Żółtaczka u noworodków. Wszystko co musisz wiedzieć
Żółtaczka u noworodków jest chorobą nieznaną niektórym rodzicom; nie oznacza to jednak, że nie dotyczy wielu dzieci.
W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić wam wszystkie informacje o przypadłości jaką jest żółtaczka u noworodków.
Żółtaczka u noworodków: pochodzenie i charakterystyka
Noworodkowa żółtaczka to stan, który dotyka noworodki w pierwszych dniach lub tygodniach życia. Charakteryzuje się żółtawym kolorem skóry dziecka który zwykle zaczyna się pojawiać na twarzy a w najgorszych przypadkach dosięga stóp.
Bilirubina jest żółtą substancją powstałą w wyniku rozpadu starych czerwonych krwinek. Jak się okazuje, jest ona następnie rozkładana przez wątrobę i opuszcza ciało przez kał.
Noworodek przychodzi na świat z pewnym poziomem bilirubiny we krwi, jeśli wątroba go usuwa, nie stanowi to dla niego żadnego problemu.
Kiedy dziecko przebywa w łonie matki i jest bezpieczne wewnątrz worka płynu owodniowego, wtedy łożysko jest odpowiedzialne za usunięcie pigmentu z jego ciała i odprowadzenie go do wątroby matki w celu przetworzenia.
Po urodzeniu wątroba noworodka powinna zacząć wykonywać wyżej wspomnianą pracę. Jednak gdy narząd nie działa dość skutecznie, bilirubina gromadzi się w organizmie.
Skóra i zewnętrzna warstwa gałki ocznej (twardówka) zmieniają kolor na żółty, a dziecko ma objawy żółtaczki.
Żółtaczka noworodków może również wystąpić, gdy noworodek ma zaburzenie, które sprzyja wzrostowi liczby “starych” czerwonych krwinek, które mają być zastąpione przez nowe. Niektóre z najczęstszych przyczyn to:
- Niekompatybilność między jego grupą krwi a grupą jego matki
- Zaburzenia jelit
- Infekcja
Rodzaje żółtaczki u noworodków
Żółtaczka noworodków występuje bardzo często zaraz po urodzeniu. Prawie wszystkie noworodki mają ją podczas pierwszych kilku dni życia.
Jest to tymczasowy i nieszkodliwy stan, który zwykle zanika samoczynnie, ponieważ wątroba dziecka “uczy się” eliminować bilirubinę i wydalać ją ze stolcem.
Istnieje inny typ żółtaczki o nazwie “żółtaczka mleka matki”, która występuje w pierwszych dniach i tygodniach życia.
W takich przypadkach stan występuje, gdy substancja znajdująca się w mleku matki zaburza zdolność organizmu dziecka do przetwarzania i eliminowania pigmentu znanego jako bilirubina.
Ten rodzaj żółtaczki, podobnie jak poprzedni, nie jest groźny dla dziecka i zwykle zanika po kilku dniach.
Zaostrzenie żółtaczki noworodków
Przedwcześnie urodzone dzieci są bardziej podatne na żółtaczkę niż niemowlęta urodzone w terminie.
Chociaż żółtaczka noworodka jest stanem zdiagnozowanym z pewną łatwością i może zniknąć sama, w uzasadnionych przypadkach otrzymuje natychmiastowe leczenie i może czasem ulec pogorszeniu.
Dzieje się tak z kilku powodów:
- Choroby bezpośrednio wpływające na wątrobę
- Trauma podczas porodu
- Infekcje
Leczenie żółtaczki noworodków koncentruje się na fototerapii. Dziecko z przysłoniętymi oczami wystawiane jest na promieniowanie ultrafioletowe w inkubatorze.
Dzieci z ciężką żółtaczką otrzymują płyny dożylnie. W kilku krytycznych przypadkach ich krew zostaje zastąpiona (transfuzja krwi).
Kiedy żółtaczka jest ciężka, dziecko wygląda na zmęczone i nie ma apetytu. Utrudnia to jego interakcje z otoczeniem, jak również przyrost wagi.
Chociaż zdarza się to bardzo rzadko, istnieją powikłania związane z żółtaczką noworodkową, która w ekstremalnych przypadkach, może dotrzeć do mózgu. Wśród nich są:
- Encefalopatia noworodkowa
- Porażenie mózgowe
- Utrata słuchu
Pokonaj żółtaczkę mlekiem matki
Żółtaczka noworodków często znika kilka dni po jej wystąpieniu się. Zwalcza ją organizm dziecka który sam reguluje poziom bilirubiny we krwi.
Dieta noworodka, obfite i częste posiłki, pozwalają mu na kilka ruchów jelit każdego dnia, eliminując żółtą substancję poprzez kał.
Obserwuj zabarwienie skóry dziecka i idź do pediatry jeśli podejrzewasz, że jest chore na żółtaczkę.
Przede wszystkim zapewnij dziecku wystarczającą ilość mleka, aby samo mogło przezwyciężyć tę chorobę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Doménech, E., González, N., & Rodríguez-Alarcón, J. (2008). Cuidados generales del recién nacido sano. Madrid: Asociación Española de Pediatría. https://www.seneo.es/Portals/0/Articulos/2.pdf
- Failache, O. (2002). Ictericia neonatal. Archivos de Pediatría del Uruguay, 73(3), 143-145. http://www.scielo.edu.uy/pdf/adp/v73n3/v73n3a07.pdf
- Martínez, J. C. (2002). Ictericia neonatal: existe un nivel seguro de bilirrubina. Arch Argent Pediatr, 100(4), 321-325. https://www.sap.org.ar/docs/publicaciones/archivosarg/2002/321.pdf
- Moraes, M., & Bustos, R. (2004). Ictericia grave en el recién nacido sano. Archivos de Pediatría del Uruguay, 75(2), 139-141. http://www.scielo.edu.uy/scielo.php?pid=S1688-12492004000200006&script=sci_arttext&tlng=en