologa. Chodź na wizyty kontrolne i stosuj się do zaleceń, aby zrobić wszystko, co możliwe, by doprowadzić do szczęśliwego rozwiązania. Warto także dzielić się swoimi przeżyciami z innymi kobietami znajdującymi się w podobnej sytuacji i czerpać wsparcie od rodziny.
Poczucie winy a ciąża wysokiego ryzyka
To uczucie, które jest najmniej zrozumiałe dla innych osób. Dlaczego masz czuć się winna? Jednak to całkowicie normalne. W zależności od powodów, które sprawiły, że ciąża jest zagrożona, możesz mieć wrażenie, że miałaś na to wpływ. Każdy, nawet najmniejszy szczegół, może sprawić, że będziesz czuła się winna.
W rzeczywistości wcale tak nie jest. Nikt z nas nie ma wpływu na wystąpienie komplikacji ciążowych. Jeśli miałaś nawyki, które mogły pogorszyć sytuację, pamiętaj, że nie zawsze byłaś w ciąży, i właśnie dlatego mogłaś sobie na nie pozwolić. Nigdy nie ma pewności, czy nagle nie pojawi się poczucie winy. Najważniejsze jest zrozumienie tego, co je wywołuje.
Kobieta w ciąży może czuć się winna, bo nie może wykonywać innych zadań. Być może konieczność odpoczywania sprawia, że nie możesz troszczyć się o swoje starsze dzieci lub partnera. Chociaż nie powinnaś się obwiniać, czasem bywa to od Ciebie silniejsze. Musisz otrzymać od innych wsparcie i zrozumienie.
Rozgoryczenie
To kolejne negatywne uczucie, podobnie jak poczucie winy. Niektóre sytuacje, które wpłynęły na zagrożenie ciąży, mogą sprawić, że będziesz odczuwała rozgoryczenie. Dlaczego ja? Dlaczego teraz? Te emocje pojawiają się, gdy ciąża nie pozwala funkcjonować na co dzień w normalny sposób.
Być może musiałaś zawiesić studia lub pracę, co prowadzi do użalania się nad swoją sytuacją. Żal towarzyszy również nieplanowanej ciąży. Mimo zastosowania wszystkich środków ostrożności trzeba stawić czoła tej trudnej sytuacji. W takim przypadku nie należy oceniać przyszłej mamy, tylko postarać się zrozumieć jej uczucia.
Brak pewności siebie
Tak jak każde inne uczucie jest osadzone w teraźniejszości i przyszłości. Jesteś przerażona tym, co Cię teraz spotyka i tym, co Cię cieka. To normalne, że zastanawiasz się, czy dasz sobie radę. W końcu ciąża wysokiego ryzyka to bardzo trudna sytuacja. Możesz także mieć wrażenie, że jesteś sama i nie otrzymujesz od nikogo wsparcia.
Wątpienie we własne umiejętności utrudnia przestrzeganie zaleceń lekarskich, a możliwość zmiany starych przyzwyczajeń zmniejsza się. Zawsze można zrobić coś, by poprawić rokowania ciąży wysokiego ryzyka. Brak pewności siebie jest w pełni zrozumiały, ale można go przezwyciężyć mając wsparcie i silną wolę.
Nuda
Zmuszenie do nie robienia niczego sprawia, że pojawia się nuda. Możesz przestać odczuwać radość z bycia w domu, jeśli masz być w nim zamknięta przez wiele miesięcy. Chcesz wrócić do codziennych zajęć lub wymyślić coś nowego, co może okazać się ciekawe. To z kolei może wywołać inne negatywne emocje, na przykład rozgoryczenie i żal.
Bezustanny odpoczynek w połączeniu z mdłymi posiłkami i nie robieniem niczego może prowadzić do wystąpienia depresji i zamartwiania się. Dlatego jak najszybciej należy wygrać z nudą. Nie możesz zostawiać przestrzeni na rozwój niepewności i innych niechcianych emocji.