Cesarka czy poród naturalny – co jest lepsze?
Ciąża to wspaniały etap w życiu każdej kobiety. Budzimy się gładząc nasze brzuchy, pełne podziwu dla całego procesu. Ale przeżywamy również dylematy, na przykład zastanawiamy się jaki sposób przyjścia na świat naszego dziecka będzie lepszy: cesarka czy poród naturalny.
Cesarka czy poród naturalny to decyzja, której nie da się podjąć szybko. Co więcej, podpowiedzi, które otrzymujemy od mamy, teściowej, sióstr i przyjaciółek tylko pogarszają sprawę.
Coś tak naturalnego i koniecznego jak poród staje się dylematem, a rozterki mogą przysłonić piękno tego momentu.
Uczucie bycia pod presją i niepewności to norma dla kobiet, które w dzisiejszych czasach mają zostać mamami po raz pierwszy, bo informacje, które słyszymy, są często sprzeczne.
Jednego dnia Twoja najlepsza przyjaciółka poleca cięcie cesarskie, bo u niej się sprawdziło. Dwa tygodnie później dzwoni, bo poznała kogoś, kto cierpiał z powodu komplikacji po ranie brzucha.
“Lepiej się nad tym porządnie zastanów, zanim podejmiesz decyzję…”, mówi i rozłącza się, a Ty masz więcej wątpliwości, niż na początku.
Dylemat: cesarka czy poród naturalny?
Przed zajściem w ciążę często jesteśmy pewne, że chcemy, by nasze dziecko przyszło na świat w naturalny sposób, przez pochwę.
Jednak gdy dowiadujemy się, jak dokładnie wygląda poród naturalny, lub obejrzymy nieocenzurowany film z takiego porodu, czasem opanowuje nas strach. Sprawia, że zmieniamy zdanie i nagle chcemy mieć cięcie cesarskie. W tym momencie zaczyna się dylemat.
W tym artykule nie chcemy przekonać Cię, że cięcie cesarskie to najlepsza metoda. Chcemy przedstawić zalety i wady obu rozwiązań, abyś mogła zdecydować, czy bardziej przemawia do Ciebie cesarka czy poród naturalny.
To Twoje ciało i Twoja decyzja. Powinnaś również wziąć pod uwagę porady ginekologa i położnej, aby zapewnić jak najlepszy przebieg całego procesu.
Czego spodziewać się po porodzie naturalnym?
Niepewność
Lekarz podaje przewidywaną datę porodu bazując na dacie ostatniej miesiączki. Koniec końców, wielki dzień może się opóźnić lub nadejść wcześniej.
Długi poród
Wiele mam ma to szczęście, że ich poród przebiega szybko. Pierwsze skurcze od odejścia wód dzieli tylko kilka godzin. U innych mam z kolei poród może trwać nawet 18 godzin.
Wszystko zależy od stopnia rozwarcia szyjki macicy. Musi osiągnąć 10 centymetrów by rozpoczął się proces narodzin.
Niektóre mamy są bardzo osłabione po wielu godzinach bolesnego porodu. Jeśli tak się dzieje, lekarz może zalecić cesarskie cięcie nawet w ostatnim momencie.
Powrót do aktywności w rekordowym czasie
Wszyscy chcemy jak najszybciej wziąć nasze dzieci w objęcia i wrócić do domu do naszej rodziny.
Dobra wiadomość związana z porodem naturalnym jest taka, że mama musi zostać pod opieką lekarzy jedynie jeden dzień (jeśli nie ma komplikacji) i może iść do domu.
Świeżo upieczona mama może opiekować się dzieckiem i wrócić do codziennego życia dość szybko.
Czego spodziewać się po cięciu cesarskim?
Chociaż cięcie cesarskie może wydawać się proste, towarzyszy mu ryzyko związane z operacją chirurgiczną i znieczuleniem ogólnym. Wymaga również dłuższej opieki lekarskiej i obserwacji po jego wykonaniu.
Mamy zazwyczaj mogą wrócić do domu po 48-72 godzinach, w zależności od stanu ogólnego.
Wskazania
Czasem mama może chcieć doświadczyć naturalnego porodu, ale lekarz zaleci cięcie cesarskie, na przykład z powodu: rozmiaru dziecka, wąskiej miednicy mamy, infekcji wewnątrzmacicznych, nadciśnienia tętniczego w ciąży lub łożyska przodującego.
Istnieje długa lista wskazań do cesarskiego cięcia, które może okazać się bezpieczniejsze dla mamy niż poród naturalny.
Przerażająca blizna
Nacięcie, nazywane laparotomią, jest wykonywane poziomo w dolnej części brzucha i zamykane szwami, które są usuwane 7 dni po operacji.
Rana może wywoływać znaczący dyskomfort podczas pierwszych kilku godzin, ale nie powinno się jej dotykać. Aby zapobiec infekcji, nie można zdejmować opatrunku, który założy lekarz.
Długoterminowa opieka
Cięcie cesarskie wymaga specjalnej uwagi i przestrzegania odpowiednich wytycznych. Nie można się przeciążać.
Ważne, by unikać pochylania się i odpoczywać przez dłuższy czas przed powrotem do codziennych aktywności fizycznych.
Kobiety często odnajdują siebie wraz z nadejściem macierzyństwa. Decyzja o tym, jak będzie wyglądał poród, czy będzie to cesarka czy poród naturalny, to nie decyzja, która uczyni Cię super mamą.
Musisz przede wszystkim myśleć o własnym bezpieczeństwie i wybrać opcję, która pasuje do Twojej sytuacji.
Nie zapominaj, że gdy w końcu nadejdzie ten dzień, gdy pojawi się przy Tobie nowa miłość w postaci dziecka, będzie magicznym przeżyciem. Ufaj swojemu lekarzowi, a gdy nadejdzie ten dzień powitaj go z radością.
Ciesz się czasem, który dziecko spędza w Twoim łonie tak bardzo, jak to tylko możliwe.