Usuwanie włosów łonowych: czy powinnaś to robić?

Usuwanie włosów łonowych: czy powinnaś to robić?

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2019

Włosy łonowe są uznawane przez niektórych za atrakcyjne, inni zaś chcą się ich pozbyć. Rozważając usuwanie włosów łonowych należy pamiętać, że zdrowie jest ważniejsze od względów estetycznych.

Usuwanie włosów łonowych wiąże się z nowym trendem posiadania gładkiego ciała. Wiele osób decyduje się na usuwanie włosów na twarzy, pod pachami, z brzucha, pleców, nóg, itp.

Jednak nadmierne usuwanie włosów łonowych wywołuje sporo kontrowersji. Wiele osób zastanawia się, czy powinno się to robić.

Oczywiście usuwanie włosów na stałe z tego obszaru ciała to decyzja osobista. Część osób uważa, że skóra po usunięciu włosów jest przyjemna dla oka i miła w dotyku.

Mimo tego nie powinnaś podejmować decyzji stawiając jedynie na wygląd. Powinnaś rozważyć wady i zalety usuwania włosów pod kątem zdrowotnym. Do tyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Usuwanie włosów łonowych i jego konsekwencje

Zanim staniesz się ofiarą nowej mody, powinnaś mieć świadomość skutków, jakie może nieść ze sobą usuwanie włosów łonowych. To jasne, że każda skóra będzie reagowała na nie inaczej.

Oto najczęściej występujące problemy związane z usuwaniem włosów z okolic bikini u kobiet i mężczyzn:

Podrażnienie lub pieczenie skóry

Początkowo po usunięciu włosów łonowych zauważysz, że okolica jest gładsza i wygląda ładniej. Jednak Twoja skóra zawsze w jakiś sposób ucierpi, bez względu na to, czy używasz maszynki do golenia czy gorącego wosku.

Produkty do usuwania włosów mogą podrażniać delikatną skórę genitaliów i prowadzić do wystąpienia pieczenia. Usuwanie owłosienia w niewłaściwy sposób może wywoływać poważne problemy zdrowotne.

Uszkodzenia skóry, bakterie i wrastające włosy

Nieuważne i lekkomyślne usuwanie włosów łonowych sprawi, że przykre konsekwencje wystąpią szybciej niż się tego spodziewasz.

Niepoprawne używanie maszynki do golenia prowadzi do powstania ran i wystąpienia infekcji. Bardzo o nie łatwo ze względu na wilgotne i ciepłe środowisko w okolicy narządów płciowych.

Jeśli nie umiesz poprawnie usuwać włosów łonowych, możesz łatwo się skaleczyć. Co więcej, pory w skórze mogą się zatkać, co utrudni leczenie.

W takim przypadku włosy przestają rosną w naturalny sposób. Zamiast tego wrastają pod skórą, wywołując opuchliznę, ból i proces zapalny.

Kobieta układająca serce z dłoni na tle łona

Ból i swędzenie

Istnieje wiele sposobów na usuwanie włosów łonowych. Nie ma znaczenia, który wybierzesz; włosy i tak odrosną, a w trakcie tego procesu będziesz musiała radzić sobie ze swędzeniem i dyskomfortem.

Większość osób, które się z tym zetknęły, nie może powstrzymać się od drapania. To z kolei sprawia, że w skórze pękają pory, a w wyniku kontaktu z brudnymi rękoma i paznokciami dochodzi do powstania infekcji.

Zwiększone ryzyko złapania choroby

To jasne, że obecność włosów łonowych nie gwarantuje, że nie złapiesz choroby wenerycznej. Jednak ich posiadanie zmniejsza powierzchnię bezpośredniego kontaktu z narządami płciowymi.

Tym samym ryzyko zarażenia się chorobą płciową, na przykład HPV, spada. Moda na usuwanie włosów łonowych ma bezpośredni związek ze wzrostem liczby zachorowań na HPV.

Nie decyduj się na usunięcie włosów łonowych stawiając jedynie na wygląd. Powinnaś rozważyć wady i zalety takiego kroku pod kątem zdrowotnym.

Rodzaj skóry a usuwanie włosów łonowych

Jeśli cierpisz na takie choroby jak cukrzyca, łuszczyca lub egzema, powinnaś porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem usuwania włosów. Będzie w stanie dobrać najlepszą dla Ciebie metodę depilacji.

Choroby skórne sprawiają, że usuwanie włosów staje się bardziej skomplikowane, bo może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje, takie jak ból, dyskomfort, a nawet trudne do zaleczenia rany ze stanem zapalnym.

Włosy a higiena

Wiele osób uważa, że usuwanie włosów to kwestia higieny osobistej. Jednocześnie sugerują, że włosy w okolicy narządów płciowych wydzielają nieprzyjemny zapach.

Nie jest to prawda. Higiena osobista to sprawa indywidualna każdego człowieka, bez względu na to, czy decyduje się usuwać włosy, czy też nie. Odpowiednie i regularne mycie sprawi, że nie będziesz odczuwała nieprzyjemnego i drażniącego zapachu.

Nagie nogi kobiety ugięte w kolanach

Włosy na ciele pełnią ważną funkcję

Każda część naszego ciała spełnia określone zadanie i nie istnieje bez powodu. Każda ma swoje z góry określone funkcje. Włosy łonowe nie stanowią wyjątku. Spełniają liczne zadania, między innymi:

  • Stanowią swojego rodzaju ochronę przed bakteriami i wirusami z otoczenia, które mogą wywoływać infekcję lub chorobę. Innymi słowy, włosy łonowe chronią obszar narządów płciowych.
  • Pomagają zachować odpowiednią temperaturę w okolicach narządów płciowych u kobiet, idealną do stosunku płciowego.
  • Włosy łonowe zachowują zapach właściwy dla każdej osoby, wytwarzany przez feromony. To sygnały seksualne przekazywane przez nasze ciała, aby stymulować libido partnera.
  • Zapobiegają występowaniu podrażnień w okolicach narządów płciowych. Pomagają chronić przed zaczerwienieniem i dyskomfortem wywoływanym przez pocieranie podczas stosunku płciowego lub noszenie zbyt luźnych lub zbyt ciasnych ubrań.

Być może zdążyłaś już przyzwyczaić się do usuwania włosów łonowych za pomocą golenia, woskowania lub w inny sposób. Jednak nie powinnaś godzić się na ewentualny dyskomfort lub inne negatywne skutki związane z tym nawykiem.

Powinnaś znać wszystkie zalety i wady depilacji, aby podjąć decyzję, która jest najlepsza dla Twojego zdrowia.

Pamiętaj także, by zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli będziesz miała jakiekolwiek pytania. Lekarz zna Twoją historię medyczną i będzie w stanie ocenić, czy możesz bezpiecznie usuwać włosy łonowe, czy też powinnaś z tego zrezygnować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.