Bezpieczna ciąża po poronieniu: 6 podpowiedzi

Bezpieczna ciąża po poronieniu: 6 podpowiedzi
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Gdy dojdzie do poronienia, wiele par musi zmierzyć się z lękami i niepokojem związanymi z kolejnym zajściem w ciążę. W dzisiejszym artykule przedstawimy sześć zaleceń, dzięki którym bezpieczna ciąża będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Bezpieczna ciąża to kwestia, o której myśli wiele kobiet, zwłaszcza tych, które mają już za sobą trudne doświadczenia związane z poronieniem. Kobieta musi przede wszystkim zadbać o to, aby przyczyny, które doprowadziły do utraty dziecka, zostały zdiagnozowane i wyleczone.

Oprócz tego musi pozwolić swojemu ciału wyzdrowieć, wrócić do normalności i przygotować się na kolejną ciążę.

Ten proces wymaga czasu, uwagi oraz opieki psychologicznej. Tylko to pomoże sprawić, że oboje rodzice będą czuli się gotowi na podjęcie kolejnej próby zajścia w ciążę. Dlatego też lekarze zalecają przeprowadzenie serii badań, które pomogą im zidentyfikować przyczynę poronienia.

Ich wyniki pozwolą lekarzowi dobrać odpowiednie środki, które pomogą zwalczyć problemy mogące odbić się na kolejnej ciąży.

“Poronienie to nagła utrata ciąży przed 20 tygodniem. Do większości poronień dochodzi, ponieważ płód nie rozwija się we właściwy sposób. Około 50 procent poronień wiąże się z dodatkowymi lub brakującymi chromosomami. Najczęściej problemy z chromosomami wynikają z błędów, które pojawiają się przypadkiem, gdy embrion dzieli się i rośnie, a nie z problemów odziedziczonych po rodzicach.”

– Mayo Clinic –

Bezpieczna ciąża po poronieniu: jak o nią zadbać?

1. Daj sobie czas na zadbanie o własną psychikę

Poronienie może sprawić, że kobieta zacznie odczuwać przejmujące cierpienie, poczucie winy i straty. Oczywiście nie są to emocje, które chcesz wnieść do kolejnej ciąży.

Pamiętaj również, że im bardziej zaawansowana była Twoja ciąża, tym więcej czasu będziesz potrzebowała na uleczenie swojej psychiki.

2. Upewnij się, że nie doszło do żadnych uszkodzeń Twoich organów płciowych

Po poronieniu w organach kobiety mogą pojawić się uszkodzenia i infekcje. W ekstremalnych przypadkach istnieje nawet ryzyko zmniejszenia płodności lub jej całkowitej utraty.

Koniecznie musisz skonsultować się ze swoim ginekologiem, aby wykluczyć jakiekolwiek problemy natury fizjologicznej. Twój lekarz może zalecić przeprowadzenie następujących badań, aby odkryć przyczynę wcześniejszych poronień i zapobiec im w przyszłości.

Mężczyzna pocieszający płaczącą kobietę
  • Badania krwi. Dzięki nim lekarz będzie w stanie zbadać Twój układ odpornościowy i sprawdzić równowagę hormonalną, która jest niezbędna do bezproblemowego przebiegu ciąży.
  • Testy genetyczne. Badania genetyczne pozwolą upewnić się, że zarówno Twoje chromosomy, jak i chromosomy Twoje partnera, nie powodują poronienia.
  • Badanie ultrasonograficzne. Aby zbadać brzuch kobiety.
  • Wziernikowanie macicy. Aby obejrzeć jajowody i macicę kobiety.
  • Sonohisterografia. Umożliwia lekarzowi sprawdzenie, czy dno miednicy znajduje się w dobrym stanie.

Przed zajściem w kolejną ciążę należy poczekać, aż cykl menstrualny nie odzyska regularności – a zwłaszcza faza lutealna. Jeżeli chcesz znowu zajść w ciążę, Twoja macica musi być zdrowa i silna, a Twój poziom estrogenu musi znajdować się w normie.

3. Przyjmuj witaminy stosowane przed zajściem w ciążę

Jeżeli planujesz poczęcie dziecka, powinnaś przyjmować dobre witaminy prenatalne. Dzięki temu zwiększysz ilość i jakość kluczowych składników odżywczych obecnych w Twoim organizmie, których dzieci potrzebują do prawidłowego rozwoju.

Możesz zdecydować się przyjmować witaminy dostępne bez recepty lub poprosić swojego lekarza o wypisanie recepty. Najważniejsze minerały i składniki, których potrzebuje Twoje ciało, to kwas foliowy, wapń i żelazo.

4. Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego w domu i w pracy

Gdy jesteś w ciąży niebezpieczne mogą okazać się nawet codzienne obowiązki domowe. Nie powinnaś wystawiać się na działanie substancji chemicznych ani podnosić ciężkich przedmiotów.

Używanie stołka lub drabiny w celu dosięgnięcia wysoko położonych obiektów również może okazać się ryzykowne, podobnie jak dotykanie śmieci zawierających toksyczne substancje. Upewnij się, że nie stoisz zbyt długo, zwłaszcza w okolicy grzejnika lub piekarnika.

5. Monitoruj zmiany wagi

Bezpieczna ciąża wymaga dostarczania większej ilości składników odżywczych. Dlatego też wzrost wagi o kilka kilogramów jest całkowicie normalny. Mimo tego musisz stale pilnować, aby Twoja waga znajdowała się we właściwym przedziale.

Jeżeli za bardzo przytyjesz, będziesz miała później problem ze schudnięciem i powrotem do formy. Z kolei jeśli nie przybierzesz wystarczająco dużo, Twoje dziecko może nie mieć szans na właściwy rozwój i wzrost.

6. Popraw swoje nawyki żywieniowe

Oprócz picia wystarczających ilości wody powinnaś również upewnić się, że każdego dnia spożywasz sześć zbilansowanych posiłków. Kobiety w ciąży powinny zwłaszcza spożywać produkty bogate w kwas foliowy.

Zaliczamy do nich: zboża, szparagi, warzywa strączkowe, ryby i pomarańcze. Pamiętaj, że kwas foliowy umożliwia prawidłowy rozwój dziecka.

Kobieta rozmawiająca z terapeutą

Co więcej, w ciąży powinnaś zdecydowanie zmniejszyć spożycie kofeiny. Jeżeli chcesz przekąsić coś między posiłkami, wybierz zdrowe produkty spożywcze, takie jak owoce, które zawierają naturalne cukry i podnoszą Twój poziom energii.

Zalecenia, które przybliżyliśmy w dzisiejszym artykule, pomogą Ci zadbać o bezpieczną ciążę po poronieniu. Pamiętaj, że zanim podejmiesz kolejną próbę poczęcia, powinnaś czuć się psychiczne i emocjonalnie na siłach zapewnić czułość i poczucie bezpieczeństwa zarówno siebie, jak i swojemu przyszłemu dziecku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.