Chwile tuż po porodzie: pierwsze spotkanie z dzieckiem

Dowiedz się dlaczego pierwsza godzina po porodzie jest kluczowa zarówno dla mamy jak i dla maluszka.
Chwile tuż po porodzie: pierwsze spotkanie z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 03 lutego, 2019

Magia macierzyństwa rozpoczyna się kiedy zakochujesz się w swoim dziecku od pierwszego wejrzenia. Na tym właśnie polegają wyjątkowe chwile tuż po porodzie. Położna kładzie maleństwo na Twojej piersi i czujesz bicie jego serduszka, słyszysz płacz i czujesz ciepło jego skóry.

Te wyjątkowe chwile tuż po porodzie to podsumowanie i ukoronowanie dziewięciu miesięcy ciąży. Spoglądanie na pięknego małego człowieka który powstał w Twoim łonie jest bezcenne i nie da się opisać tych momentów ani towarzyszących im uczuć żadnymi słowami.

Spróbujemy dziś przeanalizować te momenty aby podpowiedzieć Ci dlaczego są tak ważne w życiu zarówno Twoim, jak i Twojego nowo narodzonego dziecka.

Wyjątkowe chwile tuż po porodzie

Okres porodu to dla kobiety okazja na przygotowanie się do macierzyństwa. Wtedy właśnie rozwijają się i zmieniają uczucia, zaczynają działać hormony (takie jak na przykład odpowiedzialna za produkcje mleka prolaktyna) i zmieniają się nastroje.

W tym okresie zrobisz wiele rzeczy, których nigdy nie zapomnisz. Przygotujesz dla dziecka pokój i odkryjesz, że aranżowanie go relaksuje Cię i daje Ci mnóstwo radości. Spoglądając na nowe łóżeczko zaczniesz już wyobrażać sobie śpiącą w nim ukochaną kruszynkę. To niepowtarzalne, cudowne doświadczenie.

Oczywiście wraz z biegiem miesięcy rósł będzie także niepokój. Ból da Ci znać o tym, że moment porodu jest już bliskoBędziesz wtedy odczuwała dziwną mieszankę szczęścia i obaw.

I w końcu nadchodzi ten moment, na który od tak dawna czekałaś. Twoje dziecko przychodzi na świat. Matka zakochuje się w swoim maleństwie kiedy tylko na nie spojrzy. Właśnie dlatego chwile tuż po porodzie są tak ważne i szczególne. Wtedy dochodzi do głosu pełnia instynktu macierzyńskiego. To magiczny czas.

Od razu poczujesz powstającą silną więź z dzieckiem. Maleństwo uspokoi się kiedy poczuje ciepło Twojego ciała. Ty będziesz odruchowo i naturalnie chciała je chronić, co może Cię zaskoczyć, bo jeszcze przed chwilą nie czułaś tego typu instynktów. Narodziny dziecka są niepowtarzalne.

Warto cieszyć się w pełni tym czasem i przeżyć go jak najbardziej świadomie. Musisz wiedzieć o tym, że jeśli w przyszłości zostaniesz ponownie mamą, chwile tuż po porodzie będą wyglądały inaczej kiedy będziesz je przeżywała ponownie, z drugim dzieckiem. Będą oczywiście tak samo piękne, poruszające i cudowne – ale inne.

Nie martw się jeśli nie poczujesz od razu więzi z dzieckiem, daj sobie czas.

Miłość nie zawsze przychodzi od razu

Pojawiające się natychmiastowe poczucie głębokiego przywiązania do dziecka jest piękne… ale nie zawsze faktycznie się pojawia. Niektóre matki z różnych powodów nie są w stanie poczuć z dzieckiem głębokiej więzi.

Okazuje się, że jednym z najczęstszych powodów wystąpienia takiego odrzucenia jest poziom hormonów, a zwłaszcza progesteronu. Kiedy matka ma go bardzo dużo, może odrzucić dziecko.

Z drugiej zaś strony, kobiety których organizm produkuje bardzo duże ilości kortykoliberyny – hormonu, który odpowiedzialny jest za nasze reakcje na stres – zazwyczaj doświadczają depresji poporodowej. To wywołuje znaczące zmiany w ich samopoczuciu i powoduje napływ wielu dziwnych, trudnych emocji.

Ponadto, traumatyczna ciąża lub trudny poród często powodują podobne problemy i przyczyniają się do takiej postawy matki. Ciężkie chwile w związku lub duża zmiana w życiu mogą również sprawić, że matka nie będzie w stanie odczuwać przywiązania do dziecka.

Emocjonalne odrzucenie dziecka zdarza się często – zwłaszcza kobietom, które zostały matkami po raz pierwszy. Ten stan może utrzymywać się przez kilka dni. Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do dziecka.

Wraz z upływem kolejnych dni więź pomiędzy mamą i maluszkiem pojawia się i staje się silniejsza – nawet jeśli chwile tuż po porodzie były dla Ciebie trudne. Upływ czasu, cierpliwe czekanie, niestawianie sobie wymagań i przede wszystkim nieocenianie się to najlepsza recepta na poprawę sytuacji. Daj sobie czas i przestrzeń, a przywiązanie do dziecka w końcu się pojawi.

Karmienie piersią, karmienie butelką oraz codzienna opieka nad dzieckiem to świetne okazje do wzmocnienia więzi. Ogromna miłość sprawi, że będziesz chciała być z dzieckiem cały czas.

W momencie, w którym dziecko zacznie ssać Twoją pierś, zarówno jego jak i Twój organizm wypełnią się mnóstwem ważnych hormonów. Po Twojej stronie będzie to oksytocyna, prolaktyna i endorfiny. Są one dosłownie nośnikami bezwarunkowej miłości.

Podjęcie decyzji o zostaniu matką jest chwilą transcendencji. Oznacza, że chcesz aby od teraz Twoje serce biło również poza Twoim ciałem.

–Elizabeth Stone–

Więzi pomiędzy matką i dzieckiem

Przyzwyczajenie się do nowej codzienności i zaakceptowanie jej w pełni wymaga czasu. Noworodek musi przywyknąć do życia w świecie, którego nie rozumie. Musi także zmierzyć się z frustracją powodowaną tym, że nie umie skutecznie zakomunikować swoich potrzeb. Dlatego właśnie dzieci tak często płaczą.

Matka zaś rozumie w pełni, że spoczywa na niej wielka odpowiedzialność za nowe życie. Musi starać się jak może aby zapewnić dziecku szczęście, bezpieczeństwo, dużo uwagi i bezwarunkową miłość.

Spędź z dzieckiem chwile tuż po porodzie aby zbudować podstawy silnej więzi.

Jak zbudować przywiązanie?

Większość szpitali i klinik przyjęła zwyczaj kładzenia dziecka na piersi matki tuż po porodzie. Położna przynajmniej pokaże Ci dziecko. Dopiero później zabierze je by je umyć, zbadać i ubrać.

Jeśli chodzi o chwile tuż po porodzie, pierwsza godzina jest kluczowa. To właśnie wtedy powstają więzi i wzmacnia się wzajemne przywiązanie mamy i maleństwa. Obie strony potrzebują się nawzajem.

Zaleca się nieprzeszkadzanie matce i dziecku w tym czasie. Należy pozwolić im zbudować niezniszczalną więź, która będzie trwała do końca ich dni.

Jeśli tuż po narodzinach dziecko zostanie odebrane matce, może ono czuć się odrzucone lub odizolowane. Matka z kolei może nie poczuć motywacji do zajmowania się nim i zaspokajania jego potrzeb. Następuje rozłam. Pojawiają się uczucia takie jak smutek, depresja i poczucie winy.

Mówiąc krótko, chwile tuż po porodzie są absolutnie kluczowe dla powstania pomiędzy matką i dzieckiem silnej więzi. Wszystkie inne osoby powinny uszanować ten magiczny czas i zapewnić młodej mamie spokój, ciszę i bezpieczeństwo. Mama i maluszek zaczynają właśnie wspólną przygodę i doświadczają razem karmienia piersią, wzajemnego dotyku i ciepła.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.