Jak relaksyna wpływa na ciążę? Dowiedz się więcej!
Przygotowanie organizmu kobiety do procesu porodu odbywa się już we wczesnym okresie ciąży. Czy wiesz, że w proces ten zaangażowanych jest wiele substancji? Jednym z nich jest relaksyna, określana także jako hormon relaksacyjny.
Hormon ten umożliwia „rozluźnienie” lub zmiękczenie struktur więzadłowych, a nawet szyjki macicy. Ułatwia to zarówno rozwój macicy, jak i sam poród. Ciekawe, prawda? Jeśli chcesz dowiedzieć się trochę więcej o relaksynie, zapraszamy do dalszej lektury.
Czym jest relaksyna?
Relaksyna to hormon, który składa się z połączenia kilku aminokwasów. Przed ciążą za jego produkcję odpowiedzialna jest struktura zwana ciałkiem żółtym , która tworzy się na powierzchni jajnika po owulacji. Następnie łożysko przejmuje produkcję tej ważnej substancji.
Interesującym faktem jest to, że ten hormon nie występuje wyłącznie dla kobiet. U mężczyzn wytwarza go gruczoł krokowy i można go znaleźć w nasieniu. Prawdopodobnie ułatwia rozwój plemników i sam proces zapłodnienia.
Relaksyna i jego funkcje podczas ciąży
Większość funkcji relaksyny wiąże się z ułatwianiem porodu, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Z tego powodu jej stężenia są zwykle wyższe podczas tego etapu ciąży. Poniżej pokrótce omówimy niektóre z najważniejszych efektów działania tej substancji.
1. Hamowanie skurczów macicy
Mięsnie macicy (wyściółka mięśniowa macicy, która stanowi warstwę pośrednią tego narządu) bardzo się rozrasta podczas każdego tygodnia ciąży. Jest również podatna na kurczenie się w odpowiedzi na różne bodźce, w tym na obecność oksytocyny, która pojawia się podczas porodu.
Jednak, aby uniknąć skurczów, które mogą utrudniać prawidłowy rozwój dziecka, uwalnianie relaksyny zbiega się ze spadkiem aktywności tej tkanki macicy. Oczywiście nie jest to jedyna substancja zapewniająca tę właściwość, ponieważ progesteron również pełni podobną funkcję.
2. Zmniejszenie produkcji kolagenu
Czy wiesz, że kolagen jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych białek w ludzkim ciele? Jest częścią tkanki łącznej, która znajduje się w różnych narządach i układach. Przede wszystkim zapewnia wsparcie wielu strukturom, jako swoista „baza”, na której narządy mogą się rozwijać lub podtrzymywać.
Dlatego logiczne jest, że kolagen stanowi integralną część więzadeł. Pozwala to na „zmiękczenie” tych struktur w pewnym stopniu i zwiększenie ich elastyczności. Najważniejszą konsekwencją jest to, że relaksyna w ten sposób ułatwia poród, zwłaszcza jeśli dziecko jest duże.
3. Relaksyna zapewnia zmiękczenie szyjki macicy
Ta funkcja jest ściśle powiązana z poprzednią, ponieważ obie ułatwiają w najlepszy możliwy sposób poród drogą pochwową lub naturalny.
Szyjka macicy to dolna jej część, która w rzeczywistości rozciąga się nieco wzdłuż górnej części pochwy. Ta struktura musi się stopniowo rozszerzać, aby dziecko mogło wyjść na świat. Czy możesz sobie wyobrazić, jak trudny byłby poród, gdyby szyjka macicy nie była wystarczająco elastyczna? Relaksyna w połączeniu z innymi substancjami sprawia, że proces ten jest jak najbardziej płynny.
Czy podawanie relaksyny jest skuteczne?
Chociaż wykazano jej wpływ na organizm człowieka, podawanie syntetycznej relaksyny jako metody ułatwiającej poród nie zostało jeszcze udowodnione.
W związku z tym badanie przeprowadzone przez zespół Cochrane’a wykazało, że jak dotąd nie ma wystarczających dowodów, aby potwierdzić, że pomaga ona wywołać poród lub przygotować do niego organizm.
Nie oznacza to, że informacje, które omówiliśmy, są nieaktualne. Fakt, że podawanie relaksyny jako leku nie wykazuje znaczących efektów, nie oznacza, że relaksyna wytwarzana w łożysku lub ciałku żółtym nie wywołuje swoich naturalnych efektów.
Relaksyna, niezwykle ważny hormon
Oczywiste jest, że ciąża to bardzo złożony i piękny proces, który obejmuje wiele substancji, dzięki czemu wszystko może przebiegać tak, jak powinno.
Relaksyna jest tylko małą, ale ważną częścią tego etapu w życiu kobiety i chociaż nie jest konieczne, abyś znała jego funkcję dogłębnie, to jednak warto wiedzieć, co dzieje się w Twoim organizmie podczas tych wyjątkowych miesięcy.