Wydzielina z pochwy: czy znasz jej różne rodzaje?

Wydzielina z pochwy: czy znasz jej różne rodzaje?

Ostatnia aktualizacja: 11 marca, 2019

Wydzielina z pochwy spełnia funkcje higieny w narządach rozrodczych kobiet. Znajomość jej różnych rodzajów może okazać się przydatna, gdy dojdzie do anomalii, które czasem łatwo przeoczyć.

Krótko mówiąc, wydzielina z pochwy to płyn uwalniany przez gruczoły pochwy i szyjki macicy. Płyn ten pojawia się w różnych odmianach, a każda z nich usuwa martwe komórki i bakterie z organizmu. Oprócz zapobiegania infekcjom pomaga również w utrzymaniu czystości pochwy.

Ilość płynu może być różna, podobnie jak jego zapach i kolor. Wpływa na to kilku czynników. Należy pamiętać, że jeśli kolor, zapach lub konsystencja wydają się zupełnie inne niż zwykle, może to być oznaką infekcji lub innej komplikacji, szczególnie jeśli towarzyszy temu swędzenie lub pieczenie pochwy.

Często wydzielina z pochwy jest rzeczywiście pierwszym ostrzeżeniem od naszego ciała, że ​​dzieje się coś złego. Dlatego warto poświęcić chwilę, by zapoznać się z tematem różnych rodzajów płynów pochwowych.

Wydzielina z pochwy: rodzaje

Jak już wspomnieliśmy, wydzielina z pochwy ma za zadanie oczyszczać kobiecy układ rozrodczy, ponieważ utrzymuje wilgotność i czystość pochwy, a także pomaga zapobiegać infekcjom.

Wydzielina z pochwy może pojawiać się w następujących odmianach:

1. Przejrzysta i wodnista

Gruba, biała wydzielina jest powszechna na początku i końcu cyklu miesiączkowego. Zwykłym białawym wydzielinom nie towarzyszy świąd, ale jeśli tak jest, może to wskazywać na infekcję grzybiczą.

2. Większa ilość niż zwykle

To normalne, że pod koniec cyklu miesiączkowego widać nieco więcej wydzieliny. Przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może również zwiększyć produkcję tego płynu.

Istnieją jednak inne możliwe przyczyny nadmiernej wilgoci, takie jak infekcja, reakcja na nowe mydło czy źle usytuowany tampon. Jeśli towarzyszy temu dyskomfort, należy udać się do lekarza.

Wydzielina z pochwy - kobieta w ubikacji

3. O zabarwieniu czerwonym lub brązowym

Przez większość czasu czerwone lub brązowe plamki są spowodowane właśnie miesiączką. Mogą to być ciemne kolory, gdy pochodzą ze starszej krwi z poprzedniego okresu.

Ilość płynu może być różna, podobnie jak jego zapach i kolor. Wpływa na to kilku czynników

4. O zielonkawym kolorze

Żółta wydzielina z pochwy może nie stanowić zagrożenia dla zdrowia, jeśli ma miejsce przed i po okresie lub w czasie ciąży. Bezwonna żółta wydzielina z pochwy jest absolutnie normalna i nie powinna być powodem do niepokoju.

Niemniej jeśli zauważysz, że płyn zmienia kolor na zielono-żółty, czas umówić się na wizytę u lekarza, ponieważ ciemnożółty lub zielony śluz może wskazywać na infekcję.

Zielonkawa wydzielina z pochwy jest oznaką infekcji toczącej się w drogach rodnych, tak jak zielony śluz jest oznaką zakażenia w zatokach przynosowych. Twoje ciało gromadzi białe krwinki, aby walczyć z napastnikiem, co nadaje wydzielinie zielonkawy odcień.

5. Przezroczysta

Jest to standardowa wydzielina, która pojawia się w pobliżu początku cyklu miesiączkowego. Na ogół jest klarowna i wodnista lub mlecznobiała. Dopóki nie powoduje żadnych dziwnych objawów, takich jak świąd lub nieprzyjemny zapach, nie powinna wywoływać niepokoju.

6. O brzydkim zapachu

Cuchnąca wydzielina z pochwy może być związana z zakażeniem drożdżakami lub może być spowodowana przez bakteryjne zapalenie pochwy – infekcję wywołaną przez bakterie, które występują, gdy zaburzone zostanie kwaśne pH pochwy.

Kalendarz

7. Różowy kolor

Na koniec, różowa wydzielina z pochwy zwykle oznacza, że ​​krwawienie nie jest zbyt obfite. Jeśli zajdziesz w ciążę, możesz zauważyć u siebie tego typu wydzielinę z powodu zagnieżdżenia zarodka.

Może również pojawić się po stosunku z powodu tarcia, które może czasem powodować drobne rozdarcia na ścianach pochwy.

Pamiętaj, że z wyjątkiem nietypowych płynów, różne rodzaje wydzieliny z pochwy podczas cyklu menstruacyjnego, a także podczas i po aktywności seksualnej są całkowicie normalne.

Jak widać, wydzielina z pochwy może różnić się pod względem ilości, konsystencji, koloru i zapachu w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, obecności infekcji lub przyjmowania niektórych leków.

Zawsze miej na uwadze, że istnieje wiele przyczyn, które wpływają na fizjologiczną wydzielinę z pochwy. Konieczne jest zdiagnozowanie każdego przypadku w celu zidentyfikowania możliwego problemu ze zdrowiem.

Nie lekceważ sygnałów, które daje Ci Twój organizm i udaj się do lekarza, gdy tylko coś Cię zaniepokoi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.