Wrodzona wada serca: co warto o niej wiedzieć?

Wrodzona wada serca: co warto o niej wiedzieć?

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wrodzona wada serca to powszechnie występująca nieprawidłowość w budowie serca. Ten stan może doprowadzić do śmierci chorego, jeśli nie jest prawidłowo leczony.

W czasie ciąży u płodu mogą rozwijać się nieprawidłowości lub defekty. Wrodzona wada serca jest jednym z najczęstszych defektów.

Istnieje wiele różnych rodzajów nieprawidłowości, które mogą dotyczyć wszystkich części ciał niemowląt, od rąk po serce.

Słowo kardiomiopatia odnosi się do grupy chorób serca i układu sercowo-naczyniowego. Termin „wrodzony” oznacza „stan obecny przy narodzinach”.

W dzisiejszych czasach choroby serca są nam o wiele lepiej znane. Znanych jest wiele informacji dotyczących tego, co powoduje te choroby, jakie są ich różne typy, objawy i sposoby leczenia.

Wrodzona wada serca

Jak wspomnieliśmy, wrodzona wada serca to wrodzona nieprawidłowość w budowie serca dziecka i związane z nią problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Ten problem może dotyczyć dużej liczby chorób serca. Przez pierwszy rok może stanowić zagrożenie życia dziecka. Jednak przy odpowiednim leczeniu można poradzić sobie z tym problemem.

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, od 1% do 2% dzieci rodzi się z wadami rozwojowymi.

Tymczasem według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, 9 na 1000 dzieci rodzi się z defektami serca. Te dane pokazują, że wrodzona wada serca jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych noworodków.

Wrodzona wada serca u płodu

Przyczyny wrodzonej wady serca

Przyjrzyjmy się niektórym możliwym przyczynom prowadzącym do powstania wady serca u noworodka. Serce płodu zaczyna się rozwijać w momencie poczęcia. Zostaje całkowicie rozwinięte do ósmego tygodnia ciąży.

W ciągu tych tygodni może rozwinąć się wrodzona wada serca. Główną przyczyną jest to, że proces rozwoju serca nie składał się ze wszystkich niezbędnych etapów.

Nadal pozostaje tajemnicą, dlaczego tak się dzieje. Lekarze nadal nie mają pewności co do konkretnego powodu. Ponadto przyszła matka nie może zrobić nic, aby temu zapobiec.

Wrodzona wada serca to wrodzona nieprawidłowość w budowie serca dziecka

Rodzaje wrodzonych wad serca

Wrodzona wada serca ma kilka różnych odmian. W kardiologii może mieć przyczyny cyjanotyczne lub acyjanotyczne. Niektóre problemy, na które dzieci mogą cierpieć to:

  • Zmniejszony przepływ krwi do płuc: W tym przypadku krew dziecka jest niedotleniona. To samo dzieje się w całym ciele. W rezultacie u dziecka rozwija się cyjanoza, czyli sinica. Dlatego skóra przybiera niebieskawy odcień.
  • Zbyt duży przepływ krwi do płuc: To powoduje nadmierną pracę płuc. Ponadto zwiększa się ciśnienie krwi dziecka.
  • Mały przepływ krwi przez ciało: Dzieje się tak, gdy naczynia krwionośne są zablokowane, a krew nie może prawidłowo płynąć.

Kardiolodzy rozpoczną leczenie wady serca, rozpoczynając od tych problemów, które ją powodują. Obejmuje to kanały tętnicze i stabilizację komunikacji międzytrzonowej.

Leczenie może również obejmować kanały komorowe, zastawki płucne i inne elementy układu sercowo-naczyniowego. Często może wystąpić więcej niż jedna rodzona wada serca w tym samym czasie.

Badanie kobiety w ciąży

Leczenie chorób serca

Każdy przypadek należy leczyć w określony sposób. Pewne problemy mogą zostać wykryte, nawet gdy dziecko pozostaje jeszcze w macicy. Jednak inne schorzenia mogą pozostać w ukryciu, dopóki dziecko się nie urodzi.

Aby leczyć te schorzenia, specjaliści muszą wybrać najskuteczniejszą metodę leczenia dla danego dziecka. Niezbędne może okazać się także leczenie farmakologiczne oraz przeprowadzenie operacji. Wszystko zależy od przypadku i jego stopnia skomplikowania.

Lekarz zdecyduje, kiedy należy poddać dziecko operacji. Czasami dzieci potrzebują natychmiastowej operacji. Inne muszą czekać miesiącami lub nawet latami, aż będzie można poddać je operacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.