35. tydzień ciąży: czego się możesz spodziewać?
35. tydzień ciąży charakteryzuje się przyspieszonym wzrostem zarówno wagi, jak i wielkości dziecka. Wynika to częściowo ze wzrostu tłuszczu pod skórą, który pomoże regulować temperaturę ciała maleństwa.
W tym czasie powinnaś zwracać większą uwagę na badania lekarskie i upewnić się, że jesteś przygotowana na wypadek porodu w terminie wcześniejszym, niż oczekiwany. Na wszelki wypadek warto więc poznać także ważne informacje dotyczące przedwczesnego porodu.
Moje dziecko: 35 tydzień ciąży
Na tym etapie dziecko wchodzi w proces szybkiego wzrostu pod względem masy i długości. Prawdopodobnie mierzy ono teraz około 35 centymetrów i waży około 2,4 kg. Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, są duże szanse, że będzie się ono stale rozwijać w tym tempie.
Czy wiesz, co to jest tłuszcz podskórny? Wszyscy ludzie potrzebują dobrze uregulowanej temperatury ciała, a jest to szczególnie ważne, gdy dziecko po raz pierwszy doświadcza świata zewnętrznego. Świat zewnętrzny może wydawać się naprawdę zimny dla noworodków.
Ale do tego momentu jego organizm wytworzy więcej tej tkanki, co częściowo wyjaśnia przyrost masy ciała.
Ponieważ przestrzeń wewnątrz macicy staje się coraz mniejsza dla Twojego dziecka, ruchy płodu prawdopodobnie staną się bardziej gwałtowne i silniejsze. Nie martw się, to normalne w ciągu ostatnich kilku tygodni. Przecież zawsze wspaniale jest czuć, jak Twoje dziecko się porusza.
Rozwój płuc idzie w parze z produkcją substancji zwanej surfaktantem, która jest rozproszona w maleńkich strukturach zwanych pęcherzykami płucnymi. Jego produkcja wzrosła w ciągu ostatnich kilku tygodni. Jednak niektóre dzieci wciąż mogą mieć trudności z oddychaniem w przypadku przedwczesnego porodu.
Omówimy ten przypadek, jak również to, czego można się spodziewać w dalszej części tego artykułu.
Jak mogę się czuć w 35. tygodniu ciąży?
Typowe objawy, których doświadczyłaś w ciągu ostatnich kilku tygodni, mogą powrócić a nawet stać się bardziej intensywne. Należą do nich nudności, wymioty, bezsenność i ból w dole pleców.
Jesteśmy pewni, że lęk będzie odgrywał istotną rolę w różnych aspektach Twojego życia. Może to nasilić niektóre z najczęstszych fizycznych objawów ostatniego trymestru. Jeśli trudno Ci sobie z tym poradzić i ma to wpływ na Twoje codzienne życie, porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Czy w 35. tygodniu ciąży konieczna jest wizyta u lekarza?
Jeśli zapewniono Ci odpowiednią opiekę prenatalną, prawdopodobnie Twój lekarz zaplanował wizytę na ten właśnie tydzień. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wyniki wszystkich badań, których wykonanie Ci zlecił, takich jak serologia niektórych chorób zakaźnych lub analiza moczu.
Czy Twoja szczególna sytuacja wymaga cięcia cesarskiego?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem w grę wchodzi obecność wielu różnych czynników, takich jak:
- Wcześniej przebyte cięcie cesarskie (przy poprzednim porodzie).
- Dziecko znajduje się w nieodpowiedniej pozycji do porodu.
- Choroba, którą możesz mieć Ty lub Twoje dziecko.
Niezależnie od konkretnego przypadku, przedyskutuj z lekarzem najbardziej odpowiedni termin zabiegu i z wyprzedzeniem dokonaj wszelkich niezbędnych przygotowań.
35. tydzień ciąży: co to jest poród przedwczesny?
Kiedy między 20 a 37 tygodniem występują regularne, bolesne skurcze, prawdopodobnie dziecko urodzi się wcześniej, niż zaplanowano. Jest to zawsze pewne ryzyko, ale nie zawsze oznacza to, że w przyszłości pojawią się jakieś problemy.
Najczęstsze objawy, oprócz skurczów, to wydalenie śluzu z towarzyszącym krwawieniem przez narządy rodne, wydalenie płynu owodniowego z powodu przedwczesnego pęknięcia błon śluzowych oraz bóle brzucha lub krzyża.
Czasami występują bez konkretnej przyczyny, ale mogą się nasilać w następujących sytuacjach:
- Infekcje (takie jak odmiedniczkowe zapalenie nerek lub zapalenie wyrostka robaczkowego).
- Ciąża bliźniacza lub wielokrotna.
- Zwiększenie ilości płynu owodniowego (wielowodzie).
- Obecność wad wrodzonych u dziecka.
Według Mayo Clinic, po powtarzających się infekcjach w czasie ciąży przyjmowanie leków lub pewne zmiany anatomiczne w szyjce macicy mogą sprzyjać porodowi przedwczesnemu.
Czego można się spodziewać po przedwczesnym porodzie?
Chociaż zdarza się on dosyć rzadko, podamy Ci teraz kilka faktów na temat tego wydarzenia, abyś wiedziała, czego się spodziewać w takich przypadkach:
- Niemowlęta często wymagają hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii noworodków, ale w znacznej części przypadków nie wykazują jednak żadnych problemów.
- W zależności od przyczyny cięcie cesarskie może okazać się niezbędne.
- Twój lekarz może przepisać Ci pewne leki w 35. tygodniu ciąży, aby przygotować płuca dziecka na taki poród.
Jeśli doświadczyłaś jakichś objawów z opisanych powyżej, powinnaś natychmiast udać się na pogotowie, które zapewnia usługi położnicze. Najlepiej żeby był to ten sam szpital, w którym planujesz poród.
35. tydzień ciąży: najczęściej zadawane pytania
Czy masz jakieś pytania na ten temat? Poniżej odpowiemy na niektóre z najczęściej spotykanych:
1. Popuszczam trochę moczu, kiedy kaszlę lub śmieję się, czy to normalne?
Tak, pamiętaj, że dziecko rośnie w przyspieszonym tempie, a macica stale naciska na Twój pęcherz. Wysiłek fizyczny może spowodować wyciek niewielkiej ilości moczu, nie powodując żadnych problemów.
2 Jak odróżnić skurcze prawdziwe od skurczów fałszywych?
Skurcze Braxtona-Hicksa (czyli „fałszywe” skurcze porodowe) charakteryzują się tym, że są sporadyczne i bezbolesne. Prawdopodobnie już ich doświadczyłaś w ostatnich tygodniach.
Z drugiej strony prawdziwe skurcze są bolesne, regularne i zwykle trwają od jednej do dwóch minut, z podobnym odstępem czasu między skurczami.
Jesteś przecież w domu!
Jesteśmy pewni, że w tej chwili jesteś pełna ekscytacji i nerwów jednocześnie. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to cieszyć się towarzystwem partnera, rodziny i przyjaciół podczas oczekiwania na nowego członka rodziny.
Możesz udokumentować te doświadczenia poprzez pisanie, zdjęcia, a nawet filmy, które pomogą Ci zapamiętać ten moment w przyszłości. Pamiętaj, nie zaniedbuj wizyt u lekarza i zdrowo się odżywiaj!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Maldonado-Durán M, et al. Cambios fisiológicos y emocionales durante el embarazo normal y la conducta del feto. Perinatol Reprod Hum 2008;22:5-14.
- Schapira I. Características del desarrollo humano perinatal. Un método para la evaluación del sistema nervioso joven. Rev Hosp Mat Inf Ramón Sardá 2004;23(2):59-69.
- López-Maya, L., Lina-Manjarrez, F. Prevención de hipotensión supina en la embarazada sometida a cesárea bajo BPD precarga contra carga rápida. Volumen 31, No. 1, enero-marzo 2008.
- Albinagorta Olórtegui, Roberto, & Miranda Tapia, Madeleyner. (2015). Actualización en la evaluación de la madurez pulmonar fetal por ultrasonido. Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia, 61(4), 433-438. Recuperado en 29 de mayo de 2021, de http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2304-51322015000400014&lng=es&tlng=es.
- Oviedo G. JM. Varices en las embarazadas. Rev. Colomb. Obstet. Ginecol. [Internet]. 31 de diciembre de 1958 [citado 29 de mayo de 2021];9(6):547-68. Disponible en: https://revista.fecolsog.org/index.php/rcog/article/view/2045
- Gorbea, V., Navarri, K., Escobar, L., Rodríguez, S.Prevalencia de incontinencia urinaria en mujeres embarazadas con atención prenatal en el Instituto Nacional de Perinatología Isidro Espinosa de los Reyes. Ginecol Obstet Mex 2011;79(9):527-532.